VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K Velvarům patří posměšná písnička i morový sloup

Velvary - Památka připomínající sedmatřicet obětí morové epidemie stojí na historickém náměstí Krále Vladislava I.

2.10.2009
SDÍLEJ:

Mariánský obelisk zdobí velvarské náměstí Krále Vladislava I. sedm lidských generací.Foto: Internet

K opevnění renesančních Velvar patřily v16. století čtyři městské brány - Pražská, Roudnická, Malovarská, později přestavěná na Slánskou, a Chržínská. Knim ještě náležela fortna. Ze všech zbyla do dnešní doby jen jediná, a to Pražská brána, která byla před časem obnovena. Je součástí velvarského městského muzea a slouží kvýstavní činnosti.

Zrenesančních Velvar se zachovala až do dnešních i další památka. Je to posměšná zlidovělá písnička Ó Velvary. Podkladem pro její vznik je událost zroku 1592, kdy se vdolním šenkhausu, později Panské hospodě ubytoval pan Jáchym zBílé. Ztruhlice, kterou si vezl ssebou, mu zmizelo 996 tolarů. Spor o ně mezi pány z Bílé a hospodským Nápravou a jeho ženou Dorotou se vlekl řadu let. Do soudní záležitosti zasahoval dokonce i císař Rudolf II. Nakonec při vyhrála až po smrti hostinského roku 1602 paní Dorota, která zmíněnou hospodu záhy prodala. Peníze se nikdy nenašly, ale píseň o nich zůstala.

Ve Velvarech je také Mariánský obelisk patřící mezi nejvýznamnější barokní památky vregionu. Toto dominantní sochařské dílo zlet 1716 až 1719 vzniklo na paměť sedmašedesáti velvarských obětí morové epidemii vroce 1713, na návrh tehdejšího primátora Rudolfa Kavika zBirkenthalu. Samotné mariánské sousoší je z martiněvskéhopískovce a jeho výška je 13,25 metru. Na jeho uměleckém ztvárnění se podíleli sochař František Tollinger se synem Matějem a kameník Antonín Falke.

Působící ikonografie sloupu vychází zbarokní zbožnosti. Na obelisku jsou zachyceny tři reliéfy svýjevy života Panny Marie – Zvěstování, Navštívení a Uvedení do chrámu. Na západní straně je zpodobněná ochránkyně proti moru sv. Rozálie. Nad římsou jsou znaky zemí Koruny české a Velvar, které na rozích doplňují sochy svatých – Václava, Floriána, Prokopa a Šebestiána.

Vlastní obelisk je pokrytý obláčky sanděly, nesoucí symboly invokací mariánských litanií. Sloup je zakončen vznosnou postavou Panny Marie Immaculaty se sepnutýma rukama stojící na zeměkouli. Má dvanáct hvězd okolo hlavy.

Za tři sta let svého trvání byl obelisk několikrát restaurován. Poslední oprava se uskutečnila vdevadesátých letech minulého století. Díky ní byla tato jedinečná památka zachráněna. Na samotném restaurování sloupu se podíleli akademičtí sochaři Jan Bradna a Jiří Novotný. Autor: Hana Tichá

2.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Štich na prvním tréninku s Kladnem

David Štich byl vidět, i když se nepral

Pořadatelem Valníku je tradičně kapela Totální nasazení ze Slaného. Hvězdami osmnáctého ročníku jsou slovenští Horkýže Slíže nebo česká legendární skupina Visací zámek  (na snímku).
6

Slánský festival Valník to rozbalí v letňáku poslední srpnový víkend

Rozdáváme zdarma zápasové poutače

Kladensko - Výzva pro fotbalové kluby z Kladenska! 

OBRAZEM: V Černuci na kolbišti je i o prázdninách stále živo

Černuc - Členové Sportovní stáje Černuc nezahálejí ani o prázdninách. Na kolbišti mladí i odrostlejší jezdci trénují prakticky denně, ať už drezuru nebo skoky pro nejbližší závody.

Jednání o prodeji stadionu má za sebou první kolo

Kladno - Ve čtvrtek došlo k schůzce primátora Kladna Milana Volfa a předsedy výkonného výboru fotbalového klubu SK Kladno, z.s. Josefa Drahoty. Náplní byl odkup stadionu Františka Kloze do vlastnictví města. Ač se o konkrétní částce nemluvilo, je veřejným tajemstvím, že klub požaduje 45 milionů korun.

Ve Slaném letos zazněly již dvě světové premiéry

Slaný - Některá města či obce zorganizují ročně pár koncertů, v jiných se s hudbou dveře netrhnou. Mezi takové patří i Královské město Slaný, kde se hudbě a kultuře opravdu daří.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení