VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kladenský symfonický orchestr uvede koncert Hudební večery

Kladno – Kladenský symfonický orchestr, člen České asociace neprofesionálních, komorních a symfonických těles i evropské a světové federace orchestrů, pořádá ve své 112. sezoně poslední koncert projektu Hudební večery – Smetana, Dvořák a ti druzí. Akce se uskuteční v neděli od 19 hodin v v Malém sále Domu kultury Kladno.

8.11.2014
SDÍLEJ:

KLADENSKÝ SYMFONICKÝ ORCHESTR letos oslavil svou 112. koncertní sezonu.Foto: Foto: archiv

Návštěvníci se mohou těšit na díla Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. Oba tito umělci letos oslavili významná výročí. V březnu uplynulo 190 let od narození Bedřicha Smetany a v květnu 130 let od jeho smrti. Ve stejném měsíci to bylo pro změnu 110 let od úmrtí Antonína Dvořáka.

První část koncertu bude věnována Bedřichu Smetanovi. Z jeho cyklu symfonických básní Má vlast zazní Vltava a Šárka. Má vlast patří mezi základní díla české národní hudby.

Smetanův cyklus sehrál pro širokou veřejnost, v prvé řadě českou, zásadní význam svým mimohudebním významem. Skladatel jím chtěl oslavit z nejrůznějších hledisek svou vlast, která právě v době vzniku skladby prožívala zvláště bouřlivé události vyplývající z její politické situace uprostřed Evropy a související se snahami nalézt a formulovat smysl a význam národní identity.

Vltava zobrazuje život tehdejší země a její přírody, Šárka popisuje pohnutý příběh ze Starých pověstí českých, z takzvané Dívčí války. Má vlast je považována za významnou součást národního dědictví, dodnes je milována a přijímána s úctou a v mnoha pohnutých chvílích překvapuje silou své hudební i obsahové výpovědi.

Druhá část koncertu bude patřit Koncertu pro violoncello a orchestr h moll Antonína Dvořáka. Kompozice díla patří do posledního školního roku Dvořáka působení ve Spojených státech. Závěr koncertu umělec radikálně přepracoval několik měsíců po svém návratu do Čech.

Po obsahové stránce je tento Dvořákův koncert výslednicí tehdejších skladatelových životních pocitů. Život v New Yorku mu už nepřinášel tolik potěšení jako v předchozích dvou letech. Stýskalo se mu po dětech a Vysoké, z domova navíc přicházely znepokojivé zprávy o beznadějném zdravotním stavu Josefíny Kounicové, skladatelovy lásky z mládí. Vzpomínka na Josefínu se objevuje již ve druhé větě koncertu, kde Dvořák cituje melodii své skladby Kéž duch můj sám, kterou měla v oblibě. Bezprostředně po skladatelově návratu do Čech Josefína zemřela. Dvořák se rozhodl znovu otevřít již uzavřenou kompozici a do poslední věty koncertu vložil přesnou citaci této písně hranou sólovými houslemi.
Dvořákův Koncert pro violoncello a orchestr h moll se stal nejslavnějším violoncellovým koncertem všech dob a patří neodmyslitelně ke kmenovému repertoáru všech světových violoncellistů.

Kladenský symfonický orchestr bude hrát pod taktovkou Vlastimila Mareše. Sólistou koncertu je violoncellista Miroslav Domanja. Vstupenky je možno zakoupit v den konání koncertu, čili v neděli, od 18.15 hodin u vstupu do malého sálu.

Autor: Hana Tepříková, Kladenský symfonický orchestr

Autor: Redakce

Místo události:
8.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
14

Právě jsme se narodili

David Štich na prvním tréninku s Kladnem

David Štich byl vidět, i když se nepral

Slánský festival Valník to rozbalí v letňáku poslední srpnový víkend

Slaný /FOTOGALERIE/ - Osmnáctý ročník slánského rockového open air festivalu Valník se uskuteční jako již obvykle poslední srpnový víkend v příjemném a útulném prostředí areálu letního kina ve Slaném. 

Rozdáváme zdarma zápasové poutače

Kladensko - Výzva pro fotbalové kluby z Kladenska! 

OBRAZEM: V Černuci na kolbišti je i o prázdninách stále živo

Černuc - Členové Sportovní stáje Černuc nezahálejí ani o prázdninách. Na kolbišti mladí i odrostlejší jezdci trénují prakticky denně, ať už drezuru nebo skoky pro nejbližší závody.

Jednání o prodeji stadionu má za sebou první kolo

Kladno - Ve čtvrtek došlo k schůzce primátora Kladna Milana Volfa a předsedy výkonného výboru fotbalového klubu SK Kladno, z.s. Josefa Drahoty. Náplní byl odkup stadionu Františka Kloze do vlastnictví města. Ač se o konkrétní částce nemluvilo, je veřejným tajemstvím, že klub požaduje 45 milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení