VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Na Čabárně vzniká unikátní Centrum ekologické výchovy

Kladno - Lidem z nedaleké stejnojmenné osady se ale nelíbí, že jim stavba zablokovala příjezdovou cestu. Rádi by se také dočkali kanalizace.

3.6.2009
SDÍLEJ:

Lidé z Čabárny diskutují o problému kanalizace s náměstkem primátora Miroslavem Bernáškem.Foto: Robert Božovský

Výstavba unikátní budovy Centra ekologické výchovy byla v úterý slavnostně zahájena symbolickým poklepáním na základní kámen v blízkosti bývalé hornické kolonie Čabárna u Kladna. Investice do energeticky úsporného objektu činí téměř 60 milionů korun. Zhruba 90 procent nákladů pokryjí zdroje z fondů EU a státního rozpočtu. Centrum bude veřejnosti sloužit pro řadu aktivit souvisejících s ekologií. Jeho součástí bude i čistírna odpadních vod.

„V centru se budou pořádat především zotavovací pobyty pro děti a mládež typu škol v přírodě, dále nejrůznější akce s ekologickou tématikou pro veřejnost či školení a semináře pro pracovní kolektivy soukromých firem i veřejné správy,“ sdělil kladenský primátor Dan Jiránek. Zároveň doplnil, že ubytovací kapacita objektu bude 35 míst.

Na slavnostní zahájení stavby dorazila i skupina nespokojených obyvatel z nedaleké osady Čabárna. „Silnice od přírodního parku je teď neprůjezdná a po dešti i neprůchodná,“ postěžovala si Jaroslava Slabá. „Určená objížďka přes Cvrčovice je absolutně nesjízdná. Je to tankodrom. Vlastně to není ani silnice ale cyklostezka,“ doplnil ji soused Miroslav Hlásek. Všichni se pak ale shodli na problému, který je trápí nejvíce. Stále čekají na vybudování kanalizace.

„Příjezdovou cestu po ukončení výstavby centra opravíme,“ slíbil jim první náměstek kladenského primátora Miroslav Bernášek. Co se týče zmíněné kanalizace, je problém větší. Město se stále s vlastníkem pozemků nemůže dohodnout na jejich koupi. Prodejní cena je prý stanovena příliš vysoko. „Nicméně čistírnu odpadních vod centra v budoucnu využijí i lidé z Čabárny. Od ní směrem k osadě bude nyní vybudována část kanalizačního řádu pod našimi pozemky,“ poznamenal náměstek.

Podle Bernáška se také nepočítá v této lokalitě s žádnou výstavbou rodinných vil. Centrum, které je řešeno jako takzvaný pasivní dům, je výjimkou.
„V jeho případě jsou navrženy tepelné izolace v tloušťce dvaceti až šedesáti centimetrů v závislosti na skladbě obvodového pláště. Kromě toho při stavbě použijeme i další technologie snižující spotřebu energie, například řízené větrání s rekuperací či solární systém na ohřev vody,“ vysvětlil projektový manažer formy zajišťující výstavbu Petr Flek.

Ekologicky šetrná nebude pouze budova, ale také samotná výstavba. „Okolní plochy o výměře zhruba čtyř tisíc metrů čtverečních budou osázeny stromy, keři či popínavou zelení. Založeno zde bude rovněž několik trávníků a zazelenění se dočká i většina střešních ploch a teras. V blízkosti areálu navíc vznikne i rozsáhlá permakulturní zahrada,“ nastínil primátor Kladna Jiránek.

Kompozičně je objekt centra řešena jako hmotný kubus s vystupujícími prosklenými arkýři na severní straně. Na západní a východní straně projekt počítá s terasami a zimní zahradou. Plášť budovy bude ze svisle kladených modřínových fošen, ve spodních partiích obložen cembonitovými deskami.
Technické zázemí projekt situoval do suterénu. Vlastní prostory pro výuku se budou nacházet v prvním patře, stejně jako administrativní zázemí a jídelna. Druhé patro bude celé určeno k ubytování.

Ukončeni výstavby je naplánováno za šest měsíců, se slavnostním otevřením centra je tak počítáno v závěru letošního roku.

Autor: Robert Božovský

3.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Rytíři Kladno – Slavia Praha 1:9, příprava 23. 8. 2016

Rytíři v úterý vyzvou v odvetě Slavii

Krimimix: Ujíždějící řidič a zloděj v obchoďáku

Kladensko - Přinášíme výběr krimi zpráv z regionu. 

Výluka na kladenské trati se mění. Přibývá další

Střední Čechy - Na železniční trati z Masarykova nádraží v Praze směrem na Kladno a Rakovník platí od počátku července v souvislosti s uzavřením dlouhodobě rekonstruovaného Negrelliho viaduktu v Praze výlukový jízdní řád. Ode dneška do 3. září se výluka rozšíří.  

U Libušína se zřítil popelářský vůz ze srázu, dva lidé jsou zraněni

Kladensko - Na silnici mezi obcí Důl Libušín a Libušínem se stala v pondělí odpoledne dopravní nehoda popelářského vozu.

V Kladně Dubí se srazil ford s motorkou

Kladno – V pondělí dopoledne se stala v Kladně-Dubí ve Vrapické ulici dopravní nehoda dvou vozidel. Střetl se při ní automobil značky Ford Ka s motocyklem značky Yamaha.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení