VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mezinárodní setkání sochařů je v Horním Bezděkově

Horní Bezděkov /FOTOGALERIE/ - Umělci světového věhlasu vytvoří jednu sochu z kamene pro seniory v Unhošti.

26.8.2009
SDÍLEJ:

Mezinárodní sochařské sympozium v Horním BezděkověFoto: Foto:Deník/Kateřina Husárová

Mezinárodní sochařské sympozium, které bylo v pondělí slavnostně zahájeno v krásném prostředí Areálu Botanika v Horním Bezděkově, potrvá až do 4. září. Akci pod záštitou Středočeského kraje slavnostně zahájil sochař Pavel Opočenský, jenž v místě přivítal nejen organizátory Magdalenu a Jana Kracíkovy, ale i další domácí a zahraniční umělce.

Vernisáž plastik a objektů z různých materiálů, tedy nejen z kamene, ale i dřeva či cementu se uskuteční příští pátek v 17 hodin.

Vytvořené plastiky budou posléze instalovány na vybraných místech Areálu Botanika. „Vznikne zde galerie pod širým nebem, která bude koncipována tak, aby se v budoucnosti mohla rozrůstat o další díla. Byli bychom velice rádi, kdyby se první ročník ojedinělého setkání, jemuž poskytl záštitu i finanční prostředky Středočeský kraj, stal začátkem milé tradice,“ říká ředitel Areálu Botanika Jaroslav Novák.

„Nápad na uspořádání sochařského sympozia se zrodil už dávno, ale teprve v letošním roce se naskytla ta správná příležitost. Majitel Botaniky za námi přišel s tím, že provozovatel Botaniky, skupina Vyšehrad 2000, slaví patnácté narozeniny a že by je rádi oslavili uměním,“ dodává spoluorganizátorka sympozia, akademická sochařka Magdalena Kracík Štorkánová.

Příjemné prostředí multifunkčního areálu v křivoklátských lesích poskytuje nejen prostor pro sportovní aktivity, ale je i místem, kde každý pocítí estetické uspokojení. A právě zde budou vznikat plastiky a objekty z různých materiálů. Místo, jeho okolí, struktura a charakter mají být výchozím podnětem pro vznik jednotlivých děl a následného dialogu mezi sochaři, jejich tvorbou, a „diváky“.

Letošní název sympozia zní Botanika Organika. „Téma je volné, dílo by však mělo respektovat prostředí – být v symbióze s přírodou – mít organický charakter,“ specifikovala Kracík Štorkánová, „Důležitou součást záměru představuje také možnost laika seznámit se s různými sochařskými technikami i přístupy k materiálu a popovídat si přímo s tvůrci. Při sympóziu se budou každé odpoledne a večer konat neformální setkání umělců s veřejností,“ doplnila organizátorka.

Organizační komise vybrala osm účastníků. Českou republiku zastupují Magdalena Kracík Štorkánová, Barbora Krninská, David Velík, student prof. J. Zeithammla na AVU a Jiří Kašpar, absolvent AVU, který se pravidelně zúčastňuje mezinárodních sochařských symposií. Ze Španělska přijede Noemi Arrocha Reyes, která tvoří především organické sochy z různých druhů kamene – alabastru, mramoru i žuly. Tchaj–wan bude reprezentovat Yeuh-Bing Wen, spojující ve svém díle asijskou a klasickou evropskou kulturu. Za Itálii se představí T-Yong Chung (původem z Koreje), pro jehož práci jsou charakteristické asambláže. Jižní Koreu a Británií zastoupí Oki Song, jejíž práce reflektují kontrasty multikulturního Londýna s atmosférou rodného Soulu.

Jedno z monumentálních děl letošního setkání navíc ozdobí zahradu unhošťského domova pro seniory, kde se na opracování kvádru budou postupně podílet všichni sochaři.¨„Jsem ráda, že taková domluva vznikla a naši senioři budou mít možnost sledovat vznik sochy v podobě osmimístné lavice, kterou nám tímto zřizovatel domova, Středočeský kraj, věnuje,“ doplnila místostarostka Unhoště Lenka Mazuchová.

Autor: Kateřina Husárová

Místo události:
26.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Ilustrační snímek výměna pneu.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

OBRAZEM: Veteránisté se společně rozloučili se sezónou

Kladno - Milovníci historických vozidel se sjeli za krásného slunečného počasí v kladenských Kročehlavech na parkovišti tamního autosalonu, aby se společně neformálně rozloučili s letošní veteránskou sezónou. Podobně jako pro motocykly je také pro auta staršího data výroby vhodné na vyjížďky ideální počasí.

OBRAZEM: Hubertovu jízdu pořádali poosmnácté

Drchkov - Tradiční Hubertovu jízdu uspořádalo Jezdecké centrum údolí Bakovského potoka v Drchkově. Takzvaný hon na lišku se konal letos už poosmnácté a sjelo se na něj 36 jezdců. Jelo se o tradiční šunku. Trasa vedla okolní přírodou. Na své si přišli i diváci, kteří soutěži přihlíželi ze zajištěného autobusu. Večerní koňský soud, kde se soudily prohřešky závodu a posezení s občerstvením se konaly v Královické hospůdce.

Stahl řešil neplánované pády na led, ale premiéru mezi Rytíři si pochval

Kladno – V juniorské extralize se jeho průměr obdržených branek blížáí téměř ke čtyřem, ale tam padá gólů víc. A že je David Stahl velkým brankářským talentem Kladna, to se ví už dlouho. Hokejista pocházející ze spíš fotbalové rodiny ze Slánska dostal velkou šanci v pondělním utkání v Kadani, kde poprvé nastoupil za Rytíře jako jednička. Pro devatenáctiletého mladíka to byla premiéra výborná, tým dovedl k výhře 3:2.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení