První tři měsíce ve fitku jsou pro provozovatele příjemná. Potvrzuje to třeba i Lukáš Kverka, vedoucí fitness v areálu Aquaparku Čestlice.

„Po novém roce je cítit nárůst klientů - leden, únor a březen je nejvyšší „nátřesk". Zároveň je ale i velký takzvaný „odpad". Tedy počet odpadlíků, kteří neudrží počáteční nadšení, je veliký. Je to ale klasika každým rokem. Kdo má tříměsíční permanentku, je to vždy na vážkách, může to být dárek, může to být na zkoušku. Kdo ale přijde s roční permanentkou, to už asi myslí vážně," říká Lukáš Kverka.

Jsem ten, kdo necvičí, ale chtěl bych začít. Stojím před dveřmi fitka. Co mi doporučíte? Abych si různé posilovací stroje zkoušel sám, nebo raději využít služeb osobního trenéra?

Je to na každém, ale protože mám zkušenosti jako osobní trenér, tak bych volil tuto variantu. Hodně ale záleží na tom, zda dotyčný má zkušenosti se sportem, či ne.

Berme to tak, že nemám zkušenosti.

O to je důležitější dozor a dohled někoho zkušeného, kdo celé sféře rozumí. Alespoň pár hodin. Jinak hrozí různá rizika. Především ta zdravotní, že si může klient - cvičenec uškodit tím, že bude na různých zařízeních přetěžovat určité části těla.

Lukáš Kverka, vedoucí fitness v areálu Aquaparku Čestlice

Co považujete za důležité?

Především úvodní lekci. I kdybych znal to, jak posilovat různé partie těla, tak neznám specifika jednotlivých strojů ve fitku. Prostě k zorientování je dobré, aby mi někdo poradil. Ušetřím tím několik hodin poznávání. Důležité je i to, co od cvičení očekávám. Zda posilování určitých partií nebo třeba zlepšení zdravotního stavu, protože mne někde něco pobolívá a potřebuji určitou část těla zpevnit.

Jaké jsou vaše zkušenosti?

Zajímavé je to, že mnozí klienti požadují rady pro jednu dvě hodiny a pak by chtěli plán na další období. To ale není dost dobře možné, protože za hodinu nezjistím, jak je moc dotyčný člověk schopný všechny informace vstřebat. A hlavně trenér neví, jak bude po dvou hodinách klientovo tělo reagovat, zda se nebude trápit, zda bude vše v pohodě. Proto bych doporučil třeba to, co máme u nás v Čestlicích, to je úvodní balíček deseti lekcí s osobním trenérem.

Řekněte mi, jak to vypadá, když vidíte někoho ve fitku, že se doslova trápí a nezaplatil si osobního trenéra?

To dost dobře znám. I když nezaplatil trenéra, tak když tyhle takzvané „vraždy" vidím. Většinou zasáhnu a řeknu svůj názor. Je ovšem otázkou, zda moje rady padnou na úrodnou půdu. Mnozí přijdou s utkvělou myšlenkou, že jejich kamarád jim tohle poradil a je to skoro zákon. Je to na nich, na každém nás.

Předpokládám, že nedoporučujete osobního trenéra u zkušených cvičenců?

Budete se divit, ale doporučuji. Alespoň hodinu. Tedy v případě, že přijdete do nového fitka. Osobní trenér vám během jedné dvou hodin vše vysvětlí, poradí a vy nemusíte složitě studovat každý přístroj a zjišťovat, co se kde nachází.

Lukáš Kverka, vedoucí fitness v areálu Aquaparku Čestlice

U vás máte i přístroj In-body, že?

Přesně tak, ten doporučuji. Jde o diagnostiku stavu těla. Na přístroji stojíte minutku, pak dostanete výsledky a ty pak během necelé hodinky s osobním trenérem proberete. Je to dobré i k tomu, když si stejné vyšetření uděláte po měsíci cvičení, tak vidíte vaše pokroky, zlepšení. Tento přístroj společně s přístrojem Max pulse doporučuji všem nováčkům. Pokud jde o In-body 370 je to jeden z nejspolehlivějších přístrojů pro diagnostiku a analýzu lidského těla. Samotná analýza trvá asi 35 vteřin. Přístroj nám vyhodnotí jak jsou na tom naše hodnoty jako je celková voda, proteiny, kostní i nekostní minerály, tuková hmota, kostní a svalová hmota, svalová hmota, beztuková hmota, váha. Stroj umí i další věci, ale to už musíte přijít přímo k nám do Fitness Aquapalace. Celé měření je pro klienta také velmi důležité pro odhalení možných zdravotních rizik, pro klienty, kteří se snaží redukovat svou váhu a tělesný tuk. Dále je tato diagnostika velmi vhodná jako prevence a obecném povědomí, v jaké tělesné kondici se naše tělo právě nachází. Přístroj Max pulse je pak doplňkově určený pro neinvazní vyšetření variability srdeční frekvence (HRV) a pro kvantitativní hodnocení autonomního nervového systému (ANS) včetně zhodnocení průchodnosti cév.

Řekněte mi ještě, jak často bych měl chodit cvičit, aby to mělo smysl?

Dvakrát třikrát týdně je to ideální. Mnoho lidí dělá ještě další doplňkový pohyb - tenis, kolo, plavání, což je ideální. Samozřejmě jsou lidé, kteří cvičení ve fitku podlehnou a cvičení se stane jejich každodenním rituálem, drogou. Ale to je jiná kapitola.