Obrovské štěstí měla v úterý ráno rodina ze Smečna. Mladou matku, která spala v hořícímrodinném domku v lokalitě V uličkách společně s osmnáctiměsíčním batoletem, vzbudila až sousedka. Jiná žena jdoucí kolem si totiž náhodou všimla, že zpod střechy šlehají plameny. Jen díky tomu se podařilo hasičům ze Slaného, Smečna a Kladna včas zabránit nejhoršímu.

Podle vyšetřovatele příčin požárů Jiřího Pospíšila se oheň rozšířil od kotle na pevná paliva. Kdyby hořelo v noci, rodina by se v domě pravděpodobně zadusila a požár by se dále nekontrolovaně rozšířil i ostatní stavení.

Naštěstí se nikomu nic nestalo. Odhadnutá škoda na domě je nejméně sto tisíc korun. Sousední objekt byl zasažen jen mírně. I tam ale sčítají tisícové škody.
„Sousedka na mě po osmé ráno bouchala, že hoříme. Vyběhla jsem ven. Plameny šlehaly zboku, kde máme společnou zeď. V tu chvíli nebylo jasné, který barák hoří. Běžely jsme k paní do domu nad námi. Ta i s miminkem ještě spala. Vyvedly jsme ji ven a já zavolala hasiče. Přijeli za pár minut.

Díky paní Kinterové, která šla kolem a zabouchala na nás, jsme v pořádku všichni. Seděla jsem a pila kafe. Nic jsem netušila ani necítila. Byla by to katastrofa, kdybychom neměli kde bydlet,“ vylíčila událost Věra Stehlíková, jíž požár poškodil pouze část a střešní okno.

Technickou závadu jako příčinu požáru hasiči od počátku vylučují. „Požár vznikl od topeniště v domě. Následně zahořela střecha a oheň se rozšířil i na krytinu v sousedství. Naše jednotka zastavila oheň velmi brzy.

Hlavní příčinou byly nesprávně uskladněné hořlavé materiály v blízkosti kotle a kouřovodu,“ vyjádřil se velitel slánských hasičů David Kolář. Jeho slova vyšetřovatel jen potvrdil.

„Majitelé domu nedodrželi bezpečnou odstupovou vzdálenost od topidla a komínového tělesa. Ta má být minimálně osmdesát centimetrů až metr. V tomto prostoru nesmí být nic hořlavého.

V domě ve Smečně bylo mnoho věcí špatně. U kotle se válely papíry a množství hořlavého materiálu, dokonce i spreje, motorová pila s benzinem a dřevo. Rodina stavěla vše svépomocí a revizi si nikdy provést nenechala. Podle nové vyhlášky je prohlídka komínového tělesa povinná každý rok,“ upozornil vyšetřovatel příčin požárů Jiří Pospíšil.

Mluvčí hasičů Lenka Kostková dále doplnila: “Nejhorší je období před sezonou, kdy lidé začínají topit. Je velmi důležité dbát na pořádek kolem kotle a hlavně na vyčistění komínů. V žádném případě není dobré na tomto ušetřit,“ důrazně varuje mluvčí.