VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO, FOTO: Nadávky, vyhrůžky a skoro i facky padaly na zasedání obce

Makotřasy - Nechceme žít v mravenčím městě! Nechceme kanalizaci za cenu uplatitelného zastupitelstva! Chceme referendum! Vykřikovali rozčílení obyvatelé na úterním veřejném zasedání místního zastupitelstva. Již schválená výstavba bezmála tří set rodinných domů v Makotřasech finančně podpoří stavbu místní kanalizace. Více než polovina obyvatel je však zásadně proti.

14.8.2008 1
SDÍLEJ:

Úterní veřejné zasedání v Makotřasech skončilo fiaskem. Foto: Denik/Jana Nováková

Rozlícený dav obyvatel se večer sešel na obecním úřadě. Zasedání se však v několika minutách proměnilo na nekontrolovatelnou diskusi dvou běsnících táborů. Rozdílné názory měli nejenom obyvatelé, ale zjevně i zastupitelé obce.

Hlavním bodem programu byla plánovaná stavba kanalizace a s ní související již schválená výstavba zhruba tří set rodinných domků v obci. Obyvatelé se obávají dopravního kolapsu, přelidnění a narušení klidného prostředí.

Někteří však se schválením výstavby ostře nesouhlasí. Odmítají i stavbu kanalizace, na kterou by obec musela jinak čekat i několik dalších let. Protestují proti finanční náročnosti tohoto projektu.

Starostovi byla na veřejném zasedání vyslovena některými občany ztráta důvěry a padlo také obvinění z možné korupce zastupitelů. To však zůstalo nezodpovězené, protože zastupitelé se k němu odmítli vyjádřit.

Dne 26. března tohoto roku byl na veřejném zasedání poprvé projednán projektový záměr firmy Quinlan Private Golub. K tomuto účelu byla vyhlášena anketa, která měla zjistit veřejné mínění obyvatelstva.

Výsledek byl zřejmý. Pouhých třicet procent respondentů s výstavbou souhlasilo. Na tomto veřejném zasedání byla žádost zamítnuta.
O tři měsíce později, 25. června, byl však záměr znovu projednán, schválen čtyřmi ze šesti zastupitelů obce a výsledek ankety prohlášen za informativní, nikoliv závazný pro zastupitelstvo obce.

Změna názoru dle jeho členů úzce souvisí s plánovanou výstavbou kanalizace. Na základě průzkumu povrchu v místě zamýšlené čistírny odpadních vod bylo zjištěno, že na její výstavbu je třeba vyšší finanční částky, než bylo původně zamýšleno.

Firma Quinlan Private Golub, jež v obci do dvou let zahájí výstavbu rodinných domků, přispěje na kanalizační stavbu patnácti miliony korun, které poukáže na bankovní konto obce. „První etapa výstavby kanalizace započne již v září tohoto roku,“ uvedl jeden ze zastupitelů Jindřich Zbořil.
Dle mínění přítomných by bylo zapotřebí navrhnout nestranného odborníka, jenž by posoudil návrh projektu stavby.

Pro záměr výstavby rodinných domků by odporující část místních uvítala referendum, které by zohlednilo přednostně názor obyvatel obce.

„Dělat referendum v této chvíli již nemá smysl,“ uvedl Zbořil. „Záměr výstavby rodinných domků firmou Quinlan Private Golub byl schválen na veřejném zasedání 25. června letošního roku,“ doplnil.

Dále se někteří obyvatelé obávají také těžké dopravy, jež by se stavbou souvisela. Úterní veřejné zasedání nabídlo prostor pro diskusi a vyjádření obyvatel obce. Jejich mínění však již nic nezmění.

Obyvatelé, kteří zastávají kladný názor na rodinnou výstavbu útočili na skupinu odpůrců. „Tak ať si každý zaplatí vlastní připojení kanalizace. To dneska vyjde na dvacet až třicet tisíc korun,“ uvedl jeden z příznivců novostavby. „Je jednoduché všechno kritizovat, ale co do toho dát každý z vás peníze, vážení,“ dodal horlivě.

Problematika záměru výstavby rodinných domů související s výstavbou kanalizace v obci se prolínala celým zasedáním. Zastupitelstvo zdůrazňovalo důležité benefity, které s sebou stavba přinese. V Makotřasech bude vybudována s domovní zástavbou také lepší infrastruktura. Mateřská školka, lesopark, obchod a další.

„Co myslíte, že tady bude, když rodinné domky nechcete,“ halasil další z příznivců výstavby. „Stát nám pozemky vezme v restituci, budou tady letištní haly a nic z toho mít nebudeme,“ doplnil.

Po schválení záměru firmy Quinlan Private Golub dne 25. června letošního roku byly mnoha obyvateli obce adresovány stížnosti místnímu úřadu.
Jako reakci na ně a současně pozvání na úterní veřejné zasedání rozeslal obecní úřad jednolitou odpověď všem stěžovatelům. Zde byli informování a důležité souvislosti výstavby kanalizace a rodinné zástavby firmou Quinlan Private Golub.

Ačkoliv uvedené zasedání mělo dát prostor zejména pro vyjádření občanů Makotřas a jejich informování o plánovaném dění v obci, vyústilo ve velké fiasko. Soupeřící strany se nedokázaly utišit. Jednání skončilo až odchodem zastupitelů obce ze sálu. Hádka občanů ovšem pokračovala dál.
„Firma Quinlan Private Golub by měla začít s výstavbou rodinných domů do dvou let. Je třeba nejprve změnit územní plán a vytvořit veškerou projekci,“ doplnil zastupitel Jindřich Zbořil.

Autor: Jana Nováková

Jste pro výstavbu nových domů v Makotřasech?

ANO, už se těším na nové holky a kluky

55 %

NE, nechci tu žádnou náplavu

31 %

NEVÍM, je mi fuk, co se děje v Makotřasech

14 %

Hlasovalo: 29

Anketa byla ukončena

Místo události:
14.8.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
V sobotu se ve stochovském Bikers baru Vodárna se uskutečnil  XIII. ročník hudebního Vodárnafestu. Na pódiu se představily tvrdé rockové a punkové kapely.
25

OBRAZEM: Na vodárně zněla tvrdá muzika

Příjemné setkání pod širým nebem se uskutečnilo v Unhošti na sádkách.
30

Den na rybářské baště v Unhošti se vydařil

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Střední Čechy /OBRAZEM/ - Miro Žbirka, MIG 21, Václav Neckář, No Name, Marek Ztracený & Marta Jandová, Eddie Stoilow, Vypsaná fiXa - legendy české populární hudby vystoupily v sobotu na louce pod hradem Okoř. Konal se zde oblíbený letní hudební festival.

Gólman Slaného Michal Sedlák se nudil

Slaný - Fotbalisté Slaného po těsné porážce v úvodním utkání nového ročníku krajského přeboru v Horkách vstřelili první branku v sezoně v 5. minutě zápasu se Semicemi, kdy proměnil pokutový kop kapitán Galbavý. Jeho tým nakonec vyhrál lehce 4:0.

V Líském měli mimořádné volby

Líský - Mimořádně šli o víkendu k volbám obyvatelé obce Líský na Kladensku. Vesnice s 89 obyvateli musela znovu sestavit kandidátku. Nikoli proto, že by se zde mezi sebou zastupitelé nedokázali domluvit, ale kvůli tomu, že jeden zastupitel předčasně zemřel.

Velvary: nejde to, dře to

Kladno - Velvarští fotbalisté mají po dvou kolech divize na kontě pouze bod. V sobotu prohráli v Souši. Tým kouče Petra Johany vyhrál 3:0.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení