VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kladenský gympl uspěl s ekologickým projektem a dostane finanční dotaci

Kladno - Ekokurz Poznej a chraň, určený pro žáky prvních ročníků čtyřletého a pátých ročníků osmiletého studia, každoročně připravuje kladenské gymnázium. Vedení školy má nyní důvod k radosti.

24.6.2008
SDÍLEJ:

Kladenské gymnázium má důvod k radosti, od ministerstva školství získalo grant. Foto: Archiv školy

V rámci rozvojového programu ministerstva školství na podporu enviromentálního vzdělávání výchovy a osvěty získalo zařízení grant ve výši bezmála 90 tisíc korun. Prostředky budou mimo jiné využity na nákup nových učebních pomůcek, zvyšování kvality výuky, ale i na lektorskou činnost.

„Už v minulých letech jsme předložili několik různých projektů, avšak nyní jsme poprvé uspěli, když jsme zúročili naše dosavadní zkušenosti s nimi,“ uvedla ředitelka školy Milena Minaříková. Gymnázium se tak zařadilo mezi přibližně úspěšných 40 škol z 887 přihlášených.

Program ekokurzu spočívá v celoroční práci studentů, kteří mapují a blíže poznávají zajímavé přírodní lokality v regionu. Výsledky zpracovávají a své práce pak obhajují v rámci závěrečného týdenního soustředění v Machově mlýně u Milíčova, v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko.

„Snažíme se stále hledat nové formy enviromentální výchovy, které by biologii studentům přiblížily zajímavější a zábavnější formou. Ta kombinuje tradiční výuku ve škole s praktickým poznáváním ekosystémů, tedy luk, lesů či mokřadů přímo v terénu,“ nastínil zástupce ředitelky Jiří Mencl.
Studenti pracují týmově, napříč jednotlivými třídami. Každá skupina si vylosovala nějakou z lokalit, kterou opakovaně navštívila a zpracovala o ní údaje z pohledu ochrany přírody. Přizváni jsou různí lektoři, například pracovníci hygieny, Lesů České republiky, záchranné stanice Aves, odboru životního prostředí magistrátu, Střediska ekologické výchovy Kladno-Čabárna i dalších organizací.

„Kurz v Milíčově vyvrcholí testem a poznávačkou rostlin a živočichů. Mezi oblíbené aktivity studentů patří třeba noční soutěž na téma Smysly. Snažíme se jim vše podat zábavnou formou,“ sdělila vedoucí kurzu Lenka Smyčková. „Naším cílem je promítnout do ekokurzu i další předměty, třeba zeměpis či chemii,“ doplnila.

Názory studentů
Petr Pleticha: Projekt je dobře připravený, ale jeho provedení někdy vázlo, hlavně co se týče učitelského sboru. Měli problém zaujmout člověka, který se o ekologii moc nezajímá. Na závěrečném pobytu jsem nebyl spokojen se stravou, potraviny jsme měli na příděl, což mi přišlo ponižující.

Karin Pokorná: Zadané úkoly jsme plnili po svém, pedagogové nám s nimi ale pomáhali. Spoustu věcí jsme si dali do souvislostí. Součástí projektu byla exkurze do vybrané přírodní lokality se zajímavým výkladem.

Jakub Caithaml: Velké plus bylo, že jsem se něco o přírodě naučil, i když jsem o to ze začátku moc nestál. Bylo to rozhodně lepší než jen sedět ve škole. Přestože mě biologie moc nezajímá, nenudil jsem se, výuka byla připravená zajímavě.

Kateřina Matoušková: Přínosem rozhodně bylo, že jsme se lépe poznali se studenty z jiných tříd, i když jsme společně už byli na lyžařském výcviku. Spolupráce s nimi v týmech byla výborná.

Autor: Robert Božovský

Místo události:
24.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Prázdniny jsou v Mateřské škole Hrdlív ve znamení náročné rekonstrukce. Nový školní rok zahájí děti už v novém.
12

Oprava hrdlívské mateřinky spěje do finále

V Braškově se hrálo a vzpomínalo

Braškov – Oslavy devadesátin braškovského fotbalového klubu se nakonec vydařily, byť počasí nevěstilo nic dobrého. Bouře z pátku na sobotu pomuchlala připravené přístřešky pro hosty, které pořadatelé ve spolupráci s hasiči stihli dát do začátku žákovského turnaje do pořádku.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

V Unhošti hořelo v průmyslovém areálu, sklad hnojiv byl v ohrožení

Unhošť /OBRAZEM/ - V úterý odpoledne vyjížděli hasiči k požáru do Unhoště. V průmyslovém areálu hořela hromada dřevěných palet. Po příjezdu hasičů na místo bylo zjištěno, že hoří zhruba tři stovky palet s tím, že se požár rozšířil také na sousední budovu skladu hnojiv.

Škola vaření: co s patizonem, zeleninou ve tvaru létajícího talíře?

Region - Je to dýně a chutná trochu jako cuketa. Řeč je o patizonu, oblíbené letní zelenině zvláštního tvaru, která právě dozrává.  Pojďme si tedy představit několik receptů na její zpracování v kuchyni vyzkoušeli jste už třeba patizonový nákyp?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení