VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejen na Kladensku budou dětem hasiči číst z nově vydané knihy Hasičské pohádky

Kladensko – Na celkem 137 hasičských stanicích po celé České republice budou hasiči již tento čtvrtek od 10 hodin pozvaným dětem z mateřských i základních škol předčítat z nově vydané knížky Hasičské pohádky.

12.10.2016
SDÍLEJ:

HASIČSKÉ POHÁDKY budou tento čtvrtek od 10 hodin číst pozvaným dětem také hasiči v Kladně, Slaném a Stochově. Foto: Foto: HZS ČR

„Ve Středočeském kraji se čtení uskuteční ve všech dvaatřiceti stanicích. Výjimkou tak nebude ani ta v Kladně, Stochově a Slaném," sdělil mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík.

Jedná se o vůbec první hasičskou knihu a její napsání inicioval generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky Drahoslav Ryba. Kniha obsahuje čtrnáct klasických pohádek, ve kterých nechybí draci, čerti, skřítci, stateční kohouti i kapři záchranáři.

„Společně s vypravěčem mohou děti držet palce kominíku Jankovi, aby stihl včas vymést všechny pekelné komíny, nebo přemýšlet, která kapička vody je ta nejdůležitější. Možná, že i dospělí čtenáři na chvilku znejistí, co je pravdy na pohádce o bratřích Síčích – prvních členech hasičského sboru," uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru České republiky Nicole Zaoralová.

„Autory pohádek jsou sami hasiči ze všech oblastí činností Hasičského záchranného sboru České republiky. Jsou to například ti, kteří přijímají tísňové hovory na lince 112, rozhodují o výjezdech jednotky na operačním středisku, tak zvaní „mokří hasiči", kteří vyjíždějí ke všem mimořádným událostem, i ti, kteří posléze vyšetřují příčiny vzniklých požárů," řekl Ladislav Holomčík.

Datum 13. říjen nebyl vybrán náhodně. V tento den si každoročně připomínáme Mezinárodní den omezení přírodních katastrof. U katastrof se lidé s hasiči potkávají nejčastěji. Následky těch přírodních, jako jsou povodně, větrné smrště, bouřky, přívalové deště, krupobití nebo silná námraza, která láme větve stromů, hasiči likvidují pravidelně v létě i v zimě. Na pomoc obětem ničivých zemětřesení pak za hranice naší země vyráží tak zvaný USAR odřad, který takto naposledy pomáhal v Nepálu.

„Lidé si zvykli, že hasiči jsou univerzálními záchranáři a každý den je možné se s nimi potkat u nejrůznějších mimořádných událostí. Vždy zachraňují životy, zdraví nebo majetek," konstatovala Nicole Zaoralová.

Tentokrát se však hasiči s dětmi potkají při mnohem klidnější akci. Pohádkové čtení bude navíc spojeno s dalšími doprovodnými akcemi. Knížka by měla dětem, ale i dospělým, kteří budou pohádky předčítat, přinést nejen zábavu, ale i ponaučení. Trendem posledních let je totiž snaha vychovávat takové občany, kteří si budou vědomi míry zodpovědnosti za své zdraví a život a nebudou se spoléhat pouze na pomoc státu. Lidé musí vědět, jak rychle a účinně pomoct sobě a svým blízkým v případě mimořádné události alespoň do doby, než jim přijedou na pomoc záchranáři.

„Dnes je lidstvo každodenně konfrontováno s různými nebezpečími většího či menšího rozsahu. Příroda nám dává stále jasněji najevo, že pánem planety ještě nějakou dobu zůstane. Naše civilizace a její vymoženosti také nejsou úplně bez nebezpečí. A proto je logické, že umět ochránit své zdraví, majetek a zejména život patří k základním lidským kompetencím. Abychom ale dokázali správně reagovat ve vypjatých a stresových situacích, což zrovna mimořádné události jsou, je nutné mít dostatečně naučené a nacvičené správné postupy chování a činnosti, čehož lze dosáhnout pouze pravidelným a postupným získáváním znalostí a dovedností. Snad k tomu částečně a zábavnou formou přispěje i právě pokřtěná knížka hasičských pohádek" dodal generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky Drahoslav Ryba.

Autor: Kateřina Řípová

Místo události:
12.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slavnostní zahájení výstavy v Galerii Dobeška v úterý odpoledne. Výstava o úzkokolejce potrvá do neděle.
28

Historii úzkokolejky si můžete prohlédnout v Dobešce

Ilustrační foto.

Ve středu v Kladenském deníku: prvňáčci ze ZŠ a MŠ Kladno!

Zbavit kladenskou nemocnici problémů mají desítky milionů od kraje

Střední Čechy – Navýšení základního jmění kladenské nemocnice o 150 milionů korun odsouhlasili v úterý středočeští zastupitelé.

Zastupitelé udělali tečku za aférou kolem kotlíkových dotací. Přidali peníze

Střední Čechy – Dodatečné peníze pro žadatele o dotaci na výměnu starých kotlů v rodinných domech za nové schválili v úterý středočeští zastupitelé. Po delší debatě přikývli argumentu, že je spravedlivé, aby v rámci druhého kola výzvy kotlíkových dotací byli uspokojeni i žadatelé čekající na sklonku zimy ve frontě před krajským úřadem, na které by se dostalo, kdyby je nepředběhly žádosti doručené prostřednictvím kurýrů. V kauze provázené emocemi nakonec zastupitelé dospěli k vzácné shodě: pro se zvedlo 46 rukou, proti nebyl nikdo – a sedm volených zástupců občanů se hlasování zdrželo.

V Kladně nenastoupilo do školek šedesát dětí, rodičům hrozí pokuta

Kladno /INFOGRAFIKA/ - Novela školského zákona, podle které jsou rodiče povinni vodit děti rok před nástupem do základní školy do mateřinky, kde dostanou děti potřebnou předškolní přípravu, má účinnost od září letošního roku. Přestože velká část rodičů vzala tuto povinnost za svou, i v největším středočeském městě Kladně mají v současnosti kolem šedesáti zatoulaných dětí, které zkrátka do žádné školky nepřišly.

Policie žádá o pomoc při pátrání po pohřešované ženě

Slaný - Minulý pátek oznámila na Obvodní oddělení Slaný, teta pohřešované ženy, že pohřešuje svou neteř Girgovou Kateřinu, narozenou 22.7.1978, bytem Pražská 829, Slaný, okres Kladno, která se nevrátila domů. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení