VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poslední letošní premiéra kladenského divadla je Jentl

Kladno - Strhující příběh židovské dívky, která šla za svým snem, začne už dnes v 19.30 hodin

19.12.2014
SDÍLEJ:

INSCENACE vznikla dramatizací povídky Isaaca Bashevishe Singera Jentl, chlapec z ješivy.Foto: Foto: MDK

Čtvrtou premiérou 100. sezony Městského divadlo Kladno je strhující adaptace povídky Jentl. Na její premiéru se mohou návštěvníci těšit už dnes od 19.30 hodin v Divadle Lampion.

Vyprávění o dívce, která se v převlečení za muže rozhodla studovat v době, kdy bylo ženám vzdělání zapovězeno, připravil režisér Jakub Nvota. V hlavní dvojroli se představí Marie Štípková. První repríza je naplánována na pondělí 29. prosince.
Příběh pojednává o vzpouře proti tradicím a jejich pravidlům, strastiplných překážkách na cestě za naplněním životního snu, věčném rozporu mezi rozumem a citem, nevyzpytatelnosti lásky a přitažlivosti mezi pohlavími.

Inscenace Jentl vznikla dramatizací povídky Isaaca Bashevishe Singera s názvem Jentl, chlapec z ješivy, která byla poprvé vydána v jidiš roku 1962. Divadelní adaptace z pera spisovatelky Leah Napolinové pak měla premiéru v roce 1975 na Broadwayi.
„Snad nejvíce se ale Jentl proslavila ve filmu Barbary Streissandové z roku 1983, která byla producentkou, scénáristkou, režisérkou a protagonistkou hudebního filmu," řekla produkční divadla Stanislava Lohinová.

Dramaturgyně Marie Nováková porovnala filmovou a originální verzi příběhu: „Filmová Jentl má podobu heterosexuální dívky, která chce dosáhnout svého cíle, tedy studia Tóry, za každou cenu. Singerova Jentl je ovšem složitější, vypráví příběh androgynní bytosti, jejíž duše uvízla ve špatném těle a kterou nelze zařadit do jasné kategorie jednoho pohlaví a orientace."
Autorka dramatizace Singerovy povídky Jentl, chlapec z ješivy Leah Napolinová se s autorem několikrát setkala. Ten jí prozradil zdroj inspirace, která ho vedla k napsání Jentl.

„Řekl mi, že v jedněch britských novinách narazil na článek o dvou ženách, které spolu řadu let žily v manželství, než jedna z nich zjistila, že její manžel je ve skutečnosti žena, a rozvedly se," uvedla spisovatelka.

Tento příběh ovšem nebyl jedinou inspirací k této povídce. Svou roli sehrál i životní příběh Singerovy sestry Esther, která byla nadanou spisovatelkou. Jejím posláním však neměla být literatura, ale manželství. Traduje se, že když putovala z Polska uzavřít smluvené manželství s nemilovaným mužem, Estheřina matka vyhodila její literární dílo z okna vlaku.

Režisér Jakub Nvota při inscenování Jentl vycházel z dramatizace, na které se Singer sám podílel, tedy ani z původní povídky, ani z Hollywoodské verze. „Snažíme sa, aby nebolasentimentálna, hollywoodska, ale bola to skôrinscenácia, ktorá s vami bude viesť na rôznych úrovniach dialóg. A nechá vás, aby ste si sami robili obrázok a názor o príbehu, ktorý predstavuje. To je koniec koncov typické pre kultúru, o ktorej pojednáva," řekl Nvota ke kladenské inscenaci.

A dodává, co ho na Jentl nejvíce zaujalo: „Tá krehkrá rovnováha medzi humorom a poéziou, ktorá sprevádza každé dospievanie." Kromě Marie Štípkové se mohou příchozí těšit například na Petru Jungmanovou, Šárku Opršálovou, Alenu Štréblovou, Petru Tenorovou či Jiřího Böhma.

Autor: Daniela Řečínská

Místo události:
19.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krimimix: Zloději kradli oblečení, nářadí i toaletu

Jak se žena do vody dostala, policie vyšetřuje. Více napoví nařízená pitva.
AKTUALIZOVÁNO
3

V Kladně byla nalezena ve vodní nádrži utonulá žena

Z Romana Přikryla je opět Rytíř

Kladno – Dobrá zpráva pro fanoušky hokejových Rytířů.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Oprava hrdlívské mateřinky spěje do finále

Hrdlív /FOTOGALERIE/ - Již před dvěma roky začala obec Hrdlív coby zřizovatel místní školky plánovat velkou rekonstrukci budovy a jejího technického zařízení. Školka byla totiž postavena svépomocí v roce 1977 a z tohoto data je zřejmé, že za tak dlouhou dobu fungování nebude moci poskytnout dětem podmínky, jaké by si zasloužily.

V Braškově se hrálo a vzpomínalo

Braškov – Oslavy devadesátin braškovského fotbalového klubu se nakonec vydařily, byť počasí nevěstilo nic dobrého. Bouře z pátku na sobotu pomuchlala připravené přístřešky pro hosty, které pořadatelé ve spolupráci s hasiči stihli dát do začátku žákovského turnaje do pořádku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení