VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chřipka zavřela první školy

Kladensko - Čtyři vzdělávací zařízení na Kladensku vyhlásila prázdniny kvůli epidemii. Další budou podle odborníků přibývat.

25.11.2009
SDÍLEJ:

Třída plná dětí. To teď ve školách na Kladensku příliš často neuvidíte.Foto: Archiv VLP

Řada rodičů musela v poslední době řešit hlídání svých potomků, jelikož na webových stránkách některých základních škol se v aktuálních událostech objevilo nemilé sdělení oznamující jejich zavření na několik dní. Například na stránkách lánské základní školy stojí oznámení: Vážení rodiče, z důvodu nadále stoupající nemocnosti dětí vyhlašuji po projednání s krajskou hygienickou stanicí volné dny na dobu nutnou k pominutí chřipkové nákazy.

Podle informací, jež Kladenskému deníku poskytla vedoucí protiepidemického oddělení krajské hygienické stanice Miroslava Halwigerová, není Základní škola v Lánech jediná, která vyhlásila chřipkové prázdniny.

„Zatím mohu potvrdit, že na Kladensku jsou zavřené Základní škola v Tuchlovicích, Základní škola CH. G. Masarykové v Lánech a Základní škola ve Zlonicích. Ve všech uvedených zařízeních dosahuje počet nemocných žáků třiceti procent z jejich celkového počtu. Podle posledních informací také v Základní škole v Libušíně vyžaduje nastalá situace její zavření,“ informovala Halwigerová.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vydalo v souvislosti s chřipkovou epidemií několik úprav organizace školního roku. Podle nich může ředitel školy po projednání s krajskou hygienickou stanicí a se zřizovatelem určit dny mimořádného volna pro žáky a studenty v případě, že počet nemocných přesáhne patnáct procent z jejich celkového počtu. Délka mimořádného volna bude určena na základě konzultace s krajskou hygienickou stanicí.

Určenou hranici překročili nemocní žáci v lánské základní škole hned několikrát. Jak řekla ředitelka ústavu Iveta Vrabcová, v pondělí chybělo ve školních lavicích čtyřicet procent dětí. „Situaci jsme konzultovali s pediatrem a hygienickou stanicí. Rozhodnutí bylo velmi rychlé, dá se říci, že ze dne na den. Vše budeme řešit na pracovní poradě,“ řekla Vrabcová.

„Nejspíše budeme zdravým dětem zadávat úkoly pomocí webových stánek školy. Zmeškaná látka se pochopitelně bude muset co nejdříve dohnat. Vyhlášení chřipkových prázdnin bylo nevyhnutelné, už minulý týden byla situace kritická. Každým dnem přicházelo do školy méně dětí. Není to volno jen tak pro nic za nic. V pondělí se dostavily z devátých tříd pouze dvě děti, dva kantory a dva provozní zaměstnance již také skolila nemoc. Podle prognóz odborníků bude hůř, tak uvidíme. Ve funkci ředitelky jsem třetím rokem a žádnou podobnou situaci jsem ještě řešit nemusela. Pouze ze svých školních let si pamatuji uhelné prázdniny, ale ty byly z jiného důvodu,“ dodala ředitelka.

Hrozbu epidemie neberou na lehkou váhu ani ředitelé dosud fungujících škol. Monitorují dvakrát týdně počet chybějících žáků a v případě nutnosti jsou připraveni zavést opatření.

„Již od pátku monitorujeme, třídní učitelé zapisují stav docházky i s komentářem, jelikož oni vědí nejlépe, z jakého důvodu žák chybí. Vše písemně evidujeme a poté záznamy vyhodnocujeme. Myslím si, že situace dramatická není, jelikož například pro pondělí evidujeme 11,8 procenta chybějících žáků, což ale neznamená, že všichni leží doma s chřipkou. Realita je někde kolem devíti procent, jelikož někteří nechodí plánovitě či mají jiné důvody. Jsem toho názoru, že celá situace by se měla řešit spíše centrálně a ne individuálně. Pokud se tak řešit nebude, nemají opatření šanci na úspěch, jelikož děti z různých škol se samozřejmě po škole scházejí,“ vyjádřil se ředitel 12. základní školy v Kladně Vladimír Dufek.

Ministerstvo zatím spoléhá v řešení situace na ředitele a zřizovatele škol. Pokud ovšem hlavní hygienik vyhlásí plošnou epidemii, bude se celá situace řešit centrálně.

Autor: Daniela Řečínská

25.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek

Nálezce zlákaly peníze u bankomatu a ponechal si je

Jiří Kajínek, odsouzený vrah, míří 23. května po 23 letech na svobodu z věznice v Rýnovicích v Jablonci nad Nisou díky milosti, kterou mu udělil prezident Miloš Zeman.
AKTUALIZOVÁNO
34

Je to tady! Jiří Kajínek opustí vězení, prezident podepsal milost

Costa si trest užíval. A vzpomínal na první kopačky

Hostouň – Za své obscénní gesto dostal skvělý obránce pražské Sparty Costa Nhamoinesu loni na podzim netradiční trest. Kromě peněžité pokuty mu komise udělila povinnost, aby se v minimálně třech tréninkových jednotkách věnoval výchově fotbalové mládeže. Jednu z takových jednotek borec z afrického Zimbabwe absolvoval blízko ruzyňského letiště, v moderním areálu Sokola Hostouň. A bylo na něm vidět, že si tenhle trest spíš užívá.

Tipy pro miniaturní zahradu

Chcete zahradničit, ale vaše zahrádka je o velikosti poštovní známky? Je to místečko někde u plotu vnitrobloku nebo třeba vetknuté do zahrádkářské kolonie na pozemku úzkém jak pentle? Nevadí. I tam se dá pěstovat.

Den pro prevenci slavil úspěch, představila se i jízdní policie

Stochov - Město Stochov letos uspořádalo druhý ročník akce nazvané Den pro prevenci. Na rozdíl od loňského roku se akce uskutečnila ve Sportovních areálech města Stochova. Nejen slunečné počasí, ale hlavně různé složky Integrovaného záchranného systému, tam přilákaly davy lidí.

AKTUALIZOVÁNO

V Hradečně byla nalezena mrtvá žena, zřejmě ji zavraždil syn

Kladno - Dlouhodobé rodinné neshody vyvrcholily v pondělí tragédií v obci Hradečno-Nová Ves na Kladensku. Podle informací Kladenského deníku měl dospělý muž zavraždit svoji matku v rodinném domě. Smrt měla nastat v důsledku uškrcení.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies