Právě před rokem podepsali zástupci Doks a dalších sedmi českých měst dohodu o partnerství se svazem obcí Valle di Ledro. Tato oblast má s Českou republikou společnou historii zejména v době první světové války. Z řady zdejších obyvatel se totiž stali vysídlenci a pobývali v Čechách.

„Se starosty obcí Kladenska jsme uzavřeli dohodu, že vytvoříme doplňující publikaci, jež bude mapovat život a smrt těchto lidí na našem území za první světové války. A protože tu mnozí i zemřeli, zároveň jsme ve čtvrtek odhalili pomník čtrnácti z nich, kteří zahynuli v Doksech,“ uvedl starosta Jiří Junek.
Kniha o italských vysídlencích vychází z pokladů kronikářů, archivů a muzeí. „S její přípravou jsme začali koncem ledna a vytištěna byla v květnu. Je vyhotovena jak v češtině, tak v italštině. Vyšla v nákladu 600 kusů a 150 z nich obdrželi Italové,“ řekl Junek. „Každá obec, jež se na jejím vyhotovení podílela, ji také bude mít k dispozici. Pokud o ni byl větší zájem, bylo by možné ji nechat dotisknout,“ dodal starosta.

Program celé návštěvy italských starostů byl zahájen v úterý v Příbrami a ukončen nedělní mší na Svaté hoře. Za dobu svého pobytu navštívili i další partnerská města a obce, tedy Buštěhrad, Ptice, Chyňavu, Nový Knín, Milín a Všeň.

Ještě obsáhlejší knihu o historii italských vysídlenců v České republice vydal sám svaz obcí Valle di Ledro již v loňském roce u příležitosti podepsání dokumentu o partnerství. Na přípravu však měl celé dva roky. „Trvalo to tak dlouho, protože jsme se snažili shromáždit informace o všech rodinách, které se účastnily tohoto exodu. Autorem knihy Čechy-exodus z údolí Ledra 1915-1919 je milánský novinář Dario Colombo. Pustil se do sbírky materiálu a ještě stihl zachytit mnoho svědectví od lidí, jež tato událost postihla,“ sdělil prezident svazu obcí Valle di Ledro Giuliano Pellegrini.