VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bioplynce ve Vítově u Slaného brání už jen úřady

Vítov – Žádné monstrum u nás nechceme. Nejsme zvědaví na kravál a zápach v naší vesnici. Kvůli tomu nebydlíme ve městě. Nechceme tu spalovnu exkrementů či kafilerních zbytků.

7.7.2010
SDÍLEJ:

TAKTO podobně by mohla vypadat bioplynová stanice ve Vítově, která by měla stát v sadech ovocnáře Karla Dryáka ml. Podle investora bude stavba zapuštěna dle potřeby ještě více do země. Zelená barva objektu je samozřejmostíFoto: Ilustrační foto


Podobná nesouhlasná vyjádření padala z úst řady nespokojených obyvatel zhruba před rokem, když se dohadovali o tom, kde by mohla stát nová hala s bioplynovou stanicí a kompostárnou. Kvůli tomu, že se navíc od počátku i pracovníci slánského odboru životního prostředí odmítli podepsat pod stavbu, která by svým vzhledem narušila ráz krajiny, byl dlouhé měsíce hledán kompromis. Nyní se to už možná napotřetí podařilo.

Obyvatelé Vítova se i proto tentokrát na odpor nepostavili, spokojili se s předloženými argumenty a návrh na výstavbu bioplynové stanice i kompostárny byl nakonec schválen. Přesto ani nyní není vyhráno. Pracovníci z odboru životního prostředí ve Slaném stále neřekli poslední slovo.
Investor bioplynky a kompostárny, jímž je ovocnářská společnost Karla Dryáka ml. z Vítova, přesvědčil tentokrát místní obyvatele především tím, že dle něj by zamýšlené zařízení mělo být umístěno v sadech za vsí na ploše tří hektarů a škodit nebude vůbec nikomu.

I podle starosty sousedních Žižic, pod které Vítov spadá, je výstavba stanice mnohem příjemnější záležitostí než sám původně předpokládal. Pro zjištění skutečného stavu věci si obdobnou bioplynku prověřil spolu s kolegy v nedalekých Valovicích a kompostárnu
v sousedním Rakousku.

„Byl jsem tvrdým zastáncem toho, žádnou bioplynku tady nemít, ale když jsem to viděl jinde, změnil jsem názor. Ve Vítově se nebudou likvidovat kafilerní zbytky ani nic podobného. V bioplynce a kompostárně se budou například zpracovávat přesušené kaly z čističek odpadních vod a zbytky zemědělských plodin. Je to naprosto suchý, čistý a tichý provoz,“ přiblížil záměr starosta Žižic Vratislav Rubeš.

Podle jeho slov nastane navíc pro zemědělce v okolí další výhoda, že budou moci pěstovat kukuřici, a tím si vylepší situaci pro meziplodiny.
„Mohu potvrdit, že ani hluku se lidé nemusejí bát. Při exkurzi, kde jsme byli, jsme stáli 30 metrů od větráků a žádné jsme neslyšeli. Argumenty, že v kompostárně budou mouchy také nejsou namístě, protože by tam při teplotě 50-70 stupňů Celsia nevydržely. Navíc, co se ve stanici vyrobí, půjde jako biohnojivo zpět do půdy našim zemědělcům,“ doplnil starosta Rubeš.

Posledním a nejschůdnějším třetím řešením, kde by měla stanice být, je lokalita za Vítovem před horizontem směrem na Beřovice.
Na to, aby přítomné občany zastupitelé dokázali přesvědčit, si na poslední setkání přivedli několik odborníků na danou problematiku, přičemž s přímluvou za dobrou věc přišla i vedoucí Agentury pro zemědělství a venkov v Kladně Věra Libichová.

Podle jejích slov by nic nemělo tak zdařilému podnikatelskému záměru ve Vítově stát v cestě a chystaná bioplynka s kompostárnou nikomu uškodit.

Přesto měli až dosud slánští úředníci z odboru životního prostředí jiný názor. Ovšem současná třetí varianta o umístění stanice jim zatím předložena nebyla.

„My jsme vše přepracovali a nakonec odsouhlasili, takže se Slaný zřejmě bude muset také konečně podřídit našemu záměru. To, že to je zásah do krajiny, je pro mě slabý argument. Žádná původně zamýšlená hala tu stát nebude. Domnívám se, že byla v minulosti povolena v naší republice horší zvěrstva.

Vítovské zařízení bude navíc zapuštěno zpola do země. Dovolím si tvrdit, že by nám nikdo neměl diktovat, co máme dělat. Máme přece jen svůj úřad. Podřídíme se zákazu pouze v případě, až bude jasně prokazatelné, že je něco špatně,“ ohradil se starosta Rubeš.

Vzhledem k tomu, že vedení slánského úřadu životního prostředí je nyní na dovolené, nelze získat jeho vyjádření. Přítomná referentka však včera Kladenskému deníku potvrdila, že pokud bioplynka i kompostárna splní veškeré požadavky a dostojí i normám vlivu na životní prostředí (EIA), není v zásadě důvod ji nepovolit.

O tom, že obyvatelé třetímu a nejnovějšímu návrhu o umístění stanice buď uvěřili, nebo je celá situace přestala zajímat, svědčí i jejich nízká účast na posledním zasedání žižického zastupitelstva, kdy prakticky už nikdo nezvednul ruku proti.

Bioplynka s kompostárnou, jejichž výstavba přijde podnikatele Dryáka zhruba na dvě stě milionů korun, vyprodukuje kromě dalšího elektrickou energii a teplo. Elektřina bude odváděna do sítě, ovšem teplo zůstane zatím nevyužito, protože na jeho upotřebení chybí v obci potřebné rozvody¨.

Autor: Kateřina Husárová

Místo události:
7.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Středočechů přibývá. Může jich být víc o statisíce

Kreditní karty. Ilustrační foto.

Krimimix: Dvojice zlodějů i krkavčí otec

Navrch měl servis kluků z porcelánu

Kladno - V úvodním utkání Velké ceny porcelánu podlehli volejbalisté Kladna ve čtvrtek dopoledne velmi posílenému domácímu Karlovarsku  a v druhém vystoupení přemohlo ČZU Praha. V pátek zakončí turnaj soubojem s Příbramí. 

Žena přes seznamku naletěla podvodníkovi

Kladensko – V minulých dnech se na slánskou policejní služebnu dostavila šestatřicetiletá žena s oznámením, že byla podvedena zatím nezjištěným mužem. S

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

OBRAZEM: V Lisovicích odhalí pamětní desku Jana Malypetra

Lisovice - V sobotu 23. září se uskuteční slavnostní odhalení pamětní desky Jana Malypetra, jednoho z nejvýznačnějších československých politiků, od jehož úmrtí uplyne právě 70 let. Deska bude umístěna na hlavní budově statku, ve kterém oslavil svatbu a později i strávil poslední část svého života. Ten se nachází ve Zlonicích u Slaného, konkrétně v přidružené obci Lisovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení