Na vystoupení avizovaných hvězd, kterými byly například zpěvačky Jana Kirschner, Aneta Langerová či kapely Mig 21 nebo Horkýže Slíže, si tak posluchači budou muset zajet jinam. Na vině jsou přitom podle organizátorů festivalu přehnané požadavky pronajímatele pozemků.

Hlavní pořadatelka Festivalu Okoř Hana Petřinová sdělila, že problém je ve financích. „Konkrétně pán, od kterého jsme každoročně pozemek pronajímali, letos přišel s úplně nesmyslnými požadavky. I když se tu každoročně konají dvě tyto akce, naše a Okoř se šťávou, jež startovaly zhruba ve stejné době a se stejnými podmínkami, má nás pronajímatel rozděleny na velký a malý festival. Je to ale věcí dobré organizace a propagace, že k nám jezdilo stále více lidí a lepší interpreti, a proto si nejspíše řekl, že z tohoto vytěží maximum. Už když mi ale oznámil sumu za pronájem pro letošní rok, věděla jsem, že je to nesmysl,“ uvedla Petřinová.

Podle ní se totiž jedná o nekalé podnikatelské jednání. „Dělala jsem si dokonce průzkum po jiných hradech a zámcích a potvrdilo se mi, že jeho požadavky jsou skutečně nemorální,“ zdůraznila.

Aby prý splnila megalomanské podmínky, musela by vstupné na festival neúměrně zvýšit, a to s ohledem na dlouholeté návštěvníky nechtěla. „Teď jsem byla pod příšerným tříměsíčním tlakem, ale i přes letošní komplikace se Okoře nechci vzdát. Už jen proto, že mi jak fanoušci, tak i kapely a samotná obec vyjádřili velkou podporu,“ řekla Petřinová.

Už v tuto chvíli proto hledá jiné prostory, kde by festival mohl pokračovat v dalších letech. „Lokalitu bych určitě chtěla zachovat a právě proto jsem stále v kontaktu s obcí Okoř. Po ročnících, kdy akce byla úspěšná, jsem dokonce i přispívala na obnovu hradu. Nabídky už mi ale přišly i z okolních obcí,“ dodala organizátorka.

Pokud by se totiž blízko jiné vhodné místo nenašlo, nepřišli by o neobyčejný zážitek jen hudební fanoušci, ale i obec Okoř samotná o peníze. „Festivaly jsou sice náročné, ale za tu dobu, co se zde pořádají, si už místní lidé zvykli. Sice ne všichni jim fandí, ale na druhou stranu to pro nás znamená přínos financí. Ročně to je kolem sta tisíc, a to už pro nás není malá částka,“ uvedla starostka Barbora Dezortová.

Organizátor druhého festivalu Okoř se šťávou Michal Šenbauer přitom Kladenskému deníku sdělil, že pokud při dohodě s pronajímateli pozemků zůstane vše tak jako nyní, měla by se zde tato akce bez problémů konat i v příštím roce. „Když jsme se na jaře domlouvali na pořádání našeho festivalu, na žádný problém jsme nenarazili,“ uvedl Šenbauer.

I když si někteří posluchači vstupenky na srpnový festival zakoupili s předstihem, nemusejí se bát, že by o své peníze přišli. Lístky mohou vrátit v předprodejích, kde je pořídili.