Na webu je zaplněnost kontejnerů značená v podobě 25 procent, 50 procent, 75 procent nebo 100 procent. Od minulého týdne tam jsou i informace o termínu dalšího vývozu kontejneru.

Systém začal 1. září a potrvá rovných šest měsíců. Týká se separovaných odpadů, tedy 1100 litrových nádob a zvonů. Podzemních kontejnerů zatím ne. Nádoby zahrnuté do systému jsou prozatím označeny čárovými kódy a kontrolu dělají vizuálně pracovníci spolupracující s obecně prospěšnou společností Prostor, a to jedenkrát za den.

Provozní vylepšení

Může se tedy stát, že lidé vidí na webu jiný stav naplněnosti, než jaký aktuálně v kontejneru opravdu je. „Nyní ladíme provozní záležitosti. Řešíme právě třeba situace, kdy kontrola proběhne ráno a výsyp odpoledne, takže lidé večer upozorňují, že informace na internetu nesouhlasí se skutečným stavem," vysvětlila jednatelka AVE Kolín Věra Suchomelová.

Na pátek 30. září je plánovaná schůzka mezi AVE Kolín, městem a dalšími organizacemi, které jsou součástí projektu, kde se budou řešit právě další provozní vylepšení celého systému.

Možné využití čipů

Druhou fází projektu by do budoucna měly být čipy, které budou aktuálně snímat množství odpadu 
v kontejneru. Tím pádem by se měl systém rozšířit i na podzemní kontejnery, kde je nyní vizuální kontrola problematická.

Výhledově by měl systém přinést optimalizaci svozových tras a ulevit i městskému rozpočtu. Zkrátka by se měly primárně vyvážet kontejnery, které jsou častěji zaplňované.

Čtěte také: Zákon o odpadech už asi nebude řešit poplatek za komunální odpad