VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plochá dráha ve Slaném slaví šedesátku

Slaný – Datum 13. srpna je důvodem k oslavě dívčího jména Alena, ale z pohledu motoristické veřejnosti, a to především plochodrážní, v Královském městě Slaný je toto datum impulsem připomenutí si odstartování plochodrážních závodů na zdejším oválu.

12.8.2010
SDÍLEJ:

Jan Klokočka v dobách své největší slávy v dresu Slaného.Foto: Foto: Archiv

Třináctého srpna 1950 je dnem, kdy se ve Slaném uskutečnil první plochodrážní mítink – I. Oblastní škvárová liga. Od tohoto mezníku příznivci levých zatáček nepřetržitě aplaudují soubojům na zdejší dráze, z počátku jedenkrát ročně a od roku 1955 se do ochozů mohou těšit na více závodů v jedné sezoně.

Tato skutečnost byla navíc umocněna instalací umělého osvětlení v roce 1954, prvním v tehdejším Československu.

Další významný posun přišel 20. dubna 1958, kdy do Slaného přijeli závodníci k první rozjížďce Mistrovství světa jednotlivců a premiéra MS to byla nejen pro svazarmovce AMK Slaný, ale rovněž pro celé naše území. Slaný se tak stalo dostaveníčkem nejlepších plošinářů, kteří rok co rok bojovali v závodech mistrovství světa, ale rovněž mistrovství Evropy. A až na malé výjimky diváci mohli souboje světového charakteru sledovat do roku 1989 – obdivuhodná je nepřerušená série z let 1964 až 1984.

V nových politických a ekonomických podmínkách se podařilo závod Mistrovství světa uspořádat ještě v roce 2001.

Bylo by chybou nepřipomenout,že návštěvy především na přelomu padesátých a šedesátých let minulého století přesahovaly dvacet tisíc spokojených diváků a světové finále družstev v roce 1962 zhlédlo neuvěřitelných 36 tisíc návštěvníků.

Progresivním činem bylo i založení vlastního plochodrážního střediska na výchovu jezdců v roce 1957. To podle tehdejšího územního uspořádání neslo název Krajský AMK Svazarmu Praha-venkov, později Středočeský KV a startovalo v tehdejší druhé nejvyšší soutěži. Na post hlavního trenéra byl nominován legendární Václav Stanislav a výsledky jeho práce na sebe nenechaly dlouho čekat. V závodech MS se záhy objevili Bohumil Rendek a Antonín Vilde, na něž navázal především Zdeněk Kovář, ale i Miroslav Černý z Františkem Moulisem. Začínal zde i pozdější mistr světa na ledě Antonín Šváb a rovněž dlouholetý reprezentant Miloslav Verner.

Po zrušení ligových soutěží v roce 1962 ovšem práci z výchovou jezdců ve Slaném nezastavili, tým posílil z Ústí n/l Pavel Mareš a vlastní odchovanci Václav Krail, Miroslav Rosůlek, Zdeněk Majstr a Jan Klokočka. Ti startovali v seriálech MS, do Slaného z Viktorie Speedway Clubu Žižkov přestoupil již zmiňovaný Míla Verner a s jezdci Speedway Clubu Č. Budějovice Janem Holubem a Stanislavem Kubíčkem, kteří ve Slaném hostovali, získal slánský AMK v roce 1969 mistrovský ti­tul.

Slánští startují až na malé výjimky v nejvyšší domácí extraligové soutěži a dalšího mistrovského titulu se dočkali až v sezoně 2005. Hned za rok ho zopakovali.

Klubem prošla celá řada reprezentantů. Za všechny jmenujme Karla Voborníka, Josefa Minaříka, Aleše Drymla, Josefa Rybáře, Václava Vernera, Ladislava Hradeckého, Zbyška Holého, Daniela Boháče, Zdeněk Tesař, Roberta Krále, Miroslava Fencla, Martina Málka, Jiřího Štancla ml., Karla Průšu. Zapomenout nelze na Romana Matouška, jednž svého času patřil do světové špičky, a ani na další odchovance klubu Jiřího Brože, Václava Burandu, Františka Moulise ml. a celou plejádu dalších jezdců.

Týmu pomohla i celá řada zahraničních posil – Angličan Garry Stead, maďar Robert Nagy, Poláci Wieslaw Jaguš, Tomasz Bajerski, Karol Zabik, Adrian Miedzinski, Tomasz Chrzanowski, Pawel Staszek, Mariusz Puszakowski, Sebastian Ulamek a další.

Nutností je zmínit se i o těch, kteří se starají o chod klubu čí organizaci závodů. Za všechny zmiňme A. Jelínka, A. Libercajta, J. Růžičku, K. Ležáka, F. Moulise st., P. Pospíchala, F. Čiperu, P. Křikavu a mnoho dalších, bez kterých by realizace mítinků nebyla myslitelná.

Poděkování patří i všem sponzorům klubu dříve patronátním podnikům, již podporovaly a podporují plochodrážní sport ve Slaném.

Nejvýznamnější akce MS a ME:

29. 7. 1962 – Světové finále MS družstev

26. 6. 1965 – Evropské finále MS jednotlivců

18. 7. 1981 – Finále ME juniorů-jednotlivců

10. 7. 1988 – Finále MS juniorů-jednotlivců

7. 9. 2002 – Finále MS juniorů-jednotlivců

30. 8. 2003 – Finále ME seniorů-jednotlivců

6. 9. 2008 – Finále PMEZ družstev

ANTONÍN VILDE

12.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lidé přišli v Líském do volební místnosti o víkendu v mimořádném termínu, aby mohlo zastupitelstvo opět fungovat.
7

V Líském měli mimořádné volby

Velvary (v zeleném) prohrály v MOL Cupu s Hradcem Králové 0:1.

Velvary: nejde to, dře to

Cyklista po nárazu do lampy zemřel

Rakovnicko - V sobotu krátce před osmnáctou hodinou se stala v obci Panoší Újezd na Rakovnicku tragická nehoda. Zahynul při ní cyklista. Jak potvrdila mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová, stav muže byl velmi vážný. „Záchranáři započali s oživovacími pokusy, které i přes maximální snahu nebyly úspěšné a muž svým zraněním na místě podlehl,“ doplnila mluvčí.

Kladno si poradilo i s Arsenalem

Kladno - Trenérovi Kladna Janu Pejšovi nejde závidět. Sotva se mu některý z hráčů uzdraví, uvolní místo na marodce jinému. Do utkání v České Lípě nemohl nastoupit Tomáš Procházka a už po pěti minutách se s poraněným kolenem poroučel ze hřiště kapitán Václav Kalina…

Hostouni tentokrát nepřálo štěstí

Chomutov - Fotbalová Hostouň před týdnem otočila zápas s Motorletem. Na severu Čech v Chomutově ale dovolila domácím totéž. Vedla 2:1, aby nakonec odjela z pěkného, oboustranně ofenzivně laděného utkání s pětigólovým přídělem.  

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Zálezlice /ROZHOVOR/ – Mám domluvené setkání a rozhovor se starostou Zálezlic Jiřím Čížkem. Traduje se o něm, a on sám to potvrzuje, že k médiím byl vždy vstřícný. Říká: „Kdyby se o nás nevědělo, za chvíli by se na nás zapomnělo. A to by byla škoda, protože ta vodní katastrofa byla vážně obrovská.“ Cestou do Zálezlic v autě s kolegou žertujeme, vtipkujeme, usmíváme se. Kozárovice. Obec spadající pod Zálezlice. V roce 2002 to schytaly také naplno. Najednou je v autě ticho. Oba cítíme dusno. Snad by se dalo říci, že nám naskočila husí kůže. To je ve chvíli, kdy míjíme Vltavu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení