Zařízení za desítky milionů korun podporované unijními penězi by mohlo své umístění najít na pozemku v sousedství společnosti Ovus a čerpací stanice „Na Čubě“.

Přestože tento podnikatelský záměr ještě ani neschválili slánští zastupitelé, už dnes má svoje odpůrce. „Jestli tu bude biospalovna, budou se tu válet tuny páchnoucího odpadu a to je hrůza. Stačí, že je tu cítit drůbežárna,“ uvedl jeden z obyvatel Slaného–Kvíce.

I když představy některých sousedů, kde by biostanice mohla stát, jsou děsivé, majitel pozemku ujišťuje, že se v žádném případě nejedná o spalovnu, ale pouze o zařízení, kde dochází k přeměně bioodpadu na elektrickou a tepelnou energii.

Přesto, že jsme majitele pozemku Jaroslava Nobilise oslovili, odmítal se k svému záměru prostřednictvím Kladenského deníku vyjádřit. „Jestli mi to Slaný schválí, nikomu do toho nic není, co si na pozemku postavím. Navíc ještě nejsem rozhodnut, jestli tam bude právě biostanice,“ řekl Jaroslav Nobilis.

„Na katastru Slaného máme v těchto místech dva hektary pozemků. Před časem jsme žádali o jejich změnu na stavební parcely, ale bylo nám to zamítnuto. Pokud bude zmíněná zóna určena jako průmyslová, nejsme v zásadě proti, jen bychom o tom rádi včas věděli, aby tím naši obyvatelé netrpěli,“ uvedl starosta Hrdlíva Roman Janyš.

Na základě získaných informací je biostanice prý jen jednou z možností, jaké podnikaní by zde mohlo najít uplatnění. O dalších možných alternativách musí vždy rozhodovat zastupitelé, stejně jako se k nim vyjádřit dalších sedmapadesát dotčených orgánů.

„Podle mého názoru je důležité zjistit, jak moderní a drahé zařízení by to bylo. Na Vysočině něco podobného mají a nehlučí to, ani nepáchne,“ řekl muž ze Slaného.