Jedním z nejstarších specializovaných obchodů v kraji je Pivotéka Beroun, která funguje zhruba rok a půl. Zákazníkům nabízí kolem 300 druhů piv a převažují mezi nimi tuzemské značky. Jejich cena se podle majitelky obchodu Ivety Sloupenské většinou pohybuje kolem 20 korun za lahev. „Lidé se zajímají spíš o silnější vícestupňová piva od takové třináctky nebo patnáctky a samozřejmě světlejší piva," uvedla Sloupenská.

Skoro devět měsíců funguje pivotéka Pivárium v Novém Strašecí na Rakovnicku, která nabízí na 200 druhů především tuzemských piv. Nejlevnější lahev podle majitele Jana Simona stojí 14 korun a nejdražší 148 korun. „Levnější piva si kupují lidé, kteří mají zájem o klasická deseti- nebo dvanáctistupňová piva. Pivní fajnšmekři neváhají dát za pivo stovku. K nám chodí oba typy lidí,"uvedl Simon.

Dalším podobným podnikem je Pivotéka Poděbrady, která se otevřela loni v prosinci. Zákazníci zde mohou posedět v jedné místnosti, kde je v nabídce pravidelně šest druhů nefiltrovaných piv od tuzemských pivovarů. V další místnosti pak mohou nakoupit kolem 200 druhů lahvových piv, většinou tuzemských značek. Cena točeného piva se podle majitelkyŽanety Paumerové pohybuje od 30 do 50 korun. „Zájem je i o dražší piva, když jsou dobrá. U lahvových se prodávají spíše levnější," dodala Paumerová.

Některé pivotéky v kraji fungují jako e-shopy. Jde třeba o obchod Cosa Nostra z Chýně u Prahy, který funguje od loňského prosince a proti kamenným obchodům se soustředí na prodej belgických a dalších zahraničních piv, jichž nabízí kolem 200 druhů. „Zájem lidí o belgická a zahraniční piva je trvale vzrůstající," uvedl provozovatel obchodu Vratislav Kratochvíl. Ceny zahraničních piv jsou podle něj vyšší než u tuzemských. Lahvová třetinka stojí od 36 do 76 korun, archivní piva stojí přes 100 korun a některé speciály i přes 1000 korun.

Zajímavostí obchodu je prodej takzvaných trapistických piv, které vyrábějí mniši v klášteře a na světě je údajně jen sedm pivovarů, jež takto mohou svá piva označovat. Peníze z prodeje těchto piv pak musí být použity pouze pro potřeby kláštera nebo na pomoc chudým. Třetinka tohoto piva aktuálně v obchodě stojí 65 korun. E-shop podle Kratochvíála pořádá také degustace, při nichž mají zájemci během večera možnost ochutnat až osm vzorků piva. Kromě toho v kraji fungují nejméně dva další internetové obchody.