Do soutěže, která měla zachytit pohled dětí na lidi kolem sebe, přírodu a město, v němž žijí, se přihlásilo na dvacet dětských fotoamatérů. Z padesáti doručených snímků následně porota vybrala tři nejzajímavější v jednotlivých věkových kategoriích.

„Nejméně fotografií dorazilo k tématu Unhošť – naše město. Zdá se, že děti nejsou zvyklé všímat si místa, kde bydlí, chodí do školy, nebo je nepovažují za dostatečně inspirativní. Další dvě témata, Domácí zvířata kolem nás a Člověk – věčná inspirace, byla dětem bližší,“ uvedl Jan Kyncl, kurátor výstavy jež měla v pondělíodpoledne vernisáž v jídelně dětského domova.

Ředitel Melicharova vlastivědného muzea Marian Krucký se domnívá, že pro mnohé děti může být jednodušší zmáčknout spoušť a udělat fotku, než namalovat obrázek.

„Fotoaparát je zároveň jedna z možností, jak nahlížet na dění kolem sebe a vidět mnohdy všední věci úplně jinak,“ poznamenal ředitel.
Jedním z cílů bienále je propojit svět dětí z dětského domova a ostatních dětí z Unhoště a okolí. Ti, kteří výstavu uvidí, zjistí, že jejich pohledy jsou velmi často stejné.

„Myslím, že málokdo z fotografií pozná, jestli je jeho autor z dětského domova či ne. Nezjistí to ani z popisek, kde jsme to záměrně neuvedli. Myslím, že není dobré rozdělovat děti na naše a vaše,“ vysvětlil ředitel domova Jiří Beránek.

Výstava, která potrvá do 30. října, je přístupná ve všedních dnech od 16 do 18 hodin. Její součástí je Cena diváka, která bude následně udělena třem snímkům označeným návštěvníky za nejzdařilejší. Fotografie jsou prodejné. (ber)