VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Danuše Jirkovská: Učitel v oborech zdravotnictví musí být přísný

Kladno /FOTOGALERIE/ - Danuše Jirkovská je spolu s kolegyní Jitkou Zacharovou služebně nejstarší učitelkou Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Kladno. Oblíbená učitelka, která učí na škole odborné předměty, poskytla Kladenskému deníku rozhovor.

15.6.2017
SDÍLEJ:

Danuše Jirkovská.Foto: Deník / Brabec Jan

Jak jste se dostala k vyučování na zdravotnické škole?
Na téhle škole jsem v letech 1968 až 1972 studovala. Následně jsem chodila na vysokou školu, kterou jsem ale nedodělala, a tak jsem šla dělat do nemocnice na interní oddělení. Těsně před Vánocemi 1981 za mnou budoucí kolegyně přišly s tím, že jedna profesorka odchází, tak jestli bych nenastoupila místo ní.

Bylo to těžké rozhodování?
Zprvu jsem se velmi bála, protože jsem cítila velkou zodpovědnost. Pro mě byli učitelé pojmem, měla jsem k ním totiž velkou úctu a respekt. Nakonec jsem na školu nastoupila v lednu roku 1982, přičemž moje uvádějící učitelka byla moje bývalá třídní.

Jak vzpomínáte na léta učení na této škole?
Připadám si, jako kdybych vyhrála v loterii. Vždycky jsem chtěla být učitelkou a také pracovat ve zdravotnictví. Byla jsem hodně nemocná, takže jsem často byla v nemocnicích. Práce sestřiček se mi vždycky tuze líbila.

Přemýšlela jste někdy nad tím, že s učením skončíte?
Ne, nikdy. Studentky mě dříve hodně držely. V minulosti nás více nutily studovat spoustu věcí, které dnes už najdete na internetu či odborných knihách. Pamatuji si, jak jsem chodila po lékařské knihovně a dělala si výpisky, abych byla před studentkami o dva kroky napřed.

Může se vůbec výuka zdravotnictví tehdy a teď lišit?
Ano, může. Aktuálně máme poznatků mnohem více. Musím ovšem říci, že dříve do naší školy chodila děvčata, která měla na základní škole jedničky nebo dvojky. V posledních letech jsem učila studentky, které měly trojky čtyřky, a studium nezvládaly. Mnoho jich muselo odejít, a tak ze škol vycházelo málo zdravotních sester, které do nynějška chybí.

"Od loňského roku se k nám na školu dělají přijímačky, a tak doufám, že přijdou děvčata, která budou na určité úrovni. Myslím si, že cesta nepřijímat průměrné studenty, je jediná správná."

Sále více lidí nyní kritizuje kvalitu zdravotnické školy v Kladně..
Dříve měla naše škola větší prestiž. Je ovšem pravda, že pořád je o naše studentky zájem, protože vědí, že naše učitelky studenty nutí, aby svou práci odvedli pořádně.

Čím si úpadek kvality absolventek vysvětlujete?
Dříve bylo velkou výhodou, že u nás učili lékaři. Nyní učí lékaři pouze ve vyšším studiu. Lékař přeci jenom dokáže odbornou látku vysvětlit jiným způsobem než učitel. Studentky se navíc před lékařem více snaží.

Existují další aspekty, které mají na kvalitu výuky vliv?
Myslím si, že je to celým systémem školství. Od loňského roku se k nám na školu dělají přijímačky, a tak doufám, že přijdou děvčata, která budou na určité úrovni. Myslím si, že cesta nepřijímat průměrné studenty, je jediná správná.

Dříve pro Vás byli učitelé pojmem, nyní jste se stala pojmem vy…
Já to tak nevnímám, ale jsem ráda, že sem přicházejí učit už mé žákyně. Vidím, že v mých stopách pokračují dobře.

Jak byste sama sebe jako učitelku popsala?
Učitel v oborech zdravotnictví musí být přísný, ale pacienti to nesmí poznat, protože učitel je spolupracovníkem žákyně. Mnohdy, když mám se žákyní problém, musím jít stranou a vysvětlit jí to. Aby pacient neutrpěl újmu a zároveň, aby si studentka uvědomila, že při rozhodování bude sama.

Jak dlouho ještě hodláte předávat své zkušenosti mladým?
Končit nemám v plánu, ale člověk nikdy neví, může to být i za rok. Tohle povolání je mým velkým koníčkem a láskou. V budoucnosti budu ráda, když budu na škole vypomáhat. Těší mě, když za mnou přijdou mladé kolegyně pro radu. Ráda všem své velké zkušenosti předávám.

Jak se škola za dobu vašeho působení změnila?
Když jsem na školu přišla jako studentka, tak jsme sídlili jen v prvním patře, v přízemí byla hudební škola. Následně už jako učitelka pamatuji, že jsme neměli šatny, byla tu zima, ještě jsme si topili v kamnech. Také jsme asi tři roky měli sídlo na Sítné, následně jsme se ale bohu dík vrátili sem. Za řadu let se škola zvelebila, což se mi velmi líbí.

Autor: Jan Brabec

15.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takhle vypadalo Husovo náměstí v Rakovníku jen pár minut poté, co z nebe začaly padat první kapky.
22

Město zasáhly přívalové deště. Náměstí bylo pod vodou

Ilustrační foto
5

Máslo zdražilo a stalo se luxusním zbožím

Náklaďák převážející minibagr se nevešel pod most

Zákolany /FOTOGALERIE/ - Kuriózní situace nastala krátce před devátou v Zákolanech na Kladensku. Pod železničním mostem tam uvízlo projíždějící nákladní vozidlo vezoucí minibagr.

Silné bouřky dorazí po poledni do Čech, později na Moravu

Silné bouřky, které mohou doprovázet přívalové srážky, dnes zasáhnou celou republiku. Po poledni dorazí do Čech a na Českomoravskou vrchovinu, později odpoledne a večer se přesunou na Moravu a do Slezska. Výstraha na intenzivní bouřky platí pro Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj až do pátečního rána, pro ostatní regiony do dnešní půlnoci.

Kladenští hasiči přivítali návštěvu z Francie

Kladno /FOTOGALERIE/ - Netradiční návštěvu přivítali kladenští hasiči na své stanici. Přítomnost dětí a studentů sice není tak neobvyklá, tentokrát ale prostory centrální stanice Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje zněla francouzština. Zavítala tam totiž výprava dětí z města Vitry-sur-Seine, která v Kladně na pozvání magistrátu tráví část prázdnin. 

OBRAZEM: Tisíce růží kvetou v lidickém sadu

Lidice - Iniciativa k založení lidického růžového sadu vznikla v Anglii, kde 10. června 1954 vystoupil s touto myšlenkou spolek Lidice budou žít, jehož předsedou byl Sir Barnett Stross, poslanec britského parlamentu. Sad byl založen v červnu 1955 pod názvem Sad míru a přátelství. V současné době obsahuje růžový sad celkem dvě stě čtyřicet odrůd růží v počtu více jak čtyřiadvaceti tisíc keřů, které jsou pravidelně doplňovány a obměňovány. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení