VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PROGRAM: Slaný představí letos Tibet v celé kráse a bez cenzury

Slaný - Dny tibetské kultury zahájí v pondělí. Organizátoři se tentokrát rozhodli přiblížit tuto ohroženou východní kulturu Slanému.

28.3.2009
SDÍLEJ:

Dny tibetské kultury budou od pondělí ve SlanémFoto: FOTO: Daniel Berounský

Jaro ve Slaném si lidé zvykli již sedm let vnímat ve znamení kultur jiných zemí, které se v tomto královském městě pravidelně představují. Po velmi úspěšných ročnících jako byly zahajující Dny japonské kultury, přichází letos opět o něco duchovnější nabídka, a to v podobě Dnů tibetské kultury.

„Město pořádá akci ve spolupráci s Občanským sdružením Potala, přičemž zahájení se uskuteční v pondělí 30. března a potrvá až do pátku 3. dubna,“ řekl starosta Slaného Ivo Rubík.

Podle jeho slov letošní ročník poněkud vybočuje z předchozí řady festivalů a to hlavně tím, že není zaštítěn příslušným velvyslanectvím a nepodílí se na něm žádný podnikatelský subjekt, pouze výše zmíněné občanské sdružení a řada dobrovolníků,“ doplnil starosta Rubík.

Tibet je dlouhá léta obsazen čínskými vojsky a jeho kultura postupně pod tlakem Číny umírá. „Tím, že Slaný pořádá tyto dny v samostatné režii, není potřeba dělat jakékoli programové úlitby a můžeme si tak dovolit prezentovat tibetský národ bez cenzury,“ doplnil, starosta Ivo Rubík.

Díky tomu, že sdružení Potala se zabývá Tibetem z mnoha různých úhlů pohledu a k jejich prioritám patří zejména podpůrné projekty pro zlepšení života utiskovaných Tibeťanů, budou jím pořádané akce v příštím týdnu prospěšné Slaňákům zejména pro rozšíření si obzorů a informací o této, jinak málo známé, zemi.
„Slaný nás oslovilo, protože se zabýváme Tibetem z pozice zprostředkování informací veřejnosti. Podobných akcí už jsme udělali řadu. Naše občanské sdružení existuje jedenáct let. Kromě toho, že se snažíme informovat veřejnost, provozujeme nyní několik charitativních projektů.

Sbíráme finanční prostředky například pro SOS vesničky v Indii, kde žijí děti tibetských exulantů. Na starosti máme konkrétně i internátní školu věnující se uprchlíkům. Jedná se zhruba o tisíc dětí,“ řekla tibetoložka Zuzana Ondomišiová ze sdružení Potala.

Jedním z nejnovější projektů na pomoc Tibetu je podle jejích slov vybudování kliniky v horské oblasti Dolpo. „Pokud nasbíráme dostatek financí, mělo by tam vzniknout zdravotní školicí středisko pro další lékaře a zdravotní personál, kde bude uplatňována jak tradiční tibetská tak západní medicína,“ dopnila Zuzana Ondomišiová.

Pestrou programovou nabídku o Tibetu navštíví osobně, a to nejen na worshopu ve čtvrtek, kde představí tisk tibetských motlitebních praporků i knih, ale bude přítomna i na páteční besedě v karmelitánském klášteře.

Kromě toho nebudou ve Slaném při prezentacích akcích chybět ani rodilí Tibeťané, jichž žije v České republice pouze hrstka.
„Je velice složité, aby lidé odtamtud mohli vůbec vycestovat. Je to vzácnost, že se nám podařilo získat alespoň dva představitele, kteří k nám do vlasti přišli z indického exilu,“ doplnila tibetoložka, která poprvé Tibet navštívila v roce 1988.

Za tu dobu tam došlo podle jejích slov k velkým změnám. Kultura je ohrožená vlivem sousední Číny. A protože každá kultura na světě má nárok na svoji existenci a obohacuje ostatní lidi, rozhodli se Slánští pro letošní rok přinést alespoň pár střípků prostřednictvím právě chystaných dnů.

„Věřím, že vybraná skladba pořadů Slaňáky uspokojí a každý si v příštím týdnu přijde na své, ať už to bude prostřednictvím filmů, duchovních setkání nebo přichystaných ochutnávek,“ řekl pracovník odboru kultury Městského úřadu ve Slaném Ivo Horňák.

PROGRAM

Pondělí 30. března 2009
• Obrázky z Tibetu – výstavní síň vlastivědného muzea v 18 hodin
• Týden tibetské kultury v knihovně V. Štecha ve Slaném
Úterý 31. března 2009
• Příkrá stezka země sněhů – aula gymnázia v 10 hodin
• Tibetský buddhismus na Západě – malá galerie muzea v 18 hodin
• V kruhu znovuzrození a Dotek z druhého břehu – kino v 19.30 hod.
Středa 1. dubna 2009
• V kruhu znovuzrození a Dotek z druhého břehu – kino 9 hodin (pro
    studenty)
• Tibet a tibetské sbírky v Náprstkově muzeu v Praze – malá galerie
    muzea v 17.30 hodin
• Nářek sněžného lva – kino v 19.30 hodin
Čtvrtek 2. dubna 2009
• Nářek sněžného lva – kino v 9 hodin (pro studenty)
• Tisk z tibetských dřevěných desek – ateliér gymnázia v 10 hodin
• Ochutnávka tibetských jídel – střední integrovaná škola od 15 do
    17 hodin
• Tibet – střecha světa – beseda ve střední integrovaná škola v 17
    hodin
Pátek 3. dubna 2009
• Ochutnávka tibetských jídel pro školy – střední integrovaná škola
    od 10 do 13 hodin
• Setkání v refektáři karmelitánského kláštera – klášter bosých
    karmelitánů v 18.30 hodin.
VSTUP NA VŠECHNY AKCE VOLNÝ

Autor: Kateřina Husárová

Místo události:
28.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krimimix: Zloději kradli oblečení, nářadí i toaletu

Jak se žena do vody dostala, policie vyšetřuje. Více napoví nařízená pitva.
AKTUALIZOVÁNO
3

V Kladně byla nalezena ve vodní nádrži utonulá žena

Z Romana Přikryla je opět Rytíř

Kladno – Dobrá zpráva pro fanoušky hokejových Rytířů.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Oprava hrdlívské mateřinky spěje do finále

Hrdlív /FOTOGALERIE/ - Již před dvěma roky začala obec Hrdlív coby zřizovatel místní školky plánovat velkou rekonstrukci budovy a jejího technického zařízení. Školka byla totiž postavena svépomocí v roce 1977 a z tohoto data je zřejmé, že za tak dlouhou dobu fungování nebude moci poskytnout dětem podmínky, jaké by si zasloužily.

V Braškově se hrálo a vzpomínalo

Braškov – Oslavy devadesátin braškovského fotbalového klubu se nakonec vydařily, byť počasí nevěstilo nic dobrého. Bouře z pátku na sobotu pomuchlala připravené přístřešky pro hosty, které pořadatelé ve spolupráci s hasiči stihli dát do začátku žákovského turnaje do pořádku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení