VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Majstrštychem policie byl loni případ 'přepadené' dodávky

Kladensko – Domácí kino, tablety, tiskárnu, monitor, nejnovější počítač a další elektroniku, celkem za 130 tisíc korun se rozhodla získat čtveřice mužů z Kladenska. Ovšem platit se jim za zboží nechtělo. Proto jeden z party, řidič zásilkové kurýrní služby, sehrál divadlo v podobě přepadení svého vozu. Jako herec ale neuspěl. Kladenským policistům se podvod podařilo odhalit.

2.4.2014 2
SDÍLEJ:

DŮLEŽITOU ČÁSTÍ PRÁCE POLICIE není jen vyšetřování krádeží a pátrání po zločincích, nýbrž i preventivní akce. Loni jich byla v okrese Kladno spořádána celá řada, nejen na silnicích, mezi seniory a dětmi, ale i v chatových oblastech nebo na hřbitovech.Foto: Kladenský deník

Tento případ, který se stal před Vánocemi na okraji Kladna, považuje zástupce vedoucího kladenského ředitelství policie Petr Bauer za kriminalistický majstrštych loňského roku na území okresu. „Je to ukázka dobré práce. Kriminalista na případu intenzivně pracuje, sbírá informace a nakonec se mu podaří případ rozkrýt a pachatel se přizná i k organizované skupině," zhodnotil událost Petr Bauer.

Další oblastí, která si podle něj zaslouží vyzdvihnout, je boj proti drogám. Loni se policistům podařilo odhalit 73 pachatelů této trestné činnosti, přičemž v předchozím roce jich byly čtyři desítky. Velkým úspěchem pak bylo vyřešení případu s krycím jménem Dutina. Ten se týkal pašování návykových látek a dalších nepovolených předmětů do vinařické věznice. Na jeho dalším rozkrývání policisté stále pracují.

V počtu spáchaných trestných činů okres Kladno figuruje na čelném místě v rámci Středočeského kraje. Zatímco v roce 2012 jich bylo evidováno 3667, loni 3934. Překvapivé možná je, že ale na vyšší číslo neměla výrazný vliv amnestie bývalého prezidenta Václava Klause.
„Po amnestii, v prvním pololetí loňského roku, tedy po propuštění odsouzených, se statistické údaje vyvíjely poměrně příznivě. Zvrat nastal až v létě a tento trend pak pokračoval do konce roku," uvedl k tomu zástupce vedoucího. „Samozřejmě, že jsou případy spáchané recidivisty, ale určitě se na kriminalitě podílí i hospodářská situace. Trestných činů se dopouštějí lidé dosud bezúhonní, kteří se dostali do tíživé finanční situace," poznamenal Petr Bauer.

Co se týče objasněnosti trestných činů, činí přibližně 40 procent. „Považujeme to za dobrý výsledek. Počet vyřešených případů stoupá," zhodnotil to zástupce vedoucího.

Nejzávažnějším typem kriminality je násilí. Loni se v okrese Kladno staly dva případy vraždy a dva pokusy vraždy. U všech jsou podezřelí známi. „Jednalo se o případy, kdy v kladenském sídlišti starší muž usmrtil svou ženu a pak sebe, dále o případ, kdy žena nožem před vánočními svátky v Kladně zavraždila svého druha. Pokusy vražd se týkají muže, jenž ve Stochově pobodal svou přítelkyni, a konfliktu mezi hosty jedné z kladenských restaurací," připomněl Petr Bauer.


Přibylo také případů loupeží. Zatímco v roce 2012 jich v evidenci bylo 60, loni se jich na Kladensku a Slánsku stalo 67, přičemž u dvaceti z nich se policistům podařilo vypátrat pachatele. „Nejčastěji se jedná o pouliční loupeže. Přibývá však případů, kdy si lidé přepadení vymyslí. Například manžel prohraje peníze na automatech, bojí se to říct doma partnerce, tak nahlásí, že byl oloupen. Zaměstná tím pak policisty, kteří by se mohli věnovat jiné, důležitější práci," řekl k tomu Petr Bauer.

V okrese Kladna bylo loni nahlášeno sedm případů znásilnění, z toho čtyři jsou už objasněny. „Nejednalo se o nějaké přepadávání žen nebo dívek na ulici. Tyto případy se staly zpravidla v ubytovnách nebo uvnitř určité komunity," uvedl k tomu zástupce vedoucího.

Nejčastěji loni policisty v okrese opět zaměstnávala majetková trestná činnost, tedy krádeže, vloupání do automobilů, sklepních kójí a podobně. Oproti roku 2012 se loni počet takových případů zvýšil zhruba o deset procent. Objasněnost v této kategorii je na rozdíl od násilných trestných činů jen dvacetiprocentní. Po zlodějích zůstalo například 36 vykradených bytů a 177 rodinných domů. Zejména u bytů se situace vyvíjela nepříznivě.

Zhruba dvě třetiny spáchaných trestných činů se staly přímo ve městě Kladně. Přibližně každý pátý ve Slaném. Nejbezpečněji je pak na venkově.

Autor: Robert Božovský

2.4.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Štich na prvním tréninku s Kladnem

David Štich byl vidět, i když se nepral

Pořadatelem Valníku je tradičně kapela Totální nasazení ze Slaného. Hvězdami osmnáctého ročníku jsou slovenští Horkýže Slíže nebo česká legendární skupina Visací zámek  (na snímku).
6

Slánský festival Valník to rozbalí v letňáku poslední srpnový víkend

Rozdáváme zdarma zápasové poutače

Kladensko - Výzva pro fotbalové kluby z Kladenska! 

OBRAZEM: V Černuci na kolbišti je i o prázdninách stále živo

Černuc - Členové Sportovní stáje Černuc nezahálejí ani o prázdninách. Na kolbišti mladí i odrostlejší jezdci trénují prakticky denně, ať už drezuru nebo skoky pro nejbližší závody.

Jednání o prodeji stadionu má za sebou první kolo

Kladno - Ve čtvrtek došlo k schůzce primátora Kladna Milana Volfa a předsedy výkonného výboru fotbalového klubu SK Kladno, z.s. Josefa Drahoty. Náplní byl odkup stadionu Františka Kloze do vlastnictví města. Ač se o konkrétní částce nemluvilo, je veřejným tajemstvím, že klub požaduje 45 milionů korun.

Ve Slaném letos zazněly již dvě světové premiéry

Slaný - Některá města či obce zorganizují ročně pár koncertů, v jiných se s hudbou dveře netrhnou. Mezi takové patří i Královské město Slaný, kde se hudbě a kultuře opravdu daří.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení