VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nad knihou Zory Dvořákové nazvanou Zkáza zeleného čtyřlístku

Kladensko-Dlouho jsem byl přesvědčen, že jednou z nejlepších výpovědí o zpustošení české vesnice a selského stavu po únoru 1948 je kniha Mojmíra Klánského Vyhnanství (vyšla v roce 1974 v samizdatu, roku 1976 v emigraci, teprve v roce 1990 oficiálně). Dnes, kdy jsem přečetl knihu Zory Dvořákové, svůj názor koriguji.

16.12.2007
SDÍLEJ:

Zkáza zeleného čtyřlístkuFoto: Archiv

Podle názvu by se dalo předpokládat, že se jedná spíše o dobrodružnou knihu pro mládež. Tak to na první pohled vypadá. Uvědomíme-li si ale, že čtyřlístek byl symbolem agrární strany, napadne nás hned, že půjde o zcela něco jiného. O něco velmi tragického. A že to bude po Klánského Vyhnanství další silné dílo o těžkém osudu českého selského stavu.

„Když se dívám zpět, zdá se mi, že to není ani možné, aby se v jednom lidském životě nahromadilo tolik zvratů, zklamání a zmarněných nadějí,“ říká hlavní postava knihy Zory Dvořákové. Hrdinu vyprávění na počátku 50. let vyhnali jako kulaka z jeho statku. Rodina se musela podrobit komunistickému diktátu a odstěhovat se do vesnice, kam jim bylo jako nepřátelům socialismu přikázáno jít.

Z hlediska tematického plánu je kniha velmi bohatá na fakta o osudu české vesnice, nikoli jen jednoho selského rodu. Právě jediný lidský osud je tu část za celek - pars pro toto. A je to osud těžký a bolestný, ale z postoje hlavní postavy i heroický. Text je silný, vzbuzující soucit, ale i obdiv k síle lidí žít v brutálních podmínkách.

Autorka umístila děj na Slánsko, do vesnice, kam v roce 1964 přišla blahopřát hrdinovi příběhu k pětasedmdesátinám. Knihu oceňuji nejen pro její dějovou sílu a hloubku, ale i pro vynalézavou kompozici. Děj se odvíjí ve třech kapitolách v jediném dni. A v tomto krátkém časovém úseku se před čtenářem promítne celý život jednoho člověka a jeho rodiny, ale s ním i široké panorama zkázy selského stavu. Kniha je opravdu silná a burcuje k postoji: Nedovolte, aby se vše mohlo ještě opakovat.

Závěrem snad několik slov o jazykovém plánu díla. Zora Dvořáková položila téma na vypravování v první osobě - mluví sám hrdina díla a zcela přirozeně užívá prvků obecné češtiny a některých regionálních výrazů z oblasti Slánska. A z napětí mezi sedlákovým monologem a slovem autorčiným se rodí poutavost vyprávění, čtivost, srozumitelnost a textová vyrovnanost. Kniha tak klade naléhavé otázky, co je hrdinství, co zbabělost a zrada, opatrnictví. A zavilá závist. Jde o knihu nevšední. Byl jsem jí pohlcen a dojat. Hluboké téma lidského osudu a velmi dobře promyšlená kompozice jsou její předností.

16.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krimimix: Zloději kradli oblečení, nářadí i toaletu

Jak se žena do vody dostala, policie vyšetřuje. Více napoví nařízená pitva.
AKTUALIZOVÁNO
3

V Kladně byla nalezena ve vodní nádrži utonulá žena

Z Romana Přikryla je opět Rytíř

Kladno – Dobrá zpráva pro fanoušky hokejových Rytířů.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Oprava hrdlívské mateřinky spěje do finále

Hrdlív /FOTOGALERIE/ - Již před dvěma roky začala obec Hrdlív coby zřizovatel místní školky plánovat velkou rekonstrukci budovy a jejího technického zařízení. Školka byla totiž postavena svépomocí v roce 1977 a z tohoto data je zřejmé, že za tak dlouhou dobu fungování nebude moci poskytnout dětem podmínky, jaké by si zasloužily.

V Braškově se hrálo a vzpomínalo

Braškov – Oslavy devadesátin braškovského fotbalového klubu se nakonec vydařily, byť počasí nevěstilo nic dobrého. Bouře z pátku na sobotu pomuchlala připravené přístřešky pro hosty, které pořadatelé ve spolupráci s hasiči stihli dát do začátku žákovského turnaje do pořádku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení