VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zábranského dílo vystavují v Lidicích

Lidice - Už jen do května mohou zájemci navštívit výjimečnou výstavu ke stému výročí narození malíře a ilustrátora Adolfa Zábranského. Expozice je od loňského podzimu zpřístupněna v Lidické galerii. Na otázky o výstavě odpovídala Marie Zábranská.

14.2.2010
SDÍLEJ:

Na uspořádání výstavy o malíří a ilustrátorovi Adolfu Zábranském se významně podílela jeho manželka Marie Zábranská.Foto: Archiv Památníku Lidice

Uměla jste si v kolotoči akcí k 100. výročí narození Adolfa Zábranského ještě uvědomit, kde byl začátek té nádherné výstavy?

Opravdu to byl kolotoč. Ale poznala jsem v památníku hodně lidí, kteří opravdově fandí dílu Zábranského. To oni připravili velkou výstavu z mé nabídky – všechno se do místní galerie ani nevešlo. Něco jsme vezli zpět do archivu, ilustrace z více než 40 knižních titulů budou vystaveny i jinde. Můj podíl v Lidicích ukončila stovka popisek k exponátům. Z výstavy mám velkou radost a všem v Lidické galerii děkuji. Poctu Adolfu Zábranskému považuji za špičkovou výstavu, kterou je určitě zajímavé zhlédnout.

Vzpomenete si, kdy všechno začalo?

Výstavu jsme začali připravovat již na jaře roku 2009, propojení 100. výročí narození Adolfa Zábranského s 20. výročím úmrtí skvělé Marie Uchytilové určilo datum zahájení obou výstav 18. listopadu 2009.

A co tvůrčí dílny dětí?

Jsem ráda, že po dobu výstavy Památník Lidice organizuje výtvarné dílny pro děti, kde se mládež dozví o díle Adolfa Zábranského zábavnou formou. Výstavou se samozřejmě sleduje nejen společenský záměr. Právě pro účastníky dílen poslali z rodné obce Zábranského Rybí u Nového Jičína omalovánky z jeho ilustrací, které jistě ocení děti i dospělí - nejsou totiž tuctové! Děti si na nich mohou vyzkoušet vlastní tvořivost, výtvarnou zručnost.

Ale to nejsou jen omalovánky?

Záměr je samozřejmě hlubší. V omalovánkách je vložený šestistránkový text o tvorbě Zábranského pro děti i o monumentální figurální tvorbě v architektuře, o gobelínech, o služebné práci na novinové kresbě a návrzích na plakáty, o mnoha oceněních, např. národní umělec (1971), o cenách za dlouholetou práci v oblasti ilustrace knih a tak dále.

Překvapením je i upřímné vyprávění Adolfa Zábranského o svém životě a díle.

Myslím, že jsme se znalcem a ctitelem díla Adolfa Zábranského panem Jiřím Klučkou z Novojičínska vybrali ukázky srozumitelné hlavně dětem. Připomenut je i televizní medailonek Malíř milovaný v České televizi z roku 1980. Je velkou zásluhou ředitele Památníku Lidice Milouše Červencla, že se mu podařilo film získat – návštěvníci ho tak mohou při své návštěvě výstavy zhlédnout.

A co víc ještě čeká v jubilejním roce Vašeho učitele a manžela?

Bylo a je to několik výstav – již ve zmiňovaném Rybí u Nového Jičína, kde si svého rodáka zvlášť považují – jejich projekt souvisí i s pojmenováním základní školy jménem malíře a ilustrátora – na budově mu byla odhalena pamětní deska. Další výstava je právě otevřena v Parlamentu České republiky.

Jana Vacková

14.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Štich na prvním tréninku s Kladnem

David Štich byl vidět, i když se nepral

Pořadatelem Valníku je tradičně kapela Totální nasazení ze Slaného. Hvězdami osmnáctého ročníku jsou slovenští Horkýže Slíže nebo česká legendární skupina Visací zámek  (na snímku).
6

Slánský festival Valník to rozbalí v letňáku poslední srpnový víkend

Rozdáváme zdarma zápasové poutače

Kladensko - Výzva pro fotbalové kluby z Kladenska! 

OBRAZEM: V Černuci na kolbišti je i o prázdninách stále živo

Černuc - Členové Sportovní stáje Černuc nezahálejí ani o prázdninách. Na kolbišti mladí i odrostlejší jezdci trénují prakticky denně, ať už drezuru nebo skoky pro nejbližší závody.

Jednání o prodeji stadionu má za sebou první kolo

Kladno - Ve čtvrtek došlo k schůzce primátora Kladna Milana Volfa a předsedy výkonného výboru fotbalového klubu SK Kladno, z.s. Josefa Drahoty. Náplní byl odkup stadionu Františka Kloze do vlastnictví města. Ač se o konkrétní částce nemluvilo, je veřejným tajemstvím, že klub požaduje 45 milionů korun.

Ve Slaném letos zazněly již dvě světové premiéry

Slaný - Některá města či obce zorganizují ročně pár koncertů, v jiných se s hudbou dveře netrhnou. Mezi takové patří i Královské město Slaný, kde se hudbě a kultuře opravdu daří.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení