Zajímavá výstava černobílých fotografií s názvem Lidé ze Slatin je v těchto dnech k vidění v Malé galerii kladenské spořitelny. Autorem snímků je Jaroslav Boček. Vernisáže se však nedočkal. Při loňském výstupu v Alpách totiž tragicky zahynul.

Jeho díla jsou však nezapomenutelná. Obdržel četná ocenění v soutěžích Czech Press Photo, Praha fotografická, Ekologie objevu a jiných.

Jaroslav Boček dlouhodobě rozvíjel cyklus ze Slatin, což je zapomenuté místo v hlučící Praze. Takový ostrůvek starých časů uprostřed evropského velkoměsta. Bývala to dělnická nouzová kolonie venkovského vzezření, kde žili lidé často jen v karavanech či jakýchsi chatkách uprostřed zeleně. Ale bylo jim tam dobře. V současné době toto místo některým z nich slouží k rekreačnímu pobytu či pro relaxaci, jiní zde, v do jisté míry zvelebených příbytcích, žijí natrvalo.

Rozsáhlý soubor věnovaný lidem ze Slatin představil v nejširší podobě ve Vídni, později v Karlových Varech. Má cenu nejen uměleckou, ale i dokumentární. U těch lidiček jakoby se zastavil čas. Žijí si tam spokojeně, jen kousek od hlučící Prahy. Ze snímků vyzařuje pohoda a klid, nejen vnější, ale i vnitřní.

Jaroslav Boček se narodil v roce 1962 a zemřel loni. Jeho jméno je spojeno s řadou úspěšných výstav, jako například Praha pod vodou, Povodně ve střední Evropě, zúčastnil se mnoha expozicí doma i v zahraničí.

„Ti, kdo ho znali, budou dlouho vzpomínat na jeho milou povahu a hezký přístup k životu. Jeho fotografický odkaz patří neodmyslitelně do historie české fotografie,“ řekla mimo jiné při nedávné vernisáži odbornice z oboru Věra Matějů.

Výstava v galerii potrvá do 6. dubna.

Autor: Olga Fikrlová