VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Den vody slavila s vodárnami také škola v Moskevské ulici

Kladno – Světový den vody připadá na sobotu. Už v pátek si ho ale připomněli Středočeské vodárny Dnem otevřených dveří a mimo jiné i nabídkou rozborů vody zdarma, a také žáci a učitelé Základní školy v Moskevské ulici v Kladně, která se zapojila do mezinárodního projektu Waterworks.

22.3.2014
SDÍLEJ:

Den vody ve vodárnách a 5: ZŠ v Kladně.Foto: Robert Božovský

Škola

A pro školáky to byl den výjimečný. Už jenom tím, že téměř všichni přišli v pátek do školy v modrém, tedy symbolické barvě vody.
Seznámili se na školním hřišti s technikou hasičů, dvě třídy navštívily Český hydrometeorologický ústav v Praze, další dvě se vydaly do ulic Kladna vyhledat vodní zdroje. Pro děti byly připraveny soutěže, ve venkovní učebně na zahradě jim v rámci projektu Voda spojuje předvedli zajímavé pokusy studenti ekotýmu Masarykovy střední školy chemické v Praze zajímavé pokusy. Žáci si rovněž prohlédli areál nedalekých vodáren, jejichž mluvčí Lenka Kozlová jim přímo ve škole poskytla řadu zajímavých informací o vodě.

„Waterworks je projekt o vodě, na kterém jako jediná základní škola spolupracujeme s šesti gymnázii z Itálie, Španělska, Holandska, Německa, Francie a Irska. Děti se zapojují do různých aktivit, aby se dozvěděly o důležitosti vody, jejímž nedostatkem trpí ve světě přibližně jedna miliarda lidí," uvedla učitelka anglického jazyka Lenka Kučerová.

„Součástí projektu jsou výjezdy žáků do partnerských škol. Jsme zhruba v jeho polovině. Zhruba před měsícem jsme byli ve španělském Tenerife, teď se chystáme do Irska," doplnila pedagožka.

Vodárny

Nevšední zážitek poskytla i včerejší návštěva areálu Středočeských vodáren v Kladně. Byla jím premiérově možnost prohlédnout si kopuli rozdělovského vodojemu a ocelové báně na vodu, která je zde umístěna. Ta v minulosti pojala až osm set kubíků vody. Dosud si lidé mohli prohlédnout jen přízemí věže, kde se nachází malé vodárenské muzeum.

„Vodojem s výškou bezmála padesáti metrů je unikátní technickou stavbou z roku 1936. Její konstrukci vyrobila firma Českomoravská Kolben Daněk. Uprostřed věže vede vzhůru ocelové schodiště se sto třinácti schody," popsala mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová .

S výstavbou rozdělovských věžových domů v padesátých letech však vodojem pozbyl vzhledem ke své nedostatečné výšce významu. Na okraji nedalekého lesa byl proto vybudován vodojem nový. Ani ten už ale dnes není funkční a voda do této části města je dopravována ze zemního vodojemu Kožova hora.

Lidé se seznámili s prací centrálního dispečinku a jinými zajímavostmi z oblasti vodárenství. Také například s tím jak funguje domovní přípojka na vodu, jak se provádějí kontroly kanalizačního potrubí kamerami a podobně. Velký zájem pak byl o rozbory pitné vody zdarma pro zkrácený rozbor osmi nejdůležitějších základních chemických ukazatelů.

Autor: Robert Božovský

22.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rytíři Kladno – Slavia Praha 1:9, příprava 23. 8. 2016

Rytíři v úterý vyzvou v odvetě Slavii

Ilustrační foto

Krimimix: Ujíždějící řidič a zloděj v obchoďáku

Výluka na kladenské trati se mění. Přibývá další

Střední Čechy - Na železniční trati z Masarykova nádraží v Praze směrem na Kladno a Rakovník platí od počátku července v souvislosti s uzavřením dlouhodobě rekonstruovaného Negrelliho viaduktu v Praze výlukový jízdní řád. Ode dneška do 3. září se výluka rozšíří.  

U Libušína se zřítil popelářský vůz ze srázu, dva lidé jsou zraněni

Kladensko - Na silnici mezi obcí Důl Libušín a Libušínem se stala v pondělí odpoledne dopravní nehoda popelářského vozu.

V Kladně Dubí se srazil ford motorku

Kladno – V pondělí dopoledne se stala v Kladně-Dubí ve Vrapické ulici dopravní nehoda dvou vozidel. Střetl se při ní automobil značky Ford Ka s motocyklem značky Yamaha.

Slaný vybuduje nový varovný systém a povodňový plán

Slaný - Přestože Slaný neleží na žádném významném vodním toku, kromě několika potoků v místě a okolí, které se při přívalových deštích občas rozvodní, se patnáctitisícové město i tak postará o vybudování nového varovného systému a povodňového plánu. Kromě velké vody zajistí systém varování obyvatel před mimořádnými událostmi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení