Takové bylo nedělní odpoledne na rozcestí u lesa v Kladně–Rozdělově. Konal se zde dvacátý ročník tradičního kufroběžeckého Běhu Járy Cimrmana. Jeho účastníci nesmí být oblečeni do sportovního. Spíše naopak, musí mít na sobě pokud možno dobový plášť či kostým. Nezbytný je pak kufr.

Na cestu do Liptákova (Kamenné Žehrovice) se vydali také dva jezdci na dvojkole, jeden běžkař, několik psů a dokonce jeden otužilec v plavkách a s lehátkem.
Organizátoři pro jubilejní ročník připravili několik zpestření.

„Nachystali jsme tištěné paměti pro nejčastější účastníky a vítěze běhu. Ti dostanou také památeční hrnečky,“ uvedl Pavel Kratina z Turistického oddílu mládeže Roháči Kladno.Právě jeho kdysi název rozcestí Na Cimrmanském inspiroval ke vzniku závodu.

Další bylo odhalení památníku možných rodových kořenů génia Járy Cimrmana. Nechala ho vybudovat Komise pro životní prostředí města Kladna jako čtvrté zastavení na cykloturistickém okruhu 0017.

Znaky možných předků nalezl a zpracoval známý kladenský malíř a heraldik Zdirad J. K. Čech. Práce to byla prý příjemná. „Jedná se o erby z převážně německy mluvících zemí. Většinou to jsou rody měšťanské, pouze ten největší je hraběcí. Na památníku jsem pracoval zhruba měsíc. Járu Cimrmana mám rád,“ popsal vznik Kladenskému deníku Zdirad J. K. Čech.

Mezi účastníky v dobovém kostýmu, kteří si odhalený pomník se zájmem prohlíželi, byla i Gabriela Kreisová z Buštěhradu. „Jsme tu myslím počtvrté. Pořadatel je náš kamarád a jednou nás sem pozval. Od té doby chodíme pravidelně a moc se nám to líbí,“ řekla.

Její slova potvrdil jedenáctiletý Jakub Kreisa: „Mě se nejvíce líbí, že jsme v kostýmech. Je to sranda,“ usmál se chlapec.