VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nákladní automobil někdo zapálil. Kdo? To šetří policie

Pochvalov – Avii někdo úmyslně zapálil. Tak zní konečný verdikt hasičského vyšetřovatele ohledně víkendového požáru v Pochvalově, kde od kabiny nákladního automobilu začala hořet střecha místního kulturního domu. Škody činí téměř půl milionu korun. Jak jsme vás již informovali, světlo od mohutného požáru a houkající sirény hasičských vozidel probudily v sobotu ve tři hodiny v noci téměř celou vesnici.

19.3.2012
SDÍLEJ:

Z nákladního automobilu značky Avia toho příliš nezbyloFoto: HZS Středočeského kraje

Na místě zasahovalo celkem devět jednotek hasičských sborů. „K požáru do Pochvalova jsme vyslali profesionální hasiče ze Stochova, Rakovníka a Slaného, dále pak dobrovolné hasiče z Řevničova, Lužné, Nového Strašecí, Pochvalova, Mutějovic a také Račova,“ přiblížila informace mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková. Ta dále Deníku řekla, že plameny ohně se podařilo hasičům dostat pod kontrolu za více jak hodinu hašení, úplně zlikvidován pak byl po páté hodině ranní.

„Hasiči přetlakovou ventilací větrali prostory místní hospody, termokamerou ještě vyhledávali další možné zárodky ohně. Způsobená škoda činí čtyři sta padesát tisíc korun, hasičům se podařilo uchránit majetek ve výši dvou milionů korun. Požár někdo založil úmyslně,“ dodala mluvčí Lenka Kostková.

„Na vozidle vznikly škody ve výši okolo padesáti tisíc korun, uvnitř se navíc nacházely motorové pily v hodnotě devět tisíc korun,“ upřesnila informace o škodě mluvčí rakovnické police Jana Žáčková. Případ nyní vyšetřují novostrašečtí policisté.

Lidé vypalují starou trávu

Teplé počasí o víkendu motivovalo chataře a zahrádkáře k prvnímu většímu úklidu. Ten je jako vždy spojen především s likvidací starých dřevin a vypalováním travnatých porostů, což je v rozporu se zákonem. I přesto už nyní můžete na řadě míst vidět černé plochy. Lidé nejen že ohrožují své okolí, ale také zbytečně hazardují se svým životem.

Hasiči z Rakovnicka už vyjížděli o právě uplynulém víkendu například k požáru trávy do Milostína. „Místní však ihned zavolali, že se jim podařilo oheň uhasit,“ uvedla Kostková. Dále pak zasahovali v Lužné či ve Skryjích. Vždy se jednalo o požár staré trávy, kterou lidé vypalují.

Pozor na pokuty

Příchod jara symbolizuje nejen prodlužující se den, ale také požáry, které vznikají při plošném vypalování. Po zimním období nastává opět čas probouzení přírody, vše začíná krásně kvést, vonět. Příchod jara je také ve znamení velkého jarního úklidu, kdy lidé uklízejí své zahrady, sady, pole a louky. Většina požárů v jarním období je způsobena plošným vypalováním staré traviny, což je protizákonné jednání. Přesto se najdou tací, kteří dobrovolně riskují.

Ještě dnes mnozí z nás vypalují plošně starou travinu, což dělají nelegálně. Za takovéto počínání jim hrozí pokuta až do výše pětadvaceti tisíc korun, v případě, že se jedná o právnickou osobu, může se pokuta vyšplhat až do výše půl milionu. Omezeny jsou ovšem i další jarní aktivity, jako například pálení klestí, listí, starých keřů apod. Zákon sice přímo výslovně tyto činnosti nezakazuje, ale povinností je, aby každý předem jakékoliv spalování hořlavých látek na volném prostranství i v lesích nahlásil příslušnému Hasičskému záchrannému sboru kraje a řídil se následnými pokyny, které mu sbor udělí. „Pokud budete takovouto událost nahlašovat, měli byste vždy uvést místo a čas pálení, osobu odpovědnou za pálení včetně kontaktu na ni,“ uvedla mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.

Pokud budete pálit listí a podobný odpad, nezapomeňte, že musíte udělat vše pro to, aby nevznikl požár. V případě, že tak neučiníte, hrozí vám nemalá pokuta. Dále byste se také měli řídit závaznými vyhláškami obcí, které mnohdy upravují i způsob pálení „přírodních“ odpadů na volném prostranství. V mnoha případech je pálení přímo zakázáno. Oheň na otevřeném prostoru představuje vždy velké riziko. I zdánlivě menší oheň v sobě skrývá velké nebezpečí. Především fouká–li silný vítr. Oheň se pak díky větru snadno přenese a katastrofa je na světě. Například při silném větru a suchém počasí může během několika hodin požár pohltit celý les. 

Autor: Miroslav Elsnic

19.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Prázdniny jsou v Mateřské škole Hrdlív ve znamení náročné rekonstrukce. Nový školní rok zahájí děti už v novém.
12

Oprava hrdlívské mateřinky spěje do finále

V Braškově se hrálo a vzpomínalo

Braškov – Oslavy devadesátin braškovského fotbalového klubu se nakonec vydařily, byť počasí nevěstilo nic dobrého. Bouře z pátku na sobotu pomuchlala připravené přístřešky pro hosty, které pořadatelé ve spolupráci s hasiči stihli dát do začátku žákovského turnaje do pořádku.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

V Unhošti hořelo v průmyslovém areálu, sklad hnojiv byl v ohrožení

Unhošť /OBRAZEM/ - V úterý odpoledne vyjížděli hasiči k požáru do Unhoště. V průmyslovém areálu hořela hromada dřevěných palet. Po příjezdu hasičů na místo bylo zjištěno, že hoří zhruba tři stovky palet s tím, že se požár rozšířil také na sousední budovu skladu hnojiv.

Škola vaření: co s patizonem, zeleninou ve tvaru létajícího talíře?

Region - Je to dýně a chutná trochu jako cuketa. Řeč je o patizonu, oblíbené letní zelenině zvláštního tvaru, která právě dozrává.  Pojďme si tedy představit několik receptů na její zpracování v kuchyni vyzkoušeli jste už třeba patizonový nákyp?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení