VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jediným cílem buddhismu je vyrábět šťastné lidi

Kladno /FOTOGALERIE/ - O přístupu buddhismu k životu v moderní společnosti bude v pondělí 19. června od 19 hodin hovořit učitel laického buddhismu Jakub Kadlec, který se věnuje buddhistické praxi více jak 20 let. Téma přednášky je Karma - příčina a následek. Přednáška se uskuteční v 2. patře bývalého domu Otta v kladenské Váňově ulici. V závěru bude vyhrazen prostor pro otázky a proběhne krátká meditace.

15.6.2017
SDÍLEJ:

Učitel laického buddhismu Jakub Kadlec.Foto: Jan Šochman

Lidé se stále častěji zamýšlejí nad trvalými hodnotami, které nelze najít nikde jinde, než v samotné mysli každého člověka. Rozpoznání toho, co se v mysli skutečně odehrává, učí buddhismus, jemuž dal základ historický Buddha Šakjámuni před 2500 lety.

„Ať už lidé žijí kdekoliv, tak hledají nějakou míru vnitřního štěstí, nějakého smyslu. Všude jsme obklopeni věcmi, které nám říkají: Kup si mě! Nasedni do mě a jeď se mnou tam a tam a budeš šťastný. A lidi to dělají, kupují si ty hračky, čím dál tím dražší a sofistikovanější, ale stejně nejsou šťastní," říká Jakub Kadlec.

Buddhismus využívá všech tendencí lidské mysli a moderního západního světa. Nehovoří o tom, že by se lidé měli vrátit zpět na stromy, ale ukazuje jim, že štěstí není nikde mimo, že je uvnitř nich samotných.

„Mysl sama o sobě je vzrušující a zajímavá. Prožívající je schopen ji zakoušet, protože má všechny kvality v sobě. Ale samozřejmě, na to, abychom ji mohli prožívat, je potřeba meditovat," dodává Jakub Kadlec. Buddhistická meditace je metoda, která umožňuje, aby se různé rušivé myšlenky
a rušivé stavy mysli usadily a aby se objevila přirozená vnitřní zářivost a přirozené kvality mysli.


„Buddhovo učení jsou vlastně praktické rady od přítele, něco, co se dotýká přímo našeho života, něco, co je nám schopno pomoci v každodenních situacích," popisuje učení buddhismu Jakub Kadlec, který je žákem lamy Oleho Nydahla a působí na jeho pověření jako učitel. Učitelé laického buddhismu jsou lidé, kteří mají normální zaměstnání a ve svém volném čase přednášejí po celé zemi a často i po světě.

„Jediným cílem v buddhismu je vyrábět šťastné lidi," říká dánský cestující učitel lama Ole Nydahl, jeden z prvních Evropanů, který se mohl naučit schopnostem a vědomostem dříve uchovávaným jen na Východě a přenést je na Západ. V prosinci 1969 se on a jeho manželka Hannah stali prvními západními žáky 16. Karmapy. Lama Ole posledních 50 let bez přestávky cestuje, učí a zakládá meditační centra po celém světě. Dnes jich je téměř 600.


Buddhismus Diamantové cesty linie Karma Kagjü je jedním ze tří směrů, které předal Buddha Šákjamuni. Šířil se 1500 let v Indii, pak 1000 let v Tibetu, kde vznikly čtyři hlavní školy, mezi nimi i škola Karma Kagjü, v jejímž čele stojí Karmapa, v současnosti 17. Karmapa Thinlä Thaje Dordže.

V České republice je buddhismus Diamantové cesty linie Karma Kagjü první náboženskou společností buddhistů, která je registrována Ministerstvem kultury ČR.

Michal Povolný

Autor: Redakce

15.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Baráž: Novo Kladno - K. Žehrovice 6:0 a 1:2.
16

Do přeboru zamíříly i Novo a Pozdeň

Oslavy pětistého výročí založení pivovaru na hradě Křivoklátě.
13

Pět set let oslavili ochutnávkou piva z malých pivovarů

FOTO: Domov dobré vůle Slunce oslavil sedmnáct let

Nouzov - Chráněné bydlení Domov dobré vůle Slunce v Nouzově uspořádalo oslavy založení. Na zahradní slavnosti v Nouzově byla k vidění skvělá vystoupení samotných uživatelů sociálních služeb či kouzelník v akci. Všem zúčastněným navíc zazpíval veselé písničky klaun František Konvalinka. Hosty čekalo také bohaté pohoštění, které z části zajišťovala Kavárna Slunce. Nakonec zahrála všem k tanci i poslechu kapela Kamarádi od Berounky.

Bez gumy neumí zázraky ani Hošek

Kladno – Na páté místo průběžného pořadí královské kubatury Super buggy klesl kladenský autokrosař Jaroslav Hošek. Třetí místo opustil po závodech na jeho oblíbené trati v Přerově, kde skončil až devátý.

Slunovrat zahájil Miro Šmajda s Františkem Nedvědem v komorní atmosféře

Sázava /FOTOGALERIE/ - Festival Slunovrat v areálu Sázavského ostrova zahájili pořadatelé v pátek v 17 hodin. Možná právě nultý ročník či krásné počasí ke koupání předurčilo, že na začátek akce přišel malý počet návštěvníků. I tak ale areál během následujících hodin vítal nové a nové příchozí.

FOTO: Společně oslavili Tátův den Podnebem

Slaný - Ve Slaném slavili Tátův den Podnebem. Druhý ročník akce s tímto názvem pořádala stejně jako v loňském roce nezisková organizace Prostor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies