VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obyvatelé: Studánku neprodáme

Horní Bezděkov-Dlouhodobé problémy soužící obyvatele Horního Bezděkova jen tak asi neskončí. „Jestli to prodáte, tak se těšte,“ zněly na úterním veřejném zasedání obecního zastupitelstva bouřlivé hlasy přítomných obyvatel. Úkolem bylo rozhodnout o prodeji bývalého vojenského objektu Studánka.

23.4.2008
SDÍLEJ:

Zastupitelstvo v Horním Bezděkově.Foto: Deník/Jana Nováková

Zastupitelstvo obdrželo koncem roku 2006 darovací smlouvu od ministerstva vnitra na budovy v areálu Studánka nedaleko Horního Bezděkova. Hlavní objekt tvoří nadzemní rozsáhlý bunkr. Dále se zde nacházejí i ty, které sloužily dříve jako školicí středisko, sklady a mnoho dalších již velmi zchátralých budov. Pozemky v areálu dosud ještě všechny obci nepatří, ta však již požádala ministerstvo vnitra o možný odkup zbývajících.

Celý objekt je oplocen původním ostnatým drátem. Areál zabírá dost velkou část okolí Horního Bezděkova, jenž zahrnuje zastavěný dvouhektarový pozemek a přilehlý les o velikosti třiceti hektarů.

Už v okamžiku, kdy se jednalo o bezplatném převodu objektu, hledala obec vhodného zájemce o pronájem areálu. Původní myšlenka byla upřena hlavně na aktivity podporující společenské dění v místě a zákonné zajištění areálu. V úmyslu bylo také lepší využití dotací k podpoře společenských aktivit při spolupráci s mocnějším partnerem.

V roce 2007 uzavřela obec nájemní smlouvu s Klubem historických vozidel na dvacet let za korunu ročně a stala se jeho členem s jednou šestinou podílu. První společnou akcí měla být slavnostní demontáž vnějšího oplocení oddělujícího les od obce. Skutečnost se však pro všechny stala noční můrou.

Klub historických vozidel je zajímavý již pouze svým složením. Předsedou je Jaroslav Novák, majitel cateringové společnosti Vyšehrad a areálu Botanika s golfovým hřištěm v Horním Bezděkově. Členem výboru je starosta Braškova a majitel firmy Autodrát Bosh Service Vladimír Dráb, ředitel Finančního úřadu v Kladně Miroslav Petrák, starosta obce Velká Dobrá Emil Zahrádka a majitel firmy Uniservis Ilja Hašek.

Plán vzájemné spolupráce s pronajimatelem objektu byl tvořen především akcemi veřejného a společenského charakteru.
Pronajimatel projevil zájem o objekt ve smyslu pořádání vlastních aktivit klubu, ale se samozřejmým příslibem spolupráce s obcí i místními obyvateli.

Taková byla představa. Realita je bohužel zcela odlišná.

V areálu Studánky se začaly dít podivné věci. Noční technoparty, protizákonné cedule o zákazu vstupu z důvodu zahájení stavby, ačkoliv žádná v tomto objektu povolena nebyla, další poškozování obecního majetku a zalesněné plochy v areálu Studánky. Aktivity klubu jsou všem občanům i obci doposud tajeny a jediná společná akce, která se konala, byla také nejspíše i poslední.

Ve chvíli, kdy si obecní zastupitelstvo uvědomilo, že klub nesplnil to, co slíbil, vystoupilo z jeho členství. Rešení situace navrhl s opovážlivou drzostí sám pronajimatel, který projevil zájem o odkoupení celého objektu.

Obec ani obyvatelé Bezděkova v současné době nespatřují v prodeji účinné vyřešení situace. Naopak se obávají dalších možných komplikací. „Šlo nám hlavně o demontáž oplocení zalesněných pozemků. Les patří lidem a to je pro nás nejdůležitější,“ uvedla místostarostka Eva Scheinerová. „V případě, že by se objekt prodal, bychom mohli počítat s tím, že do areálu se už nedostane nikdo,“ dodala. Proti se vyslovil i starosta obce Petr Boháček. Hlasování skončilo zamítnutím prodeje objektu šesti hlasy z devíti.

Autor: Jana Nováková

23.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V sobotu se ve stochovském Bikers baru Vodárna se uskutečnil  XIII. ročník hudebního Vodárnafestu. Na pódiu se představily tvrdé rockové a punkové kapely.
25

OBRAZEM: Na vodárně zněla tvrdá muzika

Příjemné setkání pod širým nebem se uskutečnilo v Unhošti na sádkách.
30

Den na rybářské baště v Unhošti se vydařil

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Střední Čechy /OBRAZEM/ - Miro Žbirka, MIG 21, Václav Neckář, No Name, Marek Ztracený & Marta Jandová, Eddie Stoilow, Vypsaná fiXa - legendy české populární hudby vystoupily v sobotu na louce pod hradem Okoř. Konal se zde oblíbený letní hudební festival.

Gólman Slaného Michal Sedlák se nudil

Slaný - Fotbalisté Slaného po těsné porážce v úvodním utkání nového ročníku krajského přeboru v Horkách vstřelili první branku v sezoně v 5. minutě zápasu se Semicemi, kdy proměnil pokutový kop kapitán Galbavý. Jeho tým nakonec vyhrál lehce 4:0.

V Líském měli mimořádné volby

Líský - Mimořádně šli o víkendu k volbám obyvatelé obce Líský na Kladensku. Vesnice s 89 obyvateli musela znovu sestavit kandidátku. Nikoli proto, že by se zde mezi sebou zastupitelé nedokázali domluvit, ale kvůli tomu, že jeden zastupitel předčasně zemřel.

Velvary: nejde to, dře to

Kladno - Velvarští fotbalisté mají po dvou kolech divize na kontě pouze bod. V sobotu prohráli v Souši. Tým kouče Petra Johany vyhrál 3:0.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení