VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V divadle poznáte Bibli za dvě hodiny

Kladno/ROZHOVOR/ -Parafráze biblických příběhů s názvem Bible: Kompletní slovo Boží (výcuc) ve 120 minutách, které v sobotu od 19 hodin uvede v premiéře Městské divadlo Kladno, pochází z pera amerických komiků souboru Reduced Shakespeare Company.

18.2.2011 8
SDÍLEJ:

Zdeňka Dolanského mohou diváci vidět i v roli Boha.Foto: Foto: Deník/Daniela Řečínská

Ti sklidili obrovské úspěchy s inscenací Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách. Speciálně pro kladenské divadlo originál ´Bible´ přeložil Ondřej Formánek. Režie a scénografie se ujal Tomáš Svoboda. O hudbu se postaral Jan Zrzavý. Na jevišti se mohou diváci těšit na trojici ZdeněkDolanský, Zdeněk Velen a Štěpán Benoni.

O netradičně pojatém výkladu nejznámější knihy světa, postavě Boha a otázce víry vůbec, si s Kladenským deníkem popovídal Zdeněk Dolanský.

Jaká je hra z vašeho hereckého pohledu?
Je to takový zvláštní pohled na Bibli. Každopádně se nedá říct, že je to klasické divadlo. Tři pytlíci se snaží převyprávět na scéně celou Bibli a dívají se na ni velmi nekonvenčním způsobem. Měla by to být trošku sranda, trošku drastické, trošku všechno.

Ve hře prý nejsou pevně dané role?
Postavy jsou vlastně charaktery a od toho se odvíjí, že se pohádají, kdo a co bude v inscenaci hrát. Prakticky všichni hrajeme všechno.

Čili, ptát se vás, jakou roli hrajete vy, je zbytečné?
Já to sám nevím. Autoři jsou Američané a zakomponovali do hry velké množství narážek na své problémy. My jsme museli část úplně přepsat, takže vznikl takový náš tvar se stejnou kostrou. Přece jen, je to Bible, a té nemůžete měnit kostru. My sami ještě pořádně nevíme, co to udělá. Přece jen je to hra interaktivní, čili je v ní spolupráce s diváky. Proto se také hraje na točně.

Ve hře je tedy hodně improvizace?
To se nedá tak říct. Improvizace může zcela určitě vzniknout, ale většina je nazkoušená, jinak bychom v tom plavali.

Musel jste se seznamovat s biblickými příběhy, nebo je znáte?
Bibli zná velmi málo lidí. Já jsem ji četl, což není v neznabožských Čechách vůbec samozřejmé. A to je právě další problém, jelikož v USA nebo Velké Británii je biblická výuka prakticky povinná. Příběhy v Bibli jsou mustry, od kterých se odvíjí celá euro-americká literatura. Mám obavy, že v naší české kotlině jsou lidé kvůli nejrůznějším okolnostem s těmito věcmi na štíru. Ale ve hře se zabýváme spíše známějšími příběhy.

Visí otazník nad tím jak publikum hru přijme, zvláště kladenské?
Nad tím visí vždy hrozně veliký otazník! Jsme zvědaví, co z toho vyjde. Tohle je typ divadle, kde by se lidé měli smát a zároveň být zděšení, chvílemi i rozhořčeni, měli by zažít celou škálu pocitů. Nechceme moc šokovat, ale provokace tam nějaká je. Bez ní to nejde. Na konci by však měl každý divák odcházet s úsměvem, který se mu rozhostí na tváři vždy, když si na tu dvouhodinovou legraci vzpomene nebo o ní bude vyprávět svým známým.

Setkají se diváci s Bohem?
Bůh tam je. Já jsem třeba pěkný Bůh, takový srandovní.

Je to pro vás zvláštní role?
Boha si představuje každý jiným způsobem. Když o tom přemýšlím zcela vážně, tak je to trošku rouhání. Ale co není v životě lidském rouhání? Prakticky všechno. Člověk je na světě vlastně od toho, aby se rouhal. Chudák Bůh. Co s tím má pak dělat? Jak má zacházet s tou bandou, kterou má pod sebou? Já to neberu tak vážně.

Jak vy si představujete Boha?
To by bylo na velmi dlouhé povídání. Bůh jako takový, je určitý systém, který je nad vším. Cestičky lidí k němu jsou, když lidé najednou přemýšlejí, v čem je jejich podstata. Pokládají si základní filozofické otázky: odkud jdou, co tu dělají a kam směřují. To vše je Bůh. Neuchopitelná záležitost. Představa vousatého pána je hezká. Zkrátka, nevím, jak si ho mám představit, tak tam prdnu vousatého chlapa a on to nějak ztělesňuje.

Máte doma Bibli?
Mám kralické vydání, ekumenický překlad, současný nový překlad a spoustu výkladů. Ale nemůžu o sobě říci, že bych byl věřící v katolickém smyslu. Jen mě to vždy zajímalo. Četl jsem ji v mládí, a když se na to dívám zpátky, divím se, že jsem měl vůbec tu drzost Bibli číst.

Autor: Daniela Řečínská

18.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Štich na prvním tréninku s Kladnem

David Štich byl vidět, i když se nepral

Pořadatelem Valníku je tradičně kapela Totální nasazení ze Slaného. Hvězdami osmnáctého ročníku jsou slovenští Horkýže Slíže nebo česká legendární skupina Visací zámek  (na snímku).
6

Slánský festival Valník to rozbalí v letňáku poslední srpnový víkend

Rozdáváme zdarma zápasové poutače

Kladensko - Výzva pro fotbalové kluby z Kladenska! 

OBRAZEM: V Černuci na kolbišti je i o prázdninách stále živo

Černuc - Členové Sportovní stáje Černuc nezahálejí ani o prázdninách. Na kolbišti mladí i odrostlejší jezdci trénují prakticky denně, ať už drezuru nebo skoky pro nejbližší závody.

Jednání o prodeji stadionu má za sebou první kolo

Kladno - Ve čtvrtek došlo k schůzce primátora Kladna Milana Volfa a předsedy výkonného výboru fotbalového klubu SK Kladno, z.s. Josefa Drahoty. Náplní byl odkup stadionu Františka Kloze do vlastnictví města. Ač se o konkrétní částce nemluvilo, je veřejným tajemstvím, že klub požaduje 45 milionů korun.

Ve Slaném letos zazněly již dvě světové premiéry

Slaný - Některá města či obce zorganizují ročně pár koncertů, v jiných se s hudbou dveře netrhnou. Mezi takové patří i Královské město Slaný, kde se hudbě a kultuře opravdu daří.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení