VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Architekt Rys: Pěší zóna má být výkladní skříní města Kladna

Kladno – Desítky lidí přicházely ve čtvrtek na Floriánském náměstí k takzvanému plánovacímu stanu. Pracovníci oddělení architektury, územního plánování a rozvoje města v něm debatovali s Kladeňáky a sbírali podněty k plánovaným úpravám pěší zóny a regulačnímu plánu kladenského centra. Ale i co je v centru města trápí, nebo se jim naopak líbí. Zájem byl velký. A jak by se měla změnit podoba pěší zóny? Na to se Kladenský deník zeptal architekta Ondřeje Ryse, uvolněného předsedy Komise rady pro rozvoj města.

5.9.2015 6
SDÍLEJ:

DISKUTOVAT o změnách pěší zóny přicházelo ve čtvrtek do plánovacího stanu velké množství lidí. Vpravo architekt Ondřej Rys.Foto: Robert Božovský

Co je tedy cílem této debaty s Kladeňáky?

Získat podklady pro další práci směrem k pěší zóně a chystanému vyhlášení architektonické soutěže na její přeměnu.

Překvapil vás zájem lidí přijít do stanu diskutovat?

Jsem příjemně překvapen. Splnilo to naše představy. Lidé se po celý den u stanu zastavují a říkají nám své podněty. Řada z nich je očekávaných, ale objevují se i některé další.

Co se lidem na pěší zóně nejvíce nelíbí?

Chybí jim tu stromy a zeleň, lavičky, odpadkové koše. Skladba obchodů zde není zcela reprezentativní a vhodná.

Přišel někdo s opravdu zajímavým nebo netradičním nápadem?

Zazněla tu myšlenka pořádat na pěší zóně výstavy pod širým nebem, někteří příchozí vzpomínali na pravidelné koncerty dechové hudby na náměstí Svobody.

Není to zase tolik let zpět, kdy pěší zóna dostala například povrch ze zámkové dlažby. Jaké jsou představy města ji nějakým způsobem zlepšit?

Pěší zóna nevypadá tak, jak by měla. Nenabízí úplně příjemné prostředí. Je potřeba ji změnit na výkladní skříň města., aby lidé měli důvod sem přijít, posedět, nakoupit, setkávat se. To je ten primární důvod. Město může ovlivnit veřejný prostor, nemáme šanci zasahovat do domů, které mají soukromé majitele. ale i tímto způsobem je možné zlepšit prostředí na pěší zóně.V návaznosti na to by se mohla proměnit i skladba obchodů.

Uvažuje se o tom, že pěší zóny se prodlouží jedním směrem až na autobusové nádraží a druhým na náměstí Svobody?

Ano, funguje jako spojnice mezi těmito dvěma místy, které jsou nejvytíženějšími stanicemi hromadné dopravy ve městě. Nyní pěší zóna začíná v Tyršově a končí v Olbrachtově ulici a náměstí ani nádraží nejsou její součástí. Vnímáme jako velmi důležité tyto dva body pěší zónou propojit.

Na toto setkání s občany bude navazovat schůzka s lidmi, kteří na pěší zóně bydlí nebo tu podnikají. Co bude jejím smyslem?

Pozvali jsme všechny provozovatele podniků a obchodů a majitele nemovitostí. Budeme se jich ptát, kde vidí slabiny a příležitosti této části města a co vnímají jako důležité změnit.

V brzké době se uskuteční ještě dvě setkání s občany. Jedním z nich bude veřejné projednávání územního plánu města Kladna, a to v úterý 22. září v 17.30 hodin v Kokosu.

Je to standardní zákonná povinnost města územní plán veřejně projednat. Zastupitelé do něj zadali nějaké změny a veřejnost o nich bude moci přijít diskutovat. Poté už mohou pokračovat procesy ke schválení celého územního plánu.

Velký zájem lze asi očekávat u projednávání plánované koncepce cyklostezek vedoucích přes město Kladno, o níž se bude hovořit ve čtvrtek 17. září ve večerních hodinách v kladenském pohostinství Pod Vobrazem.

Zadali jsme vypracování koncepčního dokumentu, takzvaného cyklogenerelu. Zadavatel od začátku léta projíždí město a dělá analýzy a své závěry k této problematice bude prezentovat 17. září Pod Vobrazem. Očekáváme, že veřejnost podá další podněty a vyjádří se k závěrům analýzy, následně bude vypracován koncept sítě cyklostezek ve městě. Cyklogenerel by do ulic měl přinést rovnováhu mezi automobilovou dopravou a cyklistikou a dát lidem možnost si zvolit dopravní prostředek. Dnes to tolik nefunguje, v Kladně auta dominují. Je potřeba hledat možnosti jak projet městem bezpečně na kole.

Autor: Robert Božovský

5.9.2015 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Rytíři Kladno – Slavia Praha 1:9, příprava 23. 8. 2016

Rytíři v úterý vyzvou v odvetě Slavii

Krimimix: Ujíždějící řidič a zloděj v obchoďáku

Kladensko - Přinášíme výběr krimi zpráv z regionu. 

Výluka na kladenské trati se mění. Přibývá další

Střední Čechy - Na železniční trati z Masarykova nádraží v Praze směrem na Kladno a Rakovník platí od počátku července v souvislosti s uzavřením dlouhodobě rekonstruovaného Negrelliho viaduktu v Praze výlukový jízdní řád. Ode dneška do 3. září se výluka rozšíří.  

U Libušína se zřítil popelářský vůz ze srázu, dva lidé jsou zraněni

Kladensko - Na silnici mezi obcí Důl Libušín a Libušínem se stala v pondělí odpoledne dopravní nehoda popelářského vozu.

V Kladně Dubí se srazil ford s motorkou

Kladno – V pondělí dopoledne se stala v Kladně-Dubí ve Vrapické ulici dopravní nehoda dvou vozidel. Střetl se při ní automobil značky Ford Ka s motocyklem značky Yamaha.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení