VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči vyjíždějí denně i stokrát

Kladensko -  Už šestý den se hasiči potýkají s velkým množstvím požárů. Téměř polovinu výjezdů tvoří ohně lesního porostu a trávy. V úterý vyjížděli v rámci kraje hasiči k trojnásobku událostí než je dlouhodobý denní průměr.

13.3.2014
SDÍLEJ:

SDH Brandýsek při zásahuFoto: Foto: SDH Brandýsek

Jen na Slánsku a Kladensku hasili suchou trávu a porost třikrát. „V patnáct hodin vyjížděli hasiči poprvé k ohni do Kladna-Dubí, kde hořela tráva na ploše 150x70 metrů, včetně odpadků, kabelů a pneumatik.

Další požár zvedl hasiče ze židlí o hodinu později. V tu dobu hořelo pro změnu ve Slaném-Kvíci, kde vzplála lesní hrabanka na ploše 5x10 metrů. Ke třetímu požáru v pořadí vyjížděli ten den také Slaňáci. Po jedenadvacáté hodině hořela tráva u komplexu garáží," sdělila mluvčí středočeských hasičů (HZS) Lenka Kostková.

Ve všech třech případech byly sice způsobené škody nulové, nicméně i výjezdy požárních jednotek něco stojí. Poslední větší požár suché trávy, kde byly v ohrožení rodinné domy a tranformátor, likvidovali Slaňáci v Želevčicích.

Před dvěma týdny ho založil senior, který nicnetušíc zapálil malou hromádku shrabaného listí a trávy na svojí zahradě. Za pár minut shořela půlka sousedova pole. Důchodci byla uložena na místě bloková pokuta.

Podle Nicol Zaoralové z Generálního ředitelství HZS byl největším požárem včerejšího dne byl požár trávy a lesního porostu po vojenských střelbách ve výcvikovém vojenském prostoru Hradiště, okres Karlovy Vary na ploše několika desítek hektarů.

„Požár likvidovalo deset jednotek hasičů a nasazen byl také vrtulník Letecké služby Policie České republiky. Příčinou vzniku požáru byla cvičná střelba. Nikdo naštěstí nebyl zraněn," řekla mluvčí Zaoralová.

Téměř identický případ se podle mluvčí stal i v Jihočeském kraji, okrese Tábor. Zde po vojenských střelbách v prostoru vojenské střelnice muselo pět jednotek hasičů likvidovat požár trávy a přilehlého pole na ploše cca 25 hektarů. Příčinou vzniku požáru byla střelba světelnými náboji.

„Hasiči důrazně varují. Suché počasí zvyšuje nebezpečí vzniku požárů zejména v přírodním prostředí jako jsou lesy nebo louky a pole. Nejčastěji hoří přírodní porost, ale také popelnice nebo kontejnery," upozornila mluvčí Lenka Kostková.

Aktuální požáry ve středních Čechách

Celkem musely jednotky hasičů vyjet ve středních Čechách ke 132 požárům. Téměř polovinu jich tvoří požáry lesního porostu a trávy. Jen včera bylo takových požárů 89. Na vině je především dlouhodobé sucho, které již několik týdnů panuje v České republice a stejně tak nedbalost lidí, již soustavně nedbají zákazu vypalování trávy.

Rady hasičů, jak nezpůsobit vznik požárů a neohrozit sebe i jiné lidi

V přírodě se pokud možno vyhněte použití zdrojů otevřeného ohně (sirky, cigareta, zapalovač, vařič). Stačí málo, třeba nenápadná jiskra spadlá do jehličí, a můžete svou neopatrností způsobit požár.

V lesích je celoročně zakázáno kouřit. Rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně lze jen na vyhrazených místech, jinak může být udělena pokuta až do výše 15 tisíc korun, pokud dojde k požáru a nejedná se o trestný čin (nevznikne škoda vyššího rozsahu), sankce se může vyšplhat až do výše 25 tisíc korun.

Zakázáno je samozřejmě i odhazování hořících nebo doutnajících předmětů.

Rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň je možné jen na místě vzdáleném minimálně 50 metrů od okraje lesa.

Nikdy nerozdělávejte oheň pod větvemi stromů, na pasekách, v blízkosti křovin, ve vysoké trávě, poblíž zemědělských plodin a stohů.

Při suchém počasí je lepší v lese, jinde v přírodě nebo na volném prostranství oheň vůbec nerozdělávat.

Od hořícího ohně neodcházejte, dohlížejte na něj, po skončení pálení jej důkladně zalijte vodou, vyhrabte zbytky dřeva, spáleniště s popelem překryjte vrstvou zeminy.

Dodržujte zákaz vypalování trávy a porostů. Je to nelegální a velice nebezpečná činnost, za kterou vám hrozí pokuty až do výše 25 tisíc korun.

Spalování klestí v lese nebo většího množství biologického odpadu na zahrádce předem nahlaste hasičům.Autor: Kateřina Husárová

13.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tahák WSM ligy: Kladno - Jihlava 2:1, Roman Přikryl

Z Romana Přikryla je opět Rytíř

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Oprava hrdlívské mateřinky spěje do finále

Hrdlív /FOTOGALERIE/ - Již před dvěma roky začala obec Hrdlív coby zřizovatel místní školky plánovat velkou rekonstrukci budovy a jejího technického zařízení. Školka byla totiž postavena svépomocí v roce 1977 a z tohoto data je zřejmé, že za tak dlouhou dobu fungování nebude moci poskytnout dětem podmínky, jaké by si zasloužily.

V Braškově se hrálo a vzpomínalo

Braškov – Oslavy devadesátin braškovského fotbalového klubu se nakonec vydařily, byť počasí nevěstilo nic dobrého. Bouře z pátku na sobotu pomuchlala připravené přístřešky pro hosty, které pořadatelé ve spolupráci s hasiči stihli dát do začátku žákovského turnaje do pořádku.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

V Unhošti hořelo v průmyslovém areálu, sklad hnojiv byl v ohrožení

Unhošť /OBRAZEM/ - V úterý odpoledne vyjížděli hasiči k požáru do Unhoště. V průmyslovém areálu hořela hromada dřevěných palet. Po příjezdu hasičů na místo bylo zjištěno, že hoří zhruba tři stovky palet s tím, že se požár rozšířil také na sousední budovu skladu hnojiv.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení