VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dorazili rozhodcovští kmeti, mladí raději trsali

Jesenice u Rakovníka /REPORTÁŽ/ - Očima fotbalové rozhodčí z Rakovníka Bianky Joglové, jinak sportovní redaktorky Rakovnického deníku, nabízíme zajímavý pohled do kuchně rakovnických rozhodčích, kteří zápasy klubů z Kladenska pískají dost často, hlavně v krajských soutěžích.

26.1.2012
SDÍLEJ:

Rakovničtí rozhodčí v JeseniciFoto: Rakovnický deník

V pátek padla a já letím na svaz, kde máme v půl šesté sraz. My všichni rozhodčí z Rakovnicka. Autobus pana Lexy je prázdný. Tak to jsem nečekala. Dám si dovnitř věci a jdu se podívat, jestli nesedí všichni na hale. „No vida, jsou tady tři dušičky,“ pomyslím si trochu pozitivně, pak se ale zamyslím – je to vlastně pořád dost málo.

Nikdo jiný ani po desetiminutovém čekání nedorazil, takže odjíždíme nach Jesenice, kde máme domluvený dvoudenní seminář rozhodčích OFS Rakovník.
Nelekejte se, že jsme jeli ve čtyřech, protože ti holomci přijeli všichni svými vozy až rovnou tam. Co se dá dělat, příště si moc dobře rozmyslíme, jestli má cenu objednávat celý autobus… No zase jsme se nemuseli mačkat (smích).

Když přinesli majitelé večeři, kterou pochopitelně vařil Pepík Lahvička, musela jsem oči zatlačit zpět. Balada a harmonie. A co teprve když jsem ochutnala. Vepřový a kuřecí stejk (mě pochopitelně víc zajímal ten vepřový) se šťouchanými brambory. Delikatesa – jak řekl kolega Míra Aksamit: „Známka tak 8,5.“ Já bych dala asi i víc (smích).

Věci jsem si hodila na pokoj číslo 5 – zajímavé, že jsem tu spala i vloni. No a začala debata na téma, kolik nás tu je, kde jsou ti, kteří tu chybí a kdo by měl ještě dorazit v sobotu ráno. Zklamalo nás hlavně to, že mladí rozhodčí nepřijeli a radši se věnovali plesování v Rakovníku, kterého se mohou dosyta nabažit o jiném víkendu. Ale zřejmě má každý jiné priority.

Co bychom to byli za partu, kdybychom se neuměli bavit i bez nich. Kdo chtěl, napsal si test, hned jsme ho i opravili a samozřejmě nechyběly historky z pískání, především ty nové, které přibyly na podzim. Seznámila jsem se s novým delegátem Miroslavem Hadravou a dokonce jsem si potykala i s veteránem a naším nejstarším kolegou s píšťalkou Frantou Schořem.

Dokonce jsem mu navrhla, že spolu musíme udělat někdy rozhovor, protože je naším nejstarším fungujícím článkem, a on hned odvětil: „Dneska jsem trochu piclej, zavoláš mi v týdnu a všechno bude.“ Tak to mě pobavilo asi nejvíc.

Jasně, že jsme pak pili, jasně, že byla sranda. A když už náš jeden nejmenovaný kolega připomínal zase spícího budhu, přešli jsme na vyprávění vtipů. Po vydařeném večeru přišla i večerka. Někteří se jí ani nedočkali, protože druhý den chtěli být fit, a nebo měli na programu nějaké pískání v hale, ale i venku. Dan Asník dokonce hrál.

7:55. Nesnáším ten zvuk (Ježíšek ke všemu přinesl nový mobil a pořád si na tu sirénu nemůžu zvyknout). Musíme vylézt, nedá se nic dělat. 8:00 snídaně a všichni tu jsou. Překvapení. Dokonce už jsou tady nastoupení i ti, kteří časně ráno přijeli. Ale mládež pořád nikde. „Asi spinká po náročném večeru,“ pomyslím si.

Zahájíme seminář, tedy přesně řečeno předseda Jaromír Štefan, a začneme negativy, jak jinak. Připomeneme si novely v nových pravidlech, které by ale měly být všem známy, pokud se do nich podívali a nepoužili je jen na podpal na své chalupě.

Povídání o spolupráci (neboli takové týmové práci trojice rozhodčích) přednesl Míra Aksamit. Jeho projev v půlce přerušil příjezd mlaďáků – s hodinovým zpožděním. Pak došlo na testy z pravidel – 40 otázek. Některým to trvalo až příliš dlouho, není se co divit, bylo vidět, že se opět neučili.

Nejhorší test čítal 17 chyb, to je panečku slušná nadílka. Kolega z komise Jan Brda přečetl všechny výsledky, ze kterých bylo patrné, že testy dopadly špatně. Kdo neuspěl, nebude do opravy řídit utkání mužů.

Na testy navázalo promítání naučného DVD o udělování trestů, spolupráci rozhodčích, surové hře i nesportovním chování. A poté prostor k diskuzi. První slovo si vzal Honza Beran a pořádně se opřel do začínajících rozhodčích, kteří jsou z 90% mladí a také talentovaní a jak se tak lidově říká, prdí na povinnosti. Byl „vostrej“, ale měl pravdu! Kdo chce něco dokázat, musí se snažit, musí mít zájem.

Vrcholem však je, že pět našich kolegů se nedokázalo za neúčast na semináři ani omluvit. Nejen, že je povinný, ale nedat o sobě ani vědět je přímo neslušné. Proto i my se zachováme stejně. Vše uzavřel gulášek se šesti. Nakonec tedy přeci jen dobrá tečka a příště na viděnou, to už možná na zeleném trávníku někde na okrese (tedy jak s kým).

Poděkovat musím majitelům Ireny v Jesenici za výborné podmínky, panu Lexovi za služby a dopravu, panu Krausovi za poskytnuté materiály pro rozhodčí a všem, kteří se jakkoliv zapojili do uskutečnění semináře, nebo na něm řekli svůj názor a přispěli do diskuze.

Autor: Bianka Joglová

26.1.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Memoriál v Olovnici.
15

V Olovnici vyučovali dědci!

Letní kino. Ilustrační foto.

Kulturní mix: Dožínky, posvícení, loučení s prázdninami a rybářské závody

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Rytíři v úterý vyzvou v odvetě Slavii

Kladno – K čtvrtému přípravnému utkání na novou sezonu vyjedou dnes v 17.00 hodin prvoligoví hokejisté Kladna. V druhém domácím duelu vyzvou pražskou Slavii, již v letní premiéře podlehli na ledě v Edenu 1:3.

AKTUALIZOVÁNO

Krimimix: Ujíždějící řidič a zloděj v obchoďáku

Kladensko - Přinášíme výběr krimi zpráv z regionu. 

Výluka na kladenské trati se mění. Přibývá další

Střední Čechy - Na železniční trati z Masarykova nádraží v Praze směrem na Kladno a Rakovník platí od počátku července v souvislosti s uzavřením dlouhodobě rekonstruovaného Negrelliho viaduktu v Praze výlukový jízdní řád. Ode dneška do 3. září se výluka rozšíří.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení