VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po letech se Irena Veverková vrátila k mlynařině

Kladensko – Co zůstalo z vodních mlýnů. Takový je název publikace, která byla pokřtěna loni. A na ni navazuje druhý díl, jehož slavnostní křest se uskutečnil ve čtvrtek v sále zákolanské restaurace U Libuše. Autorem fotografií je Pavel Vychodil a textů obou knih vydaných obecně prospěšnou společností Přemyslovské střední Čechy kladenská archivářka a publicistka Irena Veverková.

31.1.2015
SDÍLEJ:

AUTORKA TEXTŮ publikací Co zůstalo z vodních mlýnů – Irena VeverkováFoto: Robert Božovský

Co je obsahem obou publikací?
Mapuje mlýny na Bakovském, Dřetovickém, Červeném, Pálečském, Svatojiřském, Šternberském, Vranském, Zákolanském a Zlonickém potoku, v obcích, které byly před rokem součástí Přemyslovských středních Čech.

Proč byl vydán druhý díl?
Publikace jsou vždy monotematické, tato je asi první, u níž byl vydán druhý díl. Důvodem je, že při přípravě první publikace se působnost Přemyslovských středních Čech rozšířila a vznikl požadavek na zmapování dalších mlýnů. Přibyly některé mlýny na Dřetovickém, Buštěhradském, Únětickém a Zákolanském potoku.

Kolik vodních mlýnů historicky v regionu bylo?
V okrese Kladno, známém v podobě ještě před zemskou reformou, jich bylo sto. Prakticky každá obec měla svůj horní, dolní, červený nebo Dvořákův…

Dnes už asi žádný neslouží svému původnímu účelu.
Ano, alespoň u mlýnů, které jsem prošla. Úpadek vodních mlýnů nastal už za první republiky, kdy začaly vznikat velkokapacitní elektrifikované mlýny. Ty už neměly žádnou součinnost s vodou nebo přírodou. Takový mlýn semele za jediný den stejné množství, jako vodní za celý rok.

Jak jsou tedy dnes vodní mlýny využívány?
Některé pro trvalé bydlení, jiné pro rekreační účely. Směrem k Roztokám u Prahy byl jeden z mlýnů přestavěn už před druhou světovou válkou na tehdy moderní koupaliště. V Praze-Suchdole je zase takzvaný Trojanův mlýn, ve kterém se natáčel oblíbený seriál Byli jednou dva písaři s Miroslavem Horníčkem a Jiřím Sovákem v hlavních rolích.

Jak jste se k vodním mlýnům dostala?
V době, kdy jsem pracovala v muzeu, jsem v roce 1996 připravovala s už dnes zesnulým doktorem Dvořákem výstavu Za klapotem mlýnů. Jednalo se o zmapování dvaceti mlýnských lokalit na dvou potocích. Tak jsem se dostala k mlynařině a možnosti hovořit ještě s několika původními mlynáři.Po letech mě s tímto tématem oslovily Přemyslovské střední Čechy.

V posledních letech jste se věnovala zejména regionálním osobnostem.
Léta už bádám o kladenském rodákovi, významném světovém architektovi židovského původu Antonínu Raymondovi. Podařilo se mi navštívit Japonsko a šest jeho staveb, které zde navrhl. Nechtěla jsem o ně Kladeňáky připravit, tak jsem o nich vytvořila publikaci, která vyšla v češtině i japonštině.

Ale to není první kniha o tomto kladenském rodákovi.
Ano, už dříve jsem napsala knihu Antonín Raymond a Reimannové. Osud židovské rodiny ve XX. století. Přes Antonína Raymnonda jsem se dostala k tématu kladenského židovství. Tak vznikla kniha Cesta bez návratu: Kladenská židovská obec v letech 1853 až 1942. Věnuji se ale i dalším osobnostem. Například v publikaci Dvořákova kladenská zastavení. Podílela jsem se na textech knihy Kladno – Doteky času. Pravidelně přispívám do ročenky Slánský obzor, kterou vydává společnost PATRIA. Jsem členkou redakční rady.

Autor: Robert Božovský

31.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pořadatelem Valníku je tradičně kapela Totální nasazení ze Slaného. Hvězdami osmnáctého ročníku jsou slovenští Horkýže Slíže nebo česká legendární skupina Visací zámek  (na snímku).
6

Slánský festival Valník to rozbalí v letňáku poslední srpnový víkend

Ilustrační foto

Rozdáváme zdarma zápasové poutače

OBRAZEM: V Černuci na kolbišti je i o prázdninách stále živo

Černuc - Členové Sportovní stáje Černuc nezahálejí ani o prázdninách. Na kolbišti mladí i odrostlejší jezdci trénují prakticky denně, ať už drezuru nebo skoky pro nejbližší závody.

Jednání o prodeji stadionu má za sebou první kolo

Kladno - Ve čtvrtek došlo k schůzce primátora Kladna Milana Volfa a předsedy výkonného výboru fotbalového klubu SK Kladno, z.s. Josefa Drahoty. Náplní byl odkup stadionu Františka Kloze do vlastnictví města. Ač se o konkrétní částce nemluvilo, je veřejným tajemstvím, že klub požaduje 45 milionů korun.

Ve Slaném letos zazněly již dvě světové premiéry

Slaný - Některá města či obce zorganizují ročně pár koncertů, v jiných se s hudbou dveře netrhnou. Mezi takové patří i Královské město Slaný, kde se hudbě a kultuře opravdu daří.

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení