VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na oslavy 25 let od odsunu ruských vojsk přijel i Kocáb

Milovice /FOTOGALERIE/ - Už pětadvacet let žijí Milovice bez tisíců sovětských vojáků. V sobotu, přesně na den, kdy došlo 
k podpisu protokolu 
o ukončení odchodu sovětských vojsk za přítomnosti zmocněnců obou vlád, se konaly ve městě oslavy. Vzpomínkové akce se zúčastnil také bývalý politik, skladatel a zpěvák Michael Kocáb.

26.6.2016
SDÍLEJ:

Milovice oslavily 25 let od odchodu sovětských vojsk.Foto: DENÍK/ Milena Jínová

Ten byl v roce 1991 členem vládní skupiny a bez jehož vyjednávacích schopností by se možná odsun Sovětů nekonal.

Ve vojenském prostoru, který měl rozlohu 58 kilometrů čtverečních, se vystřídalo od roku 1904 devět různých armád. „Všechny tyto armády poznamenaly život místních občanů Milovic, ale i okolních obcí 
a nejvíce měl vliv pobyt sovětské armády. Hovoří se podle dostupných čísel v dochovaných dokumentech o 100 tisících sovětských vojáků včetně civilistů," připomněl milovický starosta Milan Pour.

Zmínil také, že po odchodu vojáků 
v roce 1991 žilo v Milovicích 1200 lidí a v té době získaly statut města. Začaly novodobé dějiny Milovic, kdy došlo k nekoncepčnímu rozprodávání objektů po armádě a důsledky toho jsou vidět ve městě dodnes. Po pětadvacetiletém bouřlivém vývoji mají Milovice 
11 tisíc trvale hlášených obyvatel a odhadem 2,5 tisíce jich není trvale hlášeno v Milovicích.

Selhání politických špiček

Mezi hosty byla v Milovicích také první místopředsedkyně Parlamentu Jaroslava Jermanová, která upozornila na to, že v roce 1968, kdy do Československa přijela okupační vojska, selhaly politické špičky státu. „Málokomu a málokdy lidé věřili tak, jako tehdejšímu vedení Pražského jara. Mlžili, lavírovali, dumali nad kompromisy, chovali se servilně ke svým moskevským protektorům. To vše, aby kromě jednoho z nich všichni podepsali ponižující a ostudné okupační protokoly," připomněla Jermanová.

Milovice se pomalu stávají blízkým městem také Michalu Kocábovi, který se sem od roku 1991, kdy 
s ostatními vyjednával odsun sovětských vojsk, podle svých slov vrací nejčastěji. 
„I když ta první návštěva Milovic byla provázena mojí velkou obavou nebo dokonce strachem, protože jsme sem přijeli v době, kdy ještě působila střední skupina sovětských vojsk vedená generálem plukovníkem Vorobjovem. Je to pro mne něco jako vzpomínky starého zbrojnoše, které už nemohu vytěsnit," zmínil.

Příchod 750 tisíc vojáků

„Když si vzpomenu na to, o čem mluvila paní Jermanová, tak tehdejší generál Martin Dzúr vydal rozkaz: Neklaďte bezpečnostním složkám 
a armádě odpor. Tento rozkaz se objevil i v roce 1939 a nám nezbývá jen doufat, že už se s tímto rozkazem, alespoň za našich životů, nesetkáme," vyslovil přání Michael Kocáb.

Ale musel připomenout, že intervenční vojska pěti států varšavské smlouvy sem vstoupila v neuvěřitelné síle, která se podobala silám použitým ve druhé světové válce. Přišlo 750 tisíc vojáků.

Čtěte také: Michael Kocáb: My se můžeme reálně dostat pod vliv Ruska

Autor: Milena Krejsová

26.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Štich na prvním tréninku s Kladnem

David Štich byl vidět, i když se nepral

Pořadatelem Valníku je tradičně kapela Totální nasazení ze Slaného. Hvězdami osmnáctého ročníku jsou slovenští Horkýže Slíže nebo česká legendární skupina Visací zámek  (na snímku).
6

Slánský festival Valník to rozbalí v letňáku poslední srpnový víkend

Rozdáváme zdarma zápasové poutače

Kladensko - Výzva pro fotbalové kluby z Kladenska! 

OBRAZEM: V Černuci na kolbišti je i o prázdninách stále živo

Černuc - Členové Sportovní stáje Černuc nezahálejí ani o prázdninách. Na kolbišti mladí i odrostlejší jezdci trénují prakticky denně, ať už drezuru nebo skoky pro nejbližší závody.

Jednání o prodeji stadionu má za sebou první kolo

Kladno - Ve čtvrtek došlo k schůzce primátora Kladna Milana Volfa a předsedy výkonného výboru fotbalového klubu SK Kladno, z.s. Josefa Drahoty. Náplní byl odkup stadionu Františka Kloze do vlastnictví města. Ač se o konkrétní částce nemluvilo, je veřejným tajemstvím, že klub požaduje 45 milionů korun.

Ve Slaném letos zazněly již dvě světové premiéry

Slaný - Některá města či obce zorganizují ročně pár koncertů, v jiných se s hudbou dveře netrhnou. Mezi takové patří i Královské město Slaný, kde se hudbě a kultuře opravdu daří.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení