VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lenka ze Slaného se učila od známého designera Bořka Šípka

Slaný – V závěru loňského roku se uskutečnil už čtvrtý ročník charitativní aukce Pilsner Urquell. Dobročinná dražba, kde se vydražilo deset unikátních designových lahví, pravidelně podporuje Centrum Paraple a pomáhá tak lidem s poruchou míchy.

10.1.2016
SDÍLEJ:

LENKA HUSÁRKOVÁ v dílně Bořka Šípka v Novém Boru.Foto: AMI Communications

Vzhled zatím posledních lahví má na svědomí absolventka designu Lenka Husárková, která pochází ze Slaného. Mladá autorka získala díky originálnímu nápadu příležitost pracovat na limitované edici lahví neslavnějšího českého piva navíc společně se světově uznávaným designerem Bořkem Šípkem.

Jak jste se dostala k tak tradičnímu řemeslu, jakým je sklářství?

Sklo na mě vždy působilo jako magický materiál, který nabízí spoustu možností, jak s ním pracovat. I z tohoto důvodu jsem se rozhodla ho studovat do detailu a prohloubit své znalosti jeho designování.

Co vás na skle baví, čím vás přitahuje?

Na skle mě baví především jeho optika, křehkost a tvrdost zároveň. Sklo je prostě neuvěřitelný materiál, ze kterého lze vytvořit nádherné kousky. Ze stejného důvodu mě zajímá i práce se solí. Právě na této myšlence jsem letos postavila svojí závěrečnou práci, kterou můžete shlédnout na výstavě děl z letošního ročníku soutěže Stanislav Libenský Award 2015, do něhož jsem se zapojila.

Co vás přivedlo k tomu se do takové soutěže přihlásit?

Asi největší motivací byla možnost vystavovat v prestižních prostorech, které jsou pro Stanislav Libenský Award typické. Už když jsem se soutěže zúčastnila poprvé v roce 2013, výstava se konala v Královském letohrádku na Pražském hradě. Atmosféra byla úžasná, a proto jsem se přihlásila znovu.

V rámci Stanislav Libenský Award je mimo jiné vypsána soutěž o nejlepší návrh designových aukčních lahví Pilsner Urquell, které se draží v předvánoční dobročinné aukci. Co vás přimělo k tomu zapojit se i do tohoto projektu?

Každá prezentace je pro designéra umělce zajímavá a zároveň i důležitá. Pokud jde navíc o návrh, který přispěje na dobrou věc, motivace je hned o to větší.

A proč si myslíte, že právě váš návrh oslovil porotu nejvíce?

Myslím si, že uspěl, protože spojuje tradiční hodnoty plzeňského piva s neotřelým designem. Chtěla jsem také, aby každá láhev byla něčím výjimečná, a tak jsme ve finále společně s Bořkem Šípkem navrhli vzhled tak, aby každá aukční lahev z limitované várky deseti kusů měla originální pečeť.

Můžete popsat ve zkratce techniku, kterou bude těchto deseti aukčních lahví vznikat?

Lahev by měla být foukaná do dřevěné formy a každá pečeť by měla být vyrobená tradiční ruční prací.

Jak dlouho vám trvalo vytvořit návrh lahve?

Návrh jsem vymýšlela zhruba v průběhu dvou týdnů. Vždy večer jsem přemýšlela, jaká lahev by byla nejvhodnější pro tuto příležitost a zároveň jsem se nechávala inspirovat různými pivními produkty.

Zmínila jste, že na finálním designu lahve jste spolupracovala s předním českým umělcem Bořkem Šípkem, se kterým teď můžete participovat i na výrobě lahví v jeho novoborské sklárně. Jaký je to pocit?

Je skvělé, že se celý tento projekt snaží už od předloňského roku spojit začínající designery a uznávané umělce. Zprostředkovává mi prací se světově uznávaným autorem Bořkem Šípkem předání tolika důležitých a zajímavých mezigeneračních zkušeností. Navíc sledovat práci profesionála, jakým je Bořek Šípek, bylo pro mě velmi zajímavé, přínosné a inspirativní.

Při vlastní tvorbě jste se inspirovala pivními produkty. Jaký je váš vztah k českému pivu?

Rozhodně kladný. Mám moc ráda, když mohu s přáteli posedět a popovídat si v příjemné hospůdce u dobrého piva. Navíc mě baví ochutnávat a zkoušet nová piva a porovnávat jejich chutě, takže neodmítnu k ochutnání piva z lokálních minipivovarů, ani ze všech koutů světa.

O dražbě lahví pro Centrum Paraple

Společnost Plzeňský Prazdroj pořádá charitativní dražbu od roku 2012. Každý rok nechá navrhnout a vyrobit limitovanou edici designových pivních lahví, které jsou určeny k předvánoční aukci. Výtěžek z dražby každoročně směřuje na podporu Centra Paraple, které pomáhá lidem s poškozením míchy. Za poslední tři roky charitativní dražba přinesla Centru Paraple výtěžek ve výši 2,2 milionu korun. Projekt zároveň podporuje i mladé a nadějné umělce. Autorem designu aukční lahve se tradičně stane účastník soutěže Libenský Award, jehož návrh zvolí odborná porota jako nejlepší.

Lenka Husárková

Pochází ze Slaného. Vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou, ateliér Design a světelné objekty a je čerstvou absolventkou Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze, Ateliéru skla. V současné době působí jako designér ve společnosti Crystal BOHEMIA. Loni uspěl její návrh lahve v soutěži Libenský Award, a díky tomu se mohla podílet na výrobě aukčních lahví Pilsner Urquell 2015 a zároveň spolupracovat s předním českým umělcem Bořkem Šípkem. Pražská galerie českého skla nedávno otevřela její vlastní výstavu s názvem Krystalický svět, která potrvá až do 30. ledna. Můžete zde zhlédnout její funerální design v podobě umělecky zpracovaných uren či objekty křehké jako papír.

Autor: Redakce

10.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krimimix: Zloději kradli oblečení, nářadí i toaletu

Jak se žena do vody dostala, policie vyšetřuje. Více napoví nařízená pitva.
AKTUALIZOVÁNO
3

V Kladně byla nalezena ve vodní nádrži utonulá žena

Z Romana Přikryla je opět Rytíř

Kladno – Dobrá zpráva pro fanoušky hokejových Rytířů.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Oprava hrdlívské mateřinky spěje do finále

Hrdlív /FOTOGALERIE/ - Již před dvěma roky začala obec Hrdlív coby zřizovatel místní školky plánovat velkou rekonstrukci budovy a jejího technického zařízení. Školka byla totiž postavena svépomocí v roce 1977 a z tohoto data je zřejmé, že za tak dlouhou dobu fungování nebude moci poskytnout dětem podmínky, jaké by si zasloužily.

V Braškově se hrálo a vzpomínalo

Braškov – Oslavy devadesátin braškovského fotbalového klubu se nakonec vydařily, byť počasí nevěstilo nic dobrého. Bouře z pátku na sobotu pomuchlala připravené přístřešky pro hosty, které pořadatelé ve spolupráci s hasiči stihli dát do začátku žákovského turnaje do pořádku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení