VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Lidické galerii na návštěvníky dýchne hluboká tajemnost Tao

Lidice - Sedmnáct umělců se inspirovalo myšlenkami Dálného východu.

19.11.2008
SDÍLEJ:

Na výstavě nalezneme mimo jiné díla Romany Rotterové (zleva), Luďka Filipského a Michala Matzenauera.Foto: Olga Fikrlová

Hluboká tajemnost Tao se jmenuje výstava, která se koná do 1. února v Lidické galerii. Dýchá z ní tajemno, nedořčeno, náznakovo nevyřčeného, nedosněno rozesněného, dýchá z ní neuchopitelnost vzdálených cest lidského myšlení.

Většinou v kresbách, grafikách a fotografiích nás umělci zvou do svého světa, v němž si myšlenku Tao přetvořili každý po svém.
U Jiřiny Hankeové uvidíme stopy v trávě a ve vodě, Romana Rotterová nám ukazuje odvrácenou tvář se skrytým znakem pro malé ticho.

Na fotografiích Jiřího Hankeho se dostáváme do reality. Roztančené postavičky Michala Matzenauera nás zvou do záhadných nálad a krajin, tajemně mystické jsou snímky Kima Houdka. Jitka Válová nabízí k procítění své lité kresby. To jsou jen namátkově vybrané střípky z rozsáhlé výstavy.

O přítomných souvislostech Tao ve smyslu velké cesty hovoří i díla již nežijích umělců Václava Boštíka, Bohuslava Reynka a Olgy Karlíkové.
Dnešní jasný svět orientovaný na výkon a hmotné statky člověka udolává, podobné výstavy jako je tato nás zanášejí do krajin pohody, ticha, záhadna, klidu a smíru. Právě to, co současný člověk nejvíce postrádá.

Výstava Hluboká tajemnost Tao vznikla z popudu Polabské kulturní společnosti, umělce Kima Houdka. Byla uspořádána k poctě Rudolfa Dvořáka a vydání Mistra Lao – C, knihy Tao te Ting.

Kurátorkami jsou Věra Jirousová a Ivona Kasalická, úvodní slovo při vernisáži přednesly Olga Lomová a Věra Jirousová. Na stylový strunný nástroj ku–čeng zahrál Jan Chmelarčík.

Olga Fikrlová

19.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Štich na prvním tréninku s Kladnem

David Štich byl vidět, i když se nepral

Pořadatelem Valníku je tradičně kapela Totální nasazení ze Slaného. Hvězdami osmnáctého ročníku jsou slovenští Horkýže Slíže nebo česká legendární skupina Visací zámek  (na snímku).
6

Slánský festival Valník to rozbalí v letňáku poslední srpnový víkend

Rozdáváme zdarma zápasové poutače

Kladensko - Výzva pro fotbalové kluby z Kladenska! 

OBRAZEM: V Černuci na kolbišti je i o prázdninách stále živo

Černuc - Členové Sportovní stáje Černuc nezahálejí ani o prázdninách. Na kolbišti mladí i odrostlejší jezdci trénují prakticky denně, ať už drezuru nebo skoky pro nejbližší závody.

Jednání o prodeji stadionu má za sebou první kolo

Kladno - Ve čtvrtek došlo k schůzce primátora Kladna Milana Volfa a předsedy výkonného výboru fotbalového klubu SK Kladno, z.s. Josefa Drahoty. Náplní byl odkup stadionu Františka Kloze do vlastnictví města. Ač se o konkrétní částce nemluvilo, je veřejným tajemstvím, že klub požaduje 45 milionů korun.

Ve Slaném letos zazněly již dvě světové premiéry

Slaný - Některá města či obce zorganizují ročně pár koncertů, v jiných se s hudbou dveře netrhnou. Mezi takové patří i Královské město Slaný, kde se hudbě a kultuře opravdu daří.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení