VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policisté zabavili stovky nelegálních automatů, mimo jiné i v Unhošti

Praha – Velkou ránu nelegálním provozovatelům výherních automatů zasadili pražští kriminalisté. Tak alespoň oni sami hodnotí zákrok ve 31 hernách, barech a restauracích především v Praze, ale také ve středních a jižních Čechách i na Ústecku, ze kterých si k dalšímu zkoumání odvezli 282 výherních hracích přístrojů. V těch policejní detektivové, stejně jako úředníci ministerstva financí, vidí nepovolené automaty. Jeden z takových podniků se nachází na náměstí T. G. Masaryka v Unhošti.

2.5.2013 15
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Archiv

Soukromý klub

Provozovatelé těchto „bezrukých banditů" ovšem mají názor přesně opačný. Je sice pravda, že v jejich podnicích zůstaly fungovat přístroje, kterým vypršela platnost dřívějších povolení vydaných obecními úřady nebo městskými částmi a orgány samosprávy nepovolily další provoz – v jejich fungování ale přesto nelze spatřovat nic nelegálního. Fungovaly totiž v podstatě na bázi soukromého klubu – pod hlavičkou občanského sdružení zaměřeného na hry, zábavu a trávení volného času. Provozovatelé tedy argumentují, že se vše odehrávalo v rámci neziskového sektoru, na který se státní dozor nad automaty nevztahuje. A dosavadní vyšetřování ukázalo, že až na výjimky byli hráči skutečně zaregistrováni jako členové tohoto občanského sdružení, zaměřeného výhradně na fungování automatů. Registrace ostatně nebyla složitá; stačilo, když hrychtivý zákazník na chvíli půjčil obsluze občanský průkaz.Trestný čin

Tenhle pohled ale vyšetřovatelé odmítají. Kriminalista Dan Brumovský má jasno. Argument, že šlo o zábavu v neziskovém režimu a nikoli o podnikání za účelem zisku, podle něj neobstojí ve chvíli, kdy se – třeba díky záznamu bezpečnostních kamer podniku – podaří prokázat, že některému z hráčů byla vyplacena výhra.

„V té chvíli už je to nepovolené provozování loterie a podobné sázkové hry," míní Brumovský s tím, že do tohoto trestného činu se jednotlivé osoby měly zapojovat formou spolupachatelství nebo účastenství. A provozovatelé zřejmě budou mít problém, pokud nebudou moci doložit, že veškerý výnos byl vkládán zpět do činnosti sdružení…

Výsledky později

Kriminalisté nepochybují o tom, že prošetřování případu, které se může protáhnout na několik měsíců, skončí obviněním konkrétních osob. V případě, že dotyční skončí u soudu, budou podle slov ředitele pražské policie Martina Vondráška v případě uznání viny ve hře tresty od jednoho roku do šesti let.

„Když už jsme se do toho pustili, výsledkem jsme si jisti," připomněl ve středu Michal Šmíd, vedoucí 1. oddělení odboru hospodářské kriminality III. obvodu pražské policie, který akci mamutích rozměrů koordinoval. Zatím ale obviněn nebyl nikdo – a Šmíd nechce spekulovat, kolika kolik lidí nakonec může u soudu skončit. Budě to jen několik hlavních organizátorů, tedy zakladatelé a statutární zástupci občanského sdružení, nebo provozovatelé všech zapojených podniků s nepovolenými automaty? Tahle otázka je zatím otevřená. Podle Šmídových slov ale nemusejí mít obavy z oplétaček s policií „obyčejní hráči", kteří se jen nechali zaregistrovat.Otevřenou otázkou je také vyčíslení výše způsobené škody, vzniklé únikem na daních a poplatcích. Předběžný odhad hovoří o milionech korun, kriminalisté ale očekávají, že by nakonec mohlo jít i o cifru v řádu desítek milionů.

Šetření je zatím na začátku

Úder proti provozovatelům hracích automatů, koodrdinovaný v úterý 23. dubna na stejný čas, byl akcí svým rozsahem dosud nevídanou. Na 250 policistů společně s desítkami strážníků vtrhlo do 23 provozoven v Praze, tří podniků v Českých Budějovicích a po jednom ve Velkých Popovicích, Rudné, Unhošti, a Kolíně. Do skladu zapůjčeného hasiči kriminalisté odvezli celkem 282 výherních hracích přístrojů, jak se blikajícím bednám správně říká. Při prohlídkách zajistili také celkem přes milion korun v hotovosti, kamerové záznamy, počítače, účetní doklady a další dokumenty – například deníky se záznamy o tržbách a výhrách. Všechny zajištěné věci budou ještě dále zkoumány; každý z automatů experti otevřou, spočítají obsah jeho pokladničky a prohlédnou údaje v jeho zapisovačích záznamu o provozu i na mechanických počitadlech. Sami ale připouštějí, že je otázkou, co všechno se podaří zjistit. Detektivové, kteří se zkoumání okolností případu věnovali několik měsíců předtím, než se rozhodli k rohodujícímu úderu, totiž zjistili, že se automaty různě přesouvaly mezi jednotlivými podniky. Většinou také vedle sebe stály automaty s povolením a ty nepovolené. Vyskytly se ale případy, že vystěhováním beden provozovaných bez povolení se herna zcela vyprázdnila. Podle kriminalistů se tak stalo třeba v ulici U Skládky v Praze 9 nebo na jednom místě v Českých Budějovicích.

To, že kriminalisté v rámci koordinovaného úderu zasáhli na 31 místech republiky, podle šéfa vyšetřovacího týmu Michala Šmída neznamená, že se jeho lidé nezajímali také o další herny. Do zásahu ale zahrnuli maximum, co byli schopni obsáhnout. Na rozsáhlejší zákrok chyběl dostatek lidí – ale i přepravních kapacit a skladovacích prostor. Neznamená to ale, že další herny zapojené do činnosti občanského sdružení, které během zátahu zabavování automatů unikly, by z hledáčku vyšetřovatelů vypadly. Jejich provozovatelům prý přitom nepomůže, jestliže pod vlivem informací o zásahu v jiných podnicích problematické přístroje sami vystěhovali.Podnětem k policejnímu šetření, které odstartovalo již v polovině loňského roku, se staly poznatky kontrolorů ministerstva financí, ale i pracovníků živnostenských odborů z radnic. Na činnost vyvíjenou pod hlavičkou občanského sdružení upozornilo také udání jednoho z velkých hráčů na trhu s hracími automaty.

 

 

 

 

Autor: Milan Holakovský

2.5.2013 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Prázdniny jsou v Mateřské škole Hrdlív ve znamení náročné rekonstrukce. Nový školní rok zahájí děti už v novém.
12

Oprava hrdlívské mateřinky spěje do finále

V Braškově se hrálo a vzpomínalo

Braškov – Oslavy devadesátin braškovského fotbalového klubu se nakonec vydařily, byť počasí nevěstilo nic dobrého. Bouře z pátku na sobotu pomuchlala připravené přístřešky pro hosty, které pořadatelé ve spolupráci s hasiči stihli dát do začátku žákovského turnaje do pořádku.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

V Unhošti hořelo v průmyslovém areálu, sklad hnojiv byl v ohrožení

Unhošť /OBRAZEM/ - V úterý odpoledne vyjížděli hasiči k požáru do Unhoště. V průmyslovém areálu hořela hromada dřevěných palet. Po příjezdu hasičů na místo bylo zjištěno, že hoří zhruba tři stovky palet s tím, že se požár rozšířil také na sousední budovu skladu hnojiv.

Škola vaření: co s patizonem, zeleninou ve tvaru létajícího talíře?

Region - Je to dýně a chutná trochu jako cuketa. Řeč je o patizonu, oblíbené letní zelenině zvláštního tvaru, která právě dozrává.  Pojďme si tedy představit několik receptů na její zpracování v kuchyni vyzkoušeli jste už třeba patizonový nákyp?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení