VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výhybna v Bezděčíně zvýší průjezd nákladních vlaků

Mladá Boleslav - Nákladní auta, bagry a stavbaři už několik týdnů pracují na zkapacitnění železniční výhybny v Bezděčíně na trati číslo 071, která vede z Nymburka do Mladé Boleslavi. Toto opatření by mělo zlepšit křižování nákladních vlaků, jejichž vagóny zaberou až 650 metrů.

27.5.2016
SDÍLEJ:

Stavba železniční výhybny na trati číslo 071 v Bezděčíně je v plném proudu.Foto: DENÍK/Lucie Růžková

V současné době jsou největší problémy s kapacitou mezi Dobrovicí a Mladou Boleslaví. Proto právě v polovině úseku, tedy v Bezděčíně, roste zhruba kilometr dlouhá výhybna.

Stavební změny se však dotknou i železniční stanice v Luštěnicích, kde dojde k prodloužení obou dopravních kolejí na délku 650 metrů. A na dobrovickém záhlaví stanice přibude nové bezbariérové osmdesátimetrové nástupiště.

Na hranici možností

V Dobrovici fungují čtyři dopravní koleje. Dvě slouží osobní dopravě, dvě jsou určeny pro potřeby vlečky zdejšího cukrovaru.

„Stávající jednokolejná trať s počtem železničních stanic, kde se mohou potkávat protijedoucí vlaky, je nyní na hranici svých možností. Pouhé přidání dalšího místa na potkávání umožní odbavit vyšší počet vlaků," vysvětlil Marek Illiaš ze Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).

Výhybna je podle něj důležitá i proto, že trať čím dál více využívá Škoda Auto, potažmo další dodavatelé navázaní na automobilový průmysl.

Jen krátké zastavení

Marek Illiaš dále řekl, že krátké nákladní vlaky mohou sice stát na mladoboleslavském vlakovém nádraží, ale dlouhé tam mohou jen krátce zastavit. „Stanice Mladá Boleslav hlavní nádraží je krátká a při stání dlouhý vlak blokuje vjezd vlakům z jiných směrů," popsal mluvčí SŽDC.

Jízdu dlouhých nákladních vlaků proto musí dispečeři naplánovat tak, aby dopravnami s krátkými kolejemi plynule projely do další stanice bez zastavení. To je ale vzhledem k řízení provozu často náročné. V ideálním případě by vlaky musely být kratší a muselo by jich pochopitelně každý den jezdit více.

Nicméně výhybna Bezděčín i prodloužení stanic v Dobrovici a Luštěnicích umožní navýšit rozsah dopravy z dnešních sedmadvaceti vlaků na výhledových čtyřicet za den.

Jednokolejná trať 071 z Nymburka do Mladé Boleslavi je jednou z nejvytíženějších v okrese. „Připravujeme také druhou stavbu, jejíž náplní bude výhybna mezi stanicemi Veleliby a Čachovice. Pravděpodobně bychom ji měli začít realizovat zhruba za dva roky," konstatoval.

Rychlé spojení Praha - Liberec

Automobilka v Mladé Boleslavi dnes vypravuje nákladní vlaky, jejich délka je často přes šest set metrů. Výhybna v Bezděčíně tak umožní, aby se potkaly s protijedoucím vlakem v jakékoliv stanici.

Pomohlo by však také prodloužení stanice mladoboleslavského hlavního nádraží. To se ale v blízké době neplánuje. „Zkoumání různých variant přestavby kolejiště je předmětem připravované studie rychlého spojení Prahy s Libercem," dodal mluvčí.

Práce na výhybně potrvají celý letošní rok. Zbývá dokončit zemní těleso pro druhou kolej a samotná pokládka kolejí. To se ale v červenci neobjede bez výluky. Poté dojde k celkové rekonstrukci stávající koleje.

Na podzim pak bude dokončené zabezpečovací a sdělovací zařízení a ohřev výhybek. Stavba, která vyjde na 798 milionů korun, bude hotová v listopadu.

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
27.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krimimix: Rozbitá výloha, vykradené auto i opilá cyklistka

Ilustrační foto

Trenér kladenské U19 Brabec má ze sezony obavy

Bezohledný řidič ohrožoval lidi, policie proto žádá o spolupráci

Kladno – Kladenští policisté žádají občany o spolupráci. Hledají poškozené lidi, které dvavatřicetiletý muž ohrozil svou nebezpečnou a riskantní jízdou v ulicích Kladna. 

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Tahoun Přívara bude zároveň trenérem Kanonýrů

Kladno - S novou trenérskou dvojicí jdou do sezony florbalisté Kladna. Po sestupu ze Superligy tým opustili Honzové Zahalka a Buk, na jejich místo vedení klubu dosadilo dva borce, kteří loni ještě hráli za Kanonýry nejvyšší soutěž.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení