VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zda ředitelka pochybila či nikoli, je stále nezodpovězeno

Slaný - Případ narychlo odvolané ředitelky poskytovatele sociálních služeb Bellevue Šternberk Jany Rumlové, která byla zvůle vedení středočeského krajského úřadu před půldruhým měsícem sesazena zfunkce, je stále obestřen řadou otázek.

12.8.2009 2
SDÍLEJ:

Ladislava Landová nesouhlasí s důvodem svého propuštěníFoto: Foto:Deník/Kateřina Husárová

Vyhodili ji a závady zjišťují až nyní

Přestože dosavadní ředitelka Jana Rumlová byla údajně na základě několika stížností a svých závažných pochybení prakticky ze dne na den odvolána, teprve až následující měsíc po jejím odchodu začalo vedení kraje situaci v Bellevue prověřovat a zjišťovat omyly a množství fatálních chyb, jichž se měla údajně dopustit.

„Od počátku tvrdím, že to bylo politické rozhodnutí a stěží mne někdo přesvědčí o opaku. Protože jsem ve velkém pracovala na projektu integrace mentálně postižených osob do společnosti a společně se svými kolegy jim za pár let dokázala najít odpovídající bydlení, musela jsem v Bellevue skončit. Podle vedení kraje jsem při stěhování ze šternberského sídla napadeného dřevomorkou vybrala nevhodný objekt ve slánské Ville Praga, který mi ale oni sami odsouhlasili, stejně jako bylo některým lidem trnem v oku, že je v zařízení zaměstnána moje dcera,“ řekla Jana Rumlová, jež si nyní užívá prodlouženou nucenou dovolenou.

Výpovědi podávají také další lidé

Aby byla pomluvám o poměrech v zařízení učiněna přítrž, podala z tohoto důvodu výpověď minulý týden v Bellevue i zmíněná dcera ředitelky Kamila Rumlová. „V ovzduší, které nyní v zařízení nastalo, už jsem nechtěla dále setrvávat, protože jsem vycítila, že dříve nebo později bych stejně musela odejít,“ vyjádřila se Kamila Rumlová, jež reflektovala na zajímavou nabídku zaměstnání v oboru v hlavním městě.

Podle ředitelky Rumlové mohla mít na svědomí odchod jedna konkrétní stížnost zaměstnankyně, která před pár týdny odešla ze zařízení na základě dohody. Tím, že vyvěsila nepatřičné polonahé fotky našich klientů při stěhování ze Šternberka do Slaného na internet, porušila stanovená pravidla. Mohla jsem ji okamžitě propustit na hodinu. Nakonec jsme se dohodly na rozvázání pracovního poměru dohodou. Paní Landová se ale při svém odchodu nechala slyšet, že toho budu litovat a asi se tak i stalo,“ doplnila Jana Rumlová.

Padaly i jiné hlavy nejen na Kladensku

Jestli její odchod, stejně jako dalších pěti odejitých ředitelů podobných sociálních zařízení v kraji závisel na něčí stížnosti, se lze pouze dohadovat. Faktem je, že přibližně ve stejné době byl ze smečenského zařízení propuštěn i ředitel Tomáš Sojka a nahrazen Petrem Šálou, jenž před ním na stejném místě působil a byl rovněž kdysi odvolán. Podle mnohých byl na místo urychleně dosazen na základě výběrového řízení, jehož výsledek lidé ve Smečně už znali dva měsíce předem.

Kdo se stane nástupkyní Jany Rumlové, kterou ve Slaném nyní dočasně zastupuje ředitelka z ústavu ve Vraném Nataša Duková, je otázkou. „Podle mě bude na toto místo dosazen někdo na základě stejně podivného konkurzu jako ve Smečně. Ale to už není moje starost. Nějaké pracovní nabídky mám a to je pro mě důležité,“ sdělila Jana Rumlová. Podotkla, že při krajském zastupitelstvu konaném 14. července se hejtman David Rath opakovaně vyjadřoval k jejímu údajnému pochybení při výběru nevhodné budovy. „Zastal se mne jak zastupitel a slánský starosta Ivo Rubík, tak Petr Bendl, že o tom rozhodli úředníci, nikoli já,“ doplnila Jana Rumlová.

Pravdou zůstává, že se svojí troškou do mlýna, a to měrou nemalou, přispěla skutečně k jejímu vyhazovu asi stížnost propuštěné Ladislavy Landové, která doufá, že se do Bellevue jednou vrátí.

Podřízená nyní promluvila

„Tím, že jsem nafotila před stěhováním naše klienty a vypálila fotky na CD a můj známý mi je pomohl pověsit na internet, všechno vyvrcholilo. Neudělala jsem to schválně, ale proto, aby kolegové měli památku. To způsobilo můj odchod. Neshody s paní ředitelkou jsem měla již delší čas. Nesouhlasila jsem s projektem integrace stoprocentně, protože do samostatných bytů byli umisťováni i lidé s handicapem, kteří nejsou samostatnosti schopní. Kdyby na tom byli mentálně tak dobře, tak by je nikdo nezbavil svéprávnosti. Neříkám, že je integrace do společnosti špatná, ale musí se to dělat s rozumem. Někteří klienti jsou po desítkách let vytrženi z ústavního zařízení a nevyhovuje jim to. Paní ředitelka se ale rozhodla pro integraci všech a já tvrdím, že to není ekonomické ani rozumné,“ uzavřela Ladislava Landová z Vinařic.

Podle jejích slov nebyla navíc Rumlové dcera jediná z přízně zaměstnaná v zařízení. Ředitelka zde poskytla pracovní příležitost i dceři svého přítele. Stejně podivně se údajně jevil její poradce Zdeněk Štandera, jenž před časem přišel do Šternberka z Moravy i s rodinou a psy, přičemž ho bez udání důvodu v lednu odvedla policie a v květnu nakonec propustila.

„Mentálně handicapovaní lidé potřebují mít naprostou jistotu a tu v samostatných bytech občas ztrácejí. Navíc si podle vlastní vůle mohou dopřávat alkohol, jímž zapíjejí předepsané léky,“ konstatovala Ladislava Landová. Konečně: stěhování ze Šternberka údajně kvůli dřevomorce do luxusní soukromé Villy Praga ve Slaném bylo podle ní navíc pouze zástupným důvodem. „Poslední otřesností byl nedávný benefiční festival Bellefest v letním kině na Hájích, kde se potáceli opilí klienti, jimž tam točili pivo bez omezení,“ uzavřela Ladislava Landová.

Kraj stále případ prověřuje

Vedení krajského úřadu sice po následné kontrole Bellevue neshledalo vážné závady, přesto je přesvědčeno, že odvolání manažerky bylo na místě, chystané výběrové řízení bude dle pravidel a klienti by se měli vbrzku opět stěhovat do některého z krajských zařízení. „ Výběrové řízení na ředitele Bellevue se připravuje a vypsáno bude pravděpodobně až po prázdninách, aby měli všichni stejnou šanci,“ ujistila mluvčí kraje Berill Mascheková. Ve věci zmíněné dřevomorky jsou ještě stále prováděny expertizy, zda bylo skutečně nutné objekt narychlo opustit. „Výsledky budeme znát nejdříve za dva týdny,“ uzavřela mluvčí Mascheková.

Autor: Kateřina Husárová

Místo události:
12.8.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Stahl stál poprvé v bráně Kladna od začátku utkání.

Stahl řešil neplánované pády na led, ale premiéru mezi Rytíři si pochval

Kladno - Kadaň 3:2.

Mladíček Stahl dovedl Rytíře k těsné výhře v Kadani

Nedaleko Slaného se srazila tři auta

Slaný - Kladenští policisté z dopravního inspektorátu vyjížděli v pondělí 16. října k dopravní nehodě, která se stala dopoledne nedaleko Slaného.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Libušín přišel o Nika, přesto bral tři body

FOTO: Kladensko – Šestibodový víkend pro kladenské chrty závodící s čelem tabulky I. A třídy. Hřebečská parta tedy chrty proti slabému Mníšku moc nepřipomínala, ale i tak brala výhru 3:1. Libušín uspěl na horké půdě v Cerhovicích 4:2, ale po změně stran také klopýtal.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení