VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Milionový podvod uzavřel soud podmínkou

Kladno, Praha - Rozsáhlé podvody má podle soudu na svědomí 34letá Květa Minaříková z Kladna, která vešla ve známost jako úřednice z mediálně sledované kauzy padělaných řidičských průkazů. Zatímco v tomto případě trestu unikla, nyní odvolací senát Vrchního soudu v Praze vynesl pravomocný verdikt, jímž jí za podvod vyměřil dvouletý podmíněný trest se zkušební dobou v trvání pěti let.

15.10.2009 2
SDÍLEJ:

Obžalovaná se k jednání odvolacího soudu nedostavila. Zastupoval ji pouze advokát František Buriánek.Foto: Deník/Milan Holakovský

Zároveň jí nařídil vrátit jednomu věřiteli 1 790 000 Kč a jeho švagrovi, advokátovi, 516 000 Kč – přičemž o další nároky se oklamaní poskytovatelé půjček mají hlásit v občanskoprávním řízení.

Vymyšlené dědictví

Z jednání soudu vyplynulo, že Minaříková od konce roku 2005 do září roku následujícího oklamala vícero lidí z okruhu svých známých. Tvrdila, že získala pohádkové dědictví po tetě. „Mělo jít o 301 milion korun, což mi potvrdila řadou dokumentů – bohužel byly zfalšované,“ připomněl v roli svědka muž, z něhož podvodnice vylákala největší částku.

Ačkoli tvrdila, že je neskutečně bohatá, měla totiž nedostatek peněz – a tudíž potřebovala půjčky v řádu deseti i statisíců. Samozřejmě prý jen nakrátko. Až bude její účet odblokován, nejenom že všechno vrátí, ale navíc bude půjčky poskytovat sama. Svým dobrodincům slibovala dlouhodobé bezúročné půjčky na rozvoj podnikání. „Zaplatit ale neměla v úmyslu a opakovaně předkládala padělané listiny týkající se očekávaného dědictví a uvolnění zajištěných finančních prostředků na jejím účtě,“ uvedla soudkyně Hana Navrátilová.

Z celé propracované pohádky měla podvodnice pravdu pouze v jednom – s penězi na svém bankovním účtu skutečně nemohla volně disponovat. Avšak – ze zcela jiného důvodu: byl totiž obstavený exekutorem. Smyšlený příběh o dědictví byl však natolik přesvědčivý, že podle vlastních slov oklamaní lidé zprvu Minaříkové poskytovali peníze na čestné slovo – bez jakýchkoli dlužních úpisů. Dokonce si sami půjčovali, když jejich zdroje nestačily! Směnky si od dlužnice nechali vystavit až poté, co se slíbené vracení „do tří dnů“ protahovalo na měsíce – a peníze stále nebyly v dohledu. „Podepsala to bez mrknutí oka,“ konstatoval jeden z věřitelů.

Soud neměl pochybnosti

Právě o zpochybnění podpisů na dokladech opíral obhájce František Buriánek své odvolání. Minaříková totiž připouští, že nějaké peníze si sice půjčila – většinu částek, které po ní věřitelé požadují zpět, prý ale nikdy nepřevzala. „Posledních pět let se podepisuje pouze parafou – nikoli celým jménem,“ argumentoval advokát. Za pravdu mu ale nedala analýza úředních písemností, na nichž se mimo veškerou pochybnost nacházejí skutečné podpisy obžalované. Převažují, pravda, parafy – lze však najít i písemnosti signované celým jménem. Také znalecké zkoumání naznačilo, že podpisy Minaříkové pod dlužnými částkami jsou téměř jistě pravé. Poskytovatelé půjček se navíc shodovali, že jejich dlužnice bez okolků podepsala cokoli. Dokonce si ani nevyžádala zpět starší dokumenty, pokud byly nahrazeny novými – s připočtenou částkou další půjčky.

Vrchní soud námitkám obhajoby (nimiž nechyběly ani výtky vůči postupu krajského soudu, jenž v kauze vynesl první verdikt) nepopřál sluchu. Odvolání, jehož cílem bylo dosáhnout vrácení kauzy k novému projednání před krajským soudem, zamítl. „Obžalovaná nepravdivými sliby oddalovala splatnost a konečné řešení,“ prohlásila soudkyně Navrátilová s dodatkem, že soud plně může vycházet z výpovědí poškozených. „Zapadají do sebe a odpovídají skutkovým zjištěním,“ podotkla. Trest by mohl být i vyšší, ale i s vyneseným verdiktem jsou soudci vrchního soudu spokojeni. „Vzhledem k osobním poměrům obžalované – toto je její první odsouzení a je to matka dvou malých dětí,“ uzavřela Navrátilová.

Velmi zvláštní poměry

Obhájce Buriánek nicméně lituje, že kauza je pravomocným verdiktem uzavřena. „Nerozumím tomu, že by myslící lidé, podnikatelé, opakovaně takovýmto způsobem půjčovali vysoké částky. Zřejmě tam panovaly zvláštní vztahy, které by mohly poodkrýt další výpovědi. Proto jsme chtěli, aby věc znovu řešil soud první instance,“ řekl Deníku po skončení jednání.

Kde jsou peníze?

„Já mám směnku na pět milionů – a když připočítám další půjčky od mého švagra, tady od svědkyně a od dalších poskytovatelů půjček, o kterých vím, docházím zhruba k deseti milionům. A myslím, že ta paní dluží i dalším lidem, kteří do soudní pře nešli. Nechápu, co s těmi penězi dělala,“ řekl Deníku muž, jehož trestní oznámení stálo na počátku kauzy. „Všechno bylo jinak,“ namítala již dříve obžalovaná. „Jde o útok na mě a mé děti,“ tvrdila.

Autor: Milan Holakovský

15.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasiči museli zasahovat při požáru v dýchací technice.
3

V Unhošti hořelo v průmyslovém areálu, sklad hnojiv byl v ohrožení

Plněný patizon

Škola vaření: co s patizonem, zeleninou ve tvaru létajícího talíře?

Rytíř Jakub Strnad: Nesmíme plašit

Kladno - Bez jednoho dne to byl rok, kdy hokejisté Kladna podlehli na svém ledě v přípravě pražské Slavii 1:9. V úterý s Pražany také prohráli. 

V Olovnici vyučovali dědci!

Olovnice – Fotbalový Memoriál Ládi Poteckého v Olovnici překvapivě vyhrála místní stará garda!

Kulturní mix: Dožínky, posvícení, loučení s prázdninami a rybářské závody

Kladensko - Přinášíme několik tipů na kulturní akce v regionu v následujících dnech. 

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení