Domovy pro seniory, azylové domy a mnohá další zařízení poskytující sociální péči se už letos potýkají s finančními problémy, které způsobilo zhruba třetinové snížení dotací Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV). Navrhované úsporné opatření ministra financí Eduarda Janoty přitom počítá s tím, že v příštím roce by se dotace MPSV měly oproti letošku pokrátit ještě o více než polovinu. Mnohá zařízení z Kladenska ale už nyní tvrdí, že nemají kde víc šetřit.

Domov pro seniory Směčno

Jedním z nejvíce ohrožených je například Domov Pod Lipami Smečno. Ten pro letošní rok žádal o dotaci 25 milionů korun, ale i přes zvýšení původní sumy se nakonec dočkal pouze 15,5 milionu. Ekonom zařízení Vít Fiala Kladenskému deníku sdělil, že už v tuto chvíli domov čerpá z rezervních fondů.
Pro příští rok prý bude žádat zhruba o stejnou částku, tedy znovu 25 milionů korun. Fiala se domnívá, že pokud by tato suma byla v roce 2010 dokonce jen poloviční, zařízení by bylo schopno provozu rok, maximálně dva.

Ředitel Domova Pod Lipami Petr Šála také uvedl, že zařízení v současné době zpracovává krizový plán a pokud by v budoucnu došlo k dalšímu snížení dotací, byla by to podle jeho slov katastrofa. „Od klientů vybíráme skoro maximální částky, které můžeme a z valné většiny tvoří právě tato položka a dotace MPSV. Šetříme absolutně ve všech oblastech, kde je to možné. Zaměstnancům na platy nemůžeme. Naopak bychom jich potřebovali víc, ale to je teď nemyslitelné,“ sdělil Šála.

Domov pro seniory Velvary

Se snížením dotací se již letos potýká také Domov Velvary. Ten vloni žádal o dotaci asi 6 milionů korun, ale i po zvýšení původní hodnoty získal asi jen 4,5 milionu. Ředitelka zařízení Etela Urbánková Kladenskému deníku sdělila, že na běžný provoz jsou tyto prostředky dostačující, ale rozhodně se nedá počítat s žádnými investicemi. Při příští rok bude velvarský domov žádat zhruba o pět milionů korun.

„Kdybychom dostali jen půlku, už by to bylo dost kruté, ale snad ne tak, že bychom museli zavřít. Pravděpodobně bychom museli velmi omezit materiálové výdaje a asi by se musely upravit i mzdy. Na druhou stranu ještě není jisté, jak to bude se zvyšováním důchodů. Pokud by tato položka prošla, mohli bychom zvýšit úhrady a to by nám částečně pomohlo,“ uvedla Urbánková.

Zahrada, poskytovatel sociální péče v Kladně

Do úzkých by se v důsledku snížení dotací na polovičku mohlo dostat až doposud poměrně úspěšné zařízení Zahrada, poskytovatel sociálních služeb v Kladně. Ten již letos hospodaří se ztrátou několika milionů korun. Zástupkyně ředitelky Jitka Suchá sdělila, že pro příští rok bude Zahrada žádat asi o 13 milionů korun. „Rozpočet jsme stanovili s tím, že jsme zohlednili pouze nárůst nákladů na energie, tedy s maximální možnou úsporou. Pokud bychom dostali pouze polovinu dotací, museli bychom šetřit na zaměstnancích, což je pro nás bolestné, ale samozřejmě i na investicích,“ řekla Suchá.

„Na zajištění kvalitní péče bychom potřebovali přijmout pět nových pracovníků. I proto jsme se přihlásili do projektu OPLZZ, kde bychom chtěli získat peníze na pokrytí mzdových nákladů. Projekt jsme ale podávali v srpnu, takže zatím nevíme, jak dopadne,“ dodala zástupkyně ředitelky.

Azylový dům Kladno

O svoji existenci se snad bát nemusí alespoň Azylový dům pro matky s dětmi v Kladně. Jeho ředitelka Lenka Schořálková sdělila, že domov vloni žádal o dotace 1,5 milionu korun a z této částky nakonec dostal asi 85 procent. Pro příští rok jeho vedení plánuje požádat o zhruba stejnou sumu jako vloni. „Částka je určena jak pro azylový dům, tak i pro poradnu pro oběti domácího násilí. Na ministerských seminářích jsme se, zjednodušeně řečeno, dozvěděli, že peníze nebudou na žádné novinky, ale je nutno pokračovat v zavedených službách. Také se projednávalo, že financování se bude řešit s ohledem na potřebnost dané služby v regionu,“ popsala Schořálková.