VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejen na Kladensku budou dětem hasiči číst z nově vydané knihy Hasičské pohádky

Kladensko – Na celkem 137 hasičských stanicích po celé České republice budou hasiči již tento čtvrtek od 10 hodin pozvaným dětem z mateřských i základních škol předčítat z nově vydané knížky Hasičské pohádky.

12.10.2016
SDÍLEJ:

HASIČSKÉ POHÁDKY budou tento čtvrtek od 10 hodin číst pozvaným dětem také hasiči v Kladně, Slaném a Stochově. Foto: Foto: HZS ČR

„Ve Středočeském kraji se čtení uskuteční ve všech dvaatřiceti stanicích. Výjimkou tak nebude ani ta v Kladně, Stochově a Slaném," sdělil mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík.

Jedná se o vůbec první hasičskou knihu a její napsání inicioval generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky Drahoslav Ryba. Kniha obsahuje čtrnáct klasických pohádek, ve kterých nechybí draci, čerti, skřítci, stateční kohouti i kapři záchranáři.

„Společně s vypravěčem mohou děti držet palce kominíku Jankovi, aby stihl včas vymést všechny pekelné komíny, nebo přemýšlet, která kapička vody je ta nejdůležitější. Možná, že i dospělí čtenáři na chvilku znejistí, co je pravdy na pohádce o bratřích Síčích – prvních členech hasičského sboru," uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru České republiky Nicole Zaoralová.

„Autory pohádek jsou sami hasiči ze všech oblastí činností Hasičského záchranného sboru České republiky. Jsou to například ti, kteří přijímají tísňové hovory na lince 112, rozhodují o výjezdech jednotky na operačním středisku, tak zvaní „mokří hasiči", kteří vyjíždějí ke všem mimořádným událostem, i ti, kteří posléze vyšetřují příčiny vzniklých požárů," řekl Ladislav Holomčík.

Datum 13. říjen nebyl vybrán náhodně. V tento den si každoročně připomínáme Mezinárodní den omezení přírodních katastrof. U katastrof se lidé s hasiči potkávají nejčastěji. Následky těch přírodních, jako jsou povodně, větrné smrště, bouřky, přívalové deště, krupobití nebo silná námraza, která láme větve stromů, hasiči likvidují pravidelně v létě i v zimě. Na pomoc obětem ničivých zemětřesení pak za hranice naší země vyráží tak zvaný USAR odřad, který takto naposledy pomáhal v Nepálu.

„Lidé si zvykli, že hasiči jsou univerzálními záchranáři a každý den je možné se s nimi potkat u nejrůznějších mimořádných událostí. Vždy zachraňují životy, zdraví nebo majetek," konstatovala Nicole Zaoralová.

Tentokrát se však hasiči s dětmi potkají při mnohem klidnější akci. Pohádkové čtení bude navíc spojeno s dalšími doprovodnými akcemi. Knížka by měla dětem, ale i dospělým, kteří budou pohádky předčítat, přinést nejen zábavu, ale i ponaučení. Trendem posledních let je totiž snaha vychovávat takové občany, kteří si budou vědomi míry zodpovědnosti za své zdraví a život a nebudou se spoléhat pouze na pomoc státu. Lidé musí vědět, jak rychle a účinně pomoct sobě a svým blízkým v případě mimořádné události alespoň do doby, než jim přijedou na pomoc záchranáři.

„Dnes je lidstvo každodenně konfrontováno s různými nebezpečími většího či menšího rozsahu. Příroda nám dává stále jasněji najevo, že pánem planety ještě nějakou dobu zůstane. Naše civilizace a její vymoženosti také nejsou úplně bez nebezpečí. A proto je logické, že umět ochránit své zdraví, majetek a zejména život patří k základním lidským kompetencím. Abychom ale dokázali správně reagovat ve vypjatých a stresových situacích, což zrovna mimořádné události jsou, je nutné mít dostatečně naučené a nacvičené správné postupy chování a činnosti, čehož lze dosáhnout pouze pravidelným a postupným získáváním znalostí a dovedností. Snad k tomu částečně a zábavnou formou přispěje i právě pokřtěná knížka hasičských pohádek" dodal generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky Drahoslav Ryba.

Autor: Kateřina Řípová

Místo události:
12.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krimimix: Zloději kradli oblečení, nářadí i toaletu

Jak se žena do vody dostala, policie vyšetřuje. Více napoví nařízená pitva.
AKTUALIZOVÁNO
3

V Kladně byla nalezena ve vodní nádrži utonulá žena

Z Romana Přikryla je opět Rytíř

Kladno – Dobrá zpráva pro fanoušky hokejových Rytířů.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Oprava hrdlívské mateřinky spěje do finále

Hrdlív /FOTOGALERIE/ - Již před dvěma roky začala obec Hrdlív coby zřizovatel místní školky plánovat velkou rekonstrukci budovy a jejího technického zařízení. Školka byla totiž postavena svépomocí v roce 1977 a z tohoto data je zřejmé, že za tak dlouhou dobu fungování nebude moci poskytnout dětem podmínky, jaké by si zasloužily.

V Braškově se hrálo a vzpomínalo

Braškov – Oslavy devadesátin braškovského fotbalového klubu se nakonec vydařily, byť počasí nevěstilo nic dobrého. Bouře z pátku na sobotu pomuchlala připravené přístřešky pro hosty, které pořadatelé ve spolupráci s hasiči stihli dát do začátku žákovského turnaje do pořádku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení