VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Třebíz se rozloučila s prázdninami staročeským řemeslným jarmarkem

Třebíz /FOTOGALERIE/ - Jako každý rok na sklonku léta otevřel Cífkův statek v Třebízi svou bránu návštěvníkům tradičního řemeslného jarmarku. Na nádvoří předváděli svou dovednost znalci starých řemesel, stánkaři nabízeli vlastnoručně zhotovené výrobky, děti si mohly vyzkoušet přesnost oka střílením z luku, kuše a praků, též svou šikovnost v dětských dílničkách.

28.8.2017
SDÍLEJ:

Jarmark na dvoře Cífkova statku ve Třebízi.Foto: Jitka Slavíková

Akci stylově podbarvovala živá hudba a nechybělo ani patřičné občerstvení. Po celou dobu byly otevřeny stálé expozice muzea. Počasí se dopoledne rozhodlo vyzkoušet trpělivost pořadatelů (nad statek se několikrát přihnal temný oblak a spustil liják), pak však vykouklo sluníčko a již na nebi zůstalo.

Na jarmarku jsme zastihli zástupkyně pořadatele a správce objektu, kterým je Vlastivědné muzeum ve Slaném, Boženu Frankovou a Zdeňku Bakalářovou, a požádali jsme je o pár slov k dnešní akci a k postupu rekonstrukce Cífkova statku. Božena Franková se zprvu zdráhala hovořit z pozice zástupce slánského muzea s odůvodněním, že již nezastává svou původní funkci ředitelky a nyní pracuje toliko jako brigádnice, avšak koho lépe se optat než člověka, který byl u zrodu nápadu Cífkův statek opravit a zpřístupnit jej veřejnosti coby muzeum.

"Poprvé jsme se sem přišli podívat v roce 1969. Statek byl v hrozném stavu – všude hory odpadu, metr hluboký kanál procházející nádvořím byl ucpán, takže se musel odkrýt a ručně kopat, byla to velká dřina. Díky rybníku na návsi, leží výše než statek, jsme budovy odvodňovali. Velkým problémem se také ukázala revitalizace omítek – močůvka a výkaly ustájených prasat se vsákly do zdí, ty se tedy následně otloukly, po určitou dobu ponechaly vysychat, aby se posléze vybrala nejvhodnější regenerační omítka. Práce to byla opravdu neskutečná a velice nákladná. Nedocenitelným pomocníkem nám byl stavitel p. Jan Nedvěd, který rekonstruoval mnohé statky, kapličky, zvoničky v kraji, takže si věděl rady i s opravami Cífkova statku. V roce 1975 jsme otevřeli prostoru dvora a celou expozici. Ještě letos chystáme opravu střechy nad stodolou a v příštím roce na vedlejší budově. Dokončujeme stavební úpravy v konírně, tam vznikne nová expozice zemědělství. Peněz bude zapotřebí ještě hodně, všichni zainteresovaní se snaží je všemožně získat, aby mohly práce pokračovat," řekla o dřívějším stavu statku Božena Franková. 

Na Cífkově statku se přitom konají dvě obdobné akce ročně. "Na podzim tento řemeslný jarmark a na jaře se přidáváme k pouti, kterou pořádá obec Třebíz. Jsme rádi, že se k nám lidé vracejí, a statek tak slouží svému účelu," uzavřela Božena Franková. 


Průvodkyně skanzenem Zdeňka Bakalářová nás pak ujistila, že Božena Franková je až příliš skromná: „Do projektu Cífkův statek vložila obrovské množství úsilí, uvědomovala si význam obce jako rodiště V. B. Třebízského a chtěla pro Třebíz udělat co nejvíce. Ona je úžasný člověk a dříč, sehnala po depozitářích nevídané množství předmětů. Moc si jí vážíme a přejeme jí hodně zdraví, aby nám byla ještě dlouho vzácným rádcem.“

Jarmark trval do pozdních odpoledních hodin, návštěvníci se vyhřívali na sluníčku u stolů prostřených uprostřed dvora, hudba hrála, někteří hosté tančili, kolkolem vládla veskrze příjemná atmosféra. A protože jsme mezi aktéry objevili opravdu zajímavé řemeslníky, v příštím čísle se můžete těšit na rozhovory s některými z nich. Poodhalíme vám roušku do zákulisí jejich práce.

AUTOR: Jitka Slavíková

Autor: Redakce

Místo události:
28.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sokol Hostouň - Sportovní sdružení Ostrá 1:0 (0:0) Pen: 7:6, Divize B, 24. 9. 2017
46

Hašek dva body bral, škoda ale tyček

Zatímco přímo na Mírovém náměstí se odehrávaly různé kulturní akce, stochovské sportovní areály zaplnily pouťové atrakce.
37

Letošní stochovské Svatováclavské posvícení je už minulostí

Velvarská defenziva opět za jedničku

Kladno - Divizní Velvary v posledních pěti utkáních pouze jednou inkasovaly. 

Na kladenské haldě se jelo o letenku do Malajsie

Kladno /FOTOGALERIE/ - Na kladenské haldě se v pátek a sobotu uskutečnilo druhé kolo závodu offroadových aut Bohemian Offroad Challenge 2017. Jedná se o soutěž, ve které je úkolem posádek projet připravené sekce upravenými terénními vozy v co nejkratším čase.

Lhota: proti Berounu s Bednářem

Kladno - Je to potvrzené. Do nedělního utkání krajského přeboru proti Berounu nastoupí fotbalisté Lhoty i s útočníkem Romanem Budnářem!

Také na Kladensku rozsvítili lidé světla nad bunkry

Kladensko /FOTOGALERIE/ - Na mnoha místech republiky se v sobotu 23. září rozsvítila světla nad bunkry. Jednalo se o stejnojmennou dobrovolnickou akci věnovanou k výročí všeobecné mobilizace československé branné moci 1938. Nejen vyznavači vojenské historie, ale i další účastníci akce se v sobotu v podvečer sešli u bunkrů, nejčastěji v okolí svého bydliště, aby společně rozsvítili světlo nad řopíkem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení