VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kladenský rodák představí lesní sklo

Kladno - Přednáška a beseda s historikem, spisovatelem, podnikatelem a kladenským rodákem Vlastimilem Vondruškou se uskuteční dnes od 17 hodin ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně (SVK). Jejím tématem bude Sklo, stolování a středověký člověk. Zároveň je možné v knihovně zhlédnout výstavu Sklo antiky a středověku. Ta je zde k vidění až do 28. října.

30.9.2008
SDÍLEJ:

Vlastimil Vondruška.Foto: Archiv

Vlastimil Vondruška se narodil v Kladně roku 1955. Po absolvování gymnázia vystudoval obor historie a etnografie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vědeckou aspiranturu v Československé akademii věd ukončil v roce 1982. Poté působil v Národním muzeu. Od roku 1990 se věnuje publicistice, literatuře a podnikání. Napsal více než 50 vědeckých studií a článků o dějinách hmotné kultury, deset knih vědeckých a populárně naučných, přes 20 historických románů pro dospělé a několik knih pro mládež. „Je také autorem divadelní hry Ještě že nejsem kat. Spolupracuje rovněž s Českým rozhlasem,“ uvedl Jakub Pavlík z SVK.

Vlastimil Vondruška je jedním z odborníků, kteří se zabývají výrobou replik historického skla. Před více než deseti lety založil společně s manželkou Alenou, rovněž publicistkou a spisovatelkou, v Doksech u Máchova jezera sklárnu Královská huť vyrábějící takzvané lesní sklo.

Huť se věnuje i propagaci dějin českého sklářství. „Sponzorsky připravila úspěšnou putovní hmatovou výstavu středověkého skla pro nevidomé. Kromě řady českých a moravských měst ji měli možnost poznat zájemci ve více než dvou desítkách zemí celého světa. Pro Středočeskou vědeckou knihovnu připravila na září a říjen výstavu ukazující vývoj antického a středověkého sklářství, a to nejen proměny tvarů skla a jejího použití, ale návštěvníky seznamuje také s tradičním sklářským nářadím,“ poznamenal Pavlík.

Jako lesní sklo se označuje nazelenalá sklovina užívaná v zemích na sever od Alp, ale také ve Francii, Španělsku a Anglii. Objeveno bylo někdy po roce 1000. Změnou oproti staršímu antickému sklu, tavenému s použitím popela z mořských řas, bylo užití potaše vzniklé vylouhováním popela po spálení tvrdého dřeva. Protože byl na sever od Alp dostatek lesů a potaš byla snadno dostupná, umožnil objev lesního skla rozvoj sklářství v severní a střední Evropě nezávisle na Středomoří.

Lesní sklo se běžně tavilo až do 18. století. Ve 14. a 15. století bylo sklo velice drahé a užívalo se jen v prostředí panovnických a šlechtických dvorů, později také v bohatých městech. S vzestupem sklářství se od 16. století stalo lesní sklo spíše levnějším druhem produkce pro měšťanské domácnosti, zatímco pro nejbohatší zákazníky se začalo tavit čiré křišťálové sklo. V některých krajích však zůstalo nazelenalé lesní sklo až do 18. století módní pro výrobu číší na víno.

Charakteristickým se pro lesní sklo stalo zelenavé nebo šedavé zabarvení způsobené kysličníky kovů ve sklářských píscích, které nedokázali středověcí skláři při tavbě vyčeřit.

Autor: Zuzana Vlková

30.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Ilustrační snímek výměna pneu.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

OBRAZEM: Veteránisté se společně rozloučili se sezónou

Kladno - Milovníci historických vozidel se sjeli za krásného slunečného počasí v kladenských Kročehlavech na parkovišti tamního autosalonu, aby se společně neformálně rozloučili s letošní veteránskou sezónou. Podobně jako pro motocykly je také pro auta staršího data výroby vhodné na vyjížďky ideální počasí.

OBRAZEM: Hubertovu jízdu pořádali poosmnácté

Drchkov - Tradiční Hubertovu jízdu uspořádalo Jezdecké centrum údolí Bakovského potoka v Drchkově. Takzvaný hon na lišku se konal letos už poosmnácté a sjelo se na něj 36 jezdců. Jelo se o tradiční šunku. Trasa vedla okolní přírodou. Na své si přišli i diváci, kteří soutěži přihlíželi ze zajištěného autobusu. Večerní koňský soud, kde se soudily prohřešky závodu a posezení s občerstvením se konaly v Královické hospůdce.

Stahl řešil neplánované pády na led, ale premiéru mezi Rytíři si pochval

Kladno – V juniorské extralize se jeho průměr obdržených branek blížáí téměř ke čtyřem, ale tam padá gólů víc. A že je David Stahl velkým brankářským talentem Kladna, to se ví už dlouho. Hokejista pocházející ze spíš fotbalové rodiny ze Slánska dostal velkou šanci v pondělním utkání v Kadani, kde poprvé nastoupil za Rytíře jako jednička. Pro devatenáctiletého mladíka to byla premiéra výborná, tým dovedl k výhře 3:2.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení