VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z Marathónu až do Kladna

Kladno – Kladenský maratón oslaví 18. září svoje deváté narozeniny. Maratón, jako pojem, však bude ten den starý již 2500 let a 5 dnů, protože 13. září roku 490 př. n. l. porazili Athéňané u osady Marathón mohutné Perské vojsko vojevůdců Datise a Artafernise.

9.9.2010
SDÍLEJ:

Osmý ročník Kladenského maratonu.Foto: Foto: Jiří Nagy

Řecký velitel Miltiades chtěl tuto radostnou zprávu co nejrychleji zvěstovat do Athén. Za tím účelem byl vyslán vytrvalostní běžec, který po zdolání téměř čtyřicetikilo­metrové vzdálenosti hlasitě zvolal: “Radujte se, zvítězili jsme!“ Pak padl a zemřel vyčerpáním…

Tolik praví legenda. Pokud bájný hrdina skutečně žil, můžeme litovat jeho smrti nebo hodnotit jeho sportovní výkon. Pokud je to vše jen pověst, měli bychom jí vděčit za zrod něčeho, co přivádí tisíce a tisíce lidí k fenoménu, kterému se krátce říká maratón. Maratónský běh, jehož novodobou historii založil mezinárodní kongres v Paříži, který ve dnech 16. – 24. června 1894 rozhodl, že přijme návrh barona Coubertina k obnovení tradice olympijských her.

Francouzský klasický filolog Michel Bréal, člen Institutu de France pak navrhl, aby byl do programu her zařazen běh z historického maratónského bojiště do Athén, který by připomněl dávnou řeckou legendu.

Od té doby se všichni organizátoři na světě snaží navázat na slavnou tradici a uspořádat svůj maratónský závod. Někdo chce akci s desetitisíci běžců, další pak závod s komorním prostředím, někdo chce maratón ve městě, jiný v přírodě, další v horách, v solném dole, v letadle, na chodbách školy… Každý má právo uskutečnit svůj sen, každý má právo nabídnout ostatním něco nového. Základem je ale vždy ta slavná legenda a později stanovená vzdálenost 42 195 metrů.

Na podobném základě se zrodil i Kladenský maratón. Na začátku to byl jen sen několika nadšenců uspořádat maratón. Měl to být jen obyčejný běh v okolí kladenského Sletiště. Na startu prvního ročníku bylo pouhých 72 běžců. Postupem času se za přispění řady sponzorů podařilo dovést závod na dnešní úroveň. Nemáme ambice stát se masovou akcí, chceme jen nabízet příjemné, komorní prostředí pro maratónce všech výkonností a osobních cílů. Věřím, že se nám opět podaří nabídnout běžcům co nejvyšší komfort při závodě i v zázemí celé akce. V rámci maratónu pravidelně připravujeme i běžecké závody pro děti. Jsem přesvědčen, že atmosféra soutěžení a radost z dosaženého výsledku pro ně mohou být impulzem k trvalému zájmu o sportování.

Odměnou pro všechny pořadatele bude co největší účast běžců, jejich spokojenost a kvalitní výkony. Chtěl bych všem pořadatelům na tomto místě poděkovat za nezištnou podporu a nenahraditelnou pomoc při zajišťování celé akce. Stejně jako v loňském roce přeji divákům i běžcům optimální počasí a krásný zážitek. Přijďte si zkonfrontovat svoje síly s maratónskou tratí, přiveďte svoje děti na závody nebo jen přijďte povzbudit sportovce a prožít příjemnou a klidnou sobotu v krásném prostředí kladenského atletického stadionu. Přijďte oslavit výročí maratónského běhu, vždyť další kulaté výročí bude až za 500 let…

František TŮMA

9.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krimimix: Zloději kradli oblečení, nářadí i toaletu

Jak se žena do vody dostala, policie vyšetřuje. Více napoví nařízená pitva.
AKTUALIZOVÁNO
3

V Kladně byla nalezena ve vodní nádrži utonulá žena

Z Romana Přikryla je opět Rytíř

Kladno – Dobrá zpráva pro fanoušky hokejových Rytířů.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Oprava hrdlívské mateřinky spěje do finále

Hrdlív /FOTOGALERIE/ - Již před dvěma roky začala obec Hrdlív coby zřizovatel místní školky plánovat velkou rekonstrukci budovy a jejího technického zařízení. Školka byla totiž postavena svépomocí v roce 1977 a z tohoto data je zřejmé, že za tak dlouhou dobu fungování nebude moci poskytnout dětem podmínky, jaké by si zasloužily.

V Braškově se hrálo a vzpomínalo

Braškov – Oslavy devadesátin braškovského fotbalového klubu se nakonec vydařily, byť počasí nevěstilo nic dobrého. Bouře z pátku na sobotu pomuchlala připravené přístřešky pro hosty, které pořadatelé ve spolupráci s hasiči stihli dát do začátku žákovského turnaje do pořádku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení