Milena Mlýnská bydlí v Maďarské ulici v Kladně. Do nedalekého lesa Dlouhé boroviny chodí denně se svým psem. „Rostly zde houby, běhaly tu srnky, ale když začali kácet, všechno uteklo. Les je zarostlý, to je půl metru vysoké malinoví a plevel.Dovnitř se zkrátka nedostanete, musíte chodit pouze po cestičkách. Nyní vytahali stromy a všechen nepořádek tam nechali, prostě se tu podle mě všechno ničí,“ vyjádřila svůj názor žena.

Téměř do všech stran jsou od města Kladna lesy, čehož v hojné míře využívají nejen pejskaři, ale také sportovci či rodiče s dětmi. Snad nejhojněji navštěvovaný je právě příměstský les Dlouhé boroviny v Kročehlavech. Zde také nedávno začala těžba dřeva, na což si někteří lidé stěžují. Podle nich se lesní správa nechová správně.

Také Miloš Kačaba je pravidelným návštěvníkem lesa a na tvořící se paseku má svůj názor. „Jsou tam rozštípané stromy, to se mi nelíbí,“ řekl.

Na místo přijel vedoucí Lesní správyNižbor a revírník Viktor Veselý, aby lidem vše vysvětlili a ukázali jim, jaký bude nyní následovat postup. „Pochopitelně těžba není ještě u konce. Nejde za jeden týden vytvořit čistou paseku,“ argumentuje Davídek. Pokud dřevař kácí stromy, nemůže být u něj traktor, aby je okamžitě odtahal. Ten přijede až po něm, aby vše pokácené odvezl. Poté nastupuje opět dřevař a stále tak dokud nebudou určené stromy poraženy.

"Všeobecný trend je dnes nechávat co nejvíce biomasy v přírodě. My použijeme drtič, čímž zde bude štěpka částečně zapracovaná do půdy,“ popisuje další kroky revírník Veselý. Podle jeho slov mají lidé do míst těžby vstup zakázán. Bohužel vyvěšené cedule nevydrží na svém místě déle než několik hodin a pak je někdo strhne.

„Já to chápu, ale nesmíte se divit, že člověka, který chodí denně lesem, to dráždí,“ poznamenal Miloš Kačaba.

S lesy se musí hospodařit a především je obnovovat, vykácet staré stromy a nasadit nové.Jak vysvětlil revírník Veselý, vzrostlé borovice jsou i sto třicet let staré. „U takových stromů dochází k přirozenému rozkladu. Kdyby větev z několika metrů někomu spadla na hlavu, tak ho zabije,“ informoval Veselý.

Velké problémy také způsobují vandalové a zloději dřeva. Závory a dopravní značky zakazující vjezd jsou ukradené. Každý si tedy může zajet po cestě do lesa a porazit strom. „Je to neodborná práce, nechají po sobě nepořádek. V tak obrovské rozloze lesa nemůžeme vše uhlídat. Když zde namontujeme lavičky, hned jsou zničené, pod nimi jsou naházené obaly od jídla, krabice od džusu, nedopalky cigaret. Je to hrůza pohledět,“ zamračil se Davídek.

V České republice je velmi přísný zákon o lesích. Lesní hospodářský plán je vždy vypracován na deset let, musí projít řadou přísných schvalování a posuzování. Kladenské lesy navíc zasahují do dvou chráněných krajinných oblastí. „To není tak, že si my něco vymyslíme. Na základě plánu se například určuje maximální výše těžby, kterou nelze překročit, či se limitují zásahy do mladých porostů. Vše se velmi přísně kontroluje,“ uzavřel vedoucí Lesní správy Nižbor.