VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odpůrci doufají v ukončení projektu bioelektrárny nedaleko Vlašimi

Vlašim - Záměr postavit biostanici u Pavlovic nedaleko Vlašimi na Benešovsku už několik let opakovaně děsí řadu lidí, jichž by se mohla dotknout především nárůstem dopravy. Veřejnost se bude moci nechat slyšet a uplatnit případné návrhy či připomínky v kině na Komenského náměstí ve středu 27. července v 16.30 hodin.

19.7.2016
SDÍLEJ:

Posudek na dokumentaci hodnocení záměru na životní prostředí lze získat na emailové adrese: redakce.benesovsky@denik.czFoto: Deník/ Ladislav Jerie

„Má obava je v tom, aby si investor nepozval experta, který tam připomínky rozcupuje a krajský úředník bude muset napsat, že připomínky byly neadekvátní a tudíž neplatí," naznačil starosta Pavlovic Jan Dufala.

Proto je naprosto důležité, aby vlastníci pozemků, ale i my všichni ostatní jsme přišli na veřejné projednávání, a vyjádřili svůj názor, že tady bioplynku nechceme. Krajským úředníkům tak ukážeme, že jediná cesta je vydat zamítavé stanovisko, jak navrhuje posudek," upozornil.

Druhá petice

Nezávislý posudek navrhuje Krajském úřadu Středočeského kraje, aby vydal nesouhlasné stanovisko ke stavbě bioelektrárny. Odpůrci stavby se však po letitých zkušenostech, kdy se záměr soukromého investora postavit u Pavlovic vrací jako pověstný bumerang, obávají, že jejich hlas nebude vyslyšený.

Letos v únoru osobně předali krajskému hejtmanovi Miloši Peterovi v pořadí už druhou petici, kterou podepsalo přes pět tisíc odpůrců stavby. Přesto je záležitost kolem stavby stále otevřená.

„Jsme v cílové rovince a byla by škoda naší věc nedotáhnout do konce," vyzval k účasti a možnosti projevit argumentovaný nesouhlas zástupce odpůrců výstavby bioelektrárny starosta Pavlovic Jan Dufala.

Limitní hodnoty

Z technických výpočtů a dalších odborných posouzení v dokumentaci vyplývá, že při realizaci navrhovaných opatření je možné záměr realizovat, neboť budou splněné všechny limitní hodnoty a nepředpokládá se nepřípustné narušení životního prostředí či obtěžování obyvatelstva.

S těmito závěry se zpracovatel posudku neztotožnil. Výstavba bioelektrárny je v regionu občany dlouhodobě odmítaná. Obavy se týkají především dopravních problémů, které by mohl provoz způsobit.

Za problematickou lze považovat i dopravu digestátu s použitím cisteren tažených traktory, tedy soupravami, které budou mít omezenou rychlost a manévrovatelnost, což může v některých částech trasy způsobovat problémy.

„Z předchozího procesu a účasti veřejnosti formou připomínek a petice vyplývá, že obyvatelé u tohoto záměru odmítají strpět i drobné snížení kvality životního prostředí, které by u jiných záměrů bez problémů akceptovali," konstatoval zpracovatel posudku.

Pachová zátěž

Pochybnosti odpůrců panují také u kvality digestátu aplikovaného na zemědělskou půdu, respektive možného obsahu škodlivin v digestátu a z možné pachové zátěže.

„Je pravděpodobné, že odpor obyvatel a tedy i majitelů či správců pozemků znemožní využití digestátu jako hnojiva v dostupném okolí záměru," upřesnil zpracovatel posudku vlivu stavby.

Vytýkaná je také nadbytečnost zařízení s ohledem na existenci jiných bioplynových stanic v okolí.

Čtěte také: Stavbu bioplynové stanice u Pavlovic odmítl i hejtman Petera

Karel Chlumec

Autor: Redakce

19.7.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kapela Čechomor ve Slaném v letním kině
28

Čechomor ovládl slánské letní kino

Publikum na Okoři

FESTIVAL OKOŘ: Hvězdnou sestavu doplní Marta Jandová a Eddie Stoilow

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Den na rybářské baště v Unhošti bude plný pochoutek a zážitků

Unhošť – Český rybářský svaz Unhošť pořádá v sobotu od 14 do 24 hodin Den na rybářské baště. Příjemné setkání se už potřetí uskuteční v areálu na sádkách v Unhošti nedaleko rybníka Bulhar.

Na silnici mezi Veltrusy a Neratovicemi se srazila dvě auta

Mělnicko - Na silnici II/101 mezi Veltrusy ve směru na Neratovice se stala v pátek ve 13.25 hodin dopravní nehoda dvou vozidel. Na mostě nad dálnicí D8 se  srazilo osobní vozidlo s dodávkou.

Právě jsme se narodili

Kladno, Slaný /ANKETA, FOTOGALERIE/ - V uplynulém 33. týdnu roku 2017 se v kladenské a slánské porodnici narodili další noví občánci. Šťastným rodičům blahopřejeme a miminkům přejeme hodně štěstí na dlouhou cestu životem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení