VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Záhada: Zapaluje kontejnery stejný pyroman?

Kladno - Byl dopaden u otevřeného kontejneru s papírovými kapesníky v jedné ruce a zapalovačem v druhé. Po policejním výslechu byl však propuštěn a ještě ten samý den v Kročehlavech opět hořely popelnice.

2.10.2008
SDÍLEJ:

Pokud se skutečně jedná o zadrženého člověka, který kontejnery zapaluje, po propuštění se mu pravděpodobně zvýšilo sebevědomí. V úterý totiž hořelo několik kontejnerů v různých ulicích bezprostředně u policejní služebny.Foto: Lukáš Vejvar/HZS Středočeského kraje

Strážníci Městské policie Kladno v úterý v noci možná dopadli žháře, který od počátku roku zapaloval kontejnery v lokalitě Štěpánka.
Ten hasiče soustavně zaměstnával především na jaře a nyní o sobě znovu dal vědět. Pokud se však jedná o skutečného pachatele, je pravděpodobné, že policejní zásah jeho jednání ho nezastavil, ale tím, že byl propuštěn, naopak vyprovokoval k větší činnosti.

„Zhruba ve čtvrt na tři v úterý ráno jsme byli městskou policií přivoláni k požáru kontejnerů v ulici J. Hory v Kladně. Neznámý člověk tu úmyslně zapálil plastovou popelnici na třídění plastů. Kromě toho jsme ale hasili kontejnery i v Čechově a Štěpánské ulici. Jedná se tedy o stejnou lokalitu, kam jsme na jaře k těmto požárům vyjížděli i několikrát týdně,“ uvedla mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.

V létě tam byl relativně klid, a tak místní lidé myšlenku na možného žháře už zaplašili. Teď se však zdá, že dřívější domněnky byly správné. Vzhledem k tomu, že ohně propukaly v kontejnerech, které od sebe nebyly příliš vzdálené a vždy ve stejném čase, spekulovalo se o možnostech, že žhář by mohl být někdo z obyvatel ubytovny v areálu bývalého pivovaru, možná i zaměstnanec pekáren, který tudy chodí do práce, nebo třeba někdo z pravidelných hostů nedaleké restaurace.

„Požár v ulici J. Hory nám krátce po druhé hodině ranní telefonicky oznámil muž, jenž tu bydlí. Hlídka po příjezdu na místo zjistila, že kontejner už zcela pohltily plameny a zároveň že další hoří v nedaleké Čechově ulici. Okamžitě proto přivolala hasiče,“ sdělila mluvčí městské policie Jiřina Forejtová.
„Strážníci v blízkém okolí provedli kontrolu a v Arbesově ulici spatřili muže, který stál u otevřeného kontejneru. V jedné ruce měl papírové kapesníky a v druhé zapalovač. Když uviděl hlídku, začal z místa rychle odcházet. Strážníci ho proto zastavili, vyzvali k prokázání totožnosti a kvůli podezření ze spáchání trestného činu spoutali a předali policii,“ řekla Forejtová a doplnila, že se jednalo o jednatřicetiletého muže z Benešova, který má v Kladně přechodné bydliště.

„Od městské policie jsme převzali osobu, která se v inkriminovanou dobu pohybovala na místě požáru. Ta byla vyslechnuta a poté asi po půl čtvrté ráno propuštěna. V současné době je prováděno další šetření,“ uvedla mluvčí kladenské policie Michaela Nováková.Podle následného vývoje událostí se však zdá, že tento zásah nebyl nic platný. Už ten samý den před šestou hodinou večer totiž vzplál od nedopalku plastový kontejner v Pařížské ulici v Kročehlavech, o necelou tři čtvrtě hodinu později, jen o pár metrů dále, v ulici Kosmonautů plechový kontejner. Žhář pravděpodobně musel ukojit své nutkání i ve středu, protože několik minut před půl jednou odpoledne už oheň polykal plastový kontejner v Pražské ulici. Zhruba o hodinu později v Estonské, ve tři čtvrtě na dvě v Budapešťské a jen pár minut před druhou v ulici Vitry za místní základní školou.

Zůstává tedy otázkou, jestli se skutečně jedná o žháře, tedy člověka, který tyto činy páchá na základě své nemoci, nebo jen někoho, kdo si dělá legraci z bezpečnostních složek. Kladenský psychoterapeut Jiří Holý nevylučuje ani jednu.

„Žhář je člověk, kterého skutečně těší vidět oheň, ale i jeho následné likvidování. Připustíme li, že by to mohl být někdo, kdo žije sám, vyhledává tak i společnost. Při požárech je přeci jen velký rozruch a bývá u něj více lidí, což on možná chce,“ sdělil Holý. Na druhou stranu, ale tvrdí, že tito lidé většinou nepostupují systematicky, tedy v jednom místě, popřípadě čase, ale podpalováním uspokojují svou akutní nutkavou potřebu, i když vyloučit to zcela také nelze.

„Ať už se tedy jedná o jeden nebo druhý případ, a samozřejmě pokud jsou tyto požáry skutečně dílem zadrženého člověka, jeho následným propuštěním se mu jen zvýšilo sebevědomí a tak je možné, že se jeho chování bude stupňovat,“ připustil psychoterapeut.

Požáry kontejnerů v posledních dnech
29. 9. 2008
03:58 Štěpánská ulice, Kročehlavy, hořel plechový kontejner
30. 9. 2008
02:15 Ulice J. Hory, Kladno, hořel plastový kontejner
před 18.00 Pařížská ulice, Kročehlavy, hořel plastový kontejner
18.42 Ulice Kosmonautů, Kročehlavy, u 13. ZŠ hořel plechový kontejner
1. 10. 2008
12:25 Pražská ulice, Kročehlavy, hořel plastový kontejner
13:33 Estonská ulice, Kročehlavy, hořel plastový kontejner
13:46 Budapešťská ulice, Kročehlavy, hořely dva plechové kon- –tejnery
13.55 Ulice Vitry, Kročehlavy, za 14. ZŠ hořel kovový kontejner

Autor: Zuzana Vlková

Místo události:
2.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krimimix: Zloději kradli oblečení, nářadí i toaletu

Jak se žena do vody dostala, policie vyšetřuje. Více napoví nařízená pitva.
AKTUALIZOVÁNO
3

V Kladně byla nalezena ve vodní nádrži utonulá žena

Z Romana Přikryla je opět Rytíř

Kladno – Dobrá zpráva pro fanoušky hokejových Rytířů.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Oprava hrdlívské mateřinky spěje do finále

Hrdlív /FOTOGALERIE/ - Již před dvěma roky začala obec Hrdlív coby zřizovatel místní školky plánovat velkou rekonstrukci budovy a jejího technického zařízení. Školka byla totiž postavena svépomocí v roce 1977 a z tohoto data je zřejmé, že za tak dlouhou dobu fungování nebude moci poskytnout dětem podmínky, jaké by si zasloužily.

V Braškově se hrálo a vzpomínalo

Braškov – Oslavy devadesátin braškovského fotbalového klubu se nakonec vydařily, byť počasí nevěstilo nic dobrého. Bouře z pátku na sobotu pomuchlala připravené přístřešky pro hosty, které pořadatelé ve spolupráci s hasiči stihli dát do začátku žákovského turnaje do pořádku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení