Na dětském oddělení kladenské nemocnice je relativní klid. Starší pacienti si čtou časopisy či poslouchají hudbu, mladší si prohlížejí obrázky a vybarvují omalovánky. Někdo spí, jiný jen kouká do stropu a přemýšlí o nějakém dobrodružství, v pokojích je většinou ticho.

Najednou jeden z malých pacientů zvedne hlavu: „Už jsou tady!“ zvolá nadšeně. Také ostatní zvědavě pokukují směrem k chodbě a vědí, že za chvilku se mezi dveřmi objeví jejich kamarád. Je totiž středa a to na dětské oddělení, neurologii, neurologii JIP a na úrazové oddělení dochází Eva Švecová se svou pomocnicí labradorkou Aerin, právě nastal čas pravidelné canisterapie.

Na známé rčení, že pes je nejlepší přítel člověka, si jistě každý udělá svůj vlastní názor, ale pro hospitalizované pacienty je často čtyřnohý chlupáč jediným rozptýlením z nudy.

„Do kladenské nemocnice jsme začali docházet v roce 2005, pak jsme zažili menší útlum, jelikož jsme fungovali pod jinou organizací. Od ledna letošního roku chodíme na oddělení pravidelně. Na canisterapii jako takovou můžeme nahlížet z více úrovní, dle prospěšnosti nemocnici a pacientům. Když na oddělení přijde pes, celkově se uvolní atmosféra a stereotyp, do kterého většina pacientů zabředne,“ informuje o přínosech léčení se psem canisterapeutka Eva Švecová.

Terapie prostřednictvím psa může být společenská a individuální. V Oblastní nemocnici Kladno se praktikuje společenská canisterapie.

„Klienti se na pejska těší. Samozřejmě, když je někdo hospitalizován dlouhodobě, je pro něj zájem člověka, jenž ho nejde ošetřovat, ale pouze si s ním popovídat, blahodárný. Kontakt mezi dobrovolníkem a pacientem vznikne dříve, než kdyby tam přišel pouze on sám, bez psa. Nedávno jsme zaznamenali případ pána, který byl kynolog a v nemocnici ležel zhruba čtyři týdny. Byl zvyklý na každodenní kontakt se psem a díky Aerin každou středu ožíval a radoval se s ní. Vtáhlo ho to do zpět do reálného života,“ vypravuje koordinátorka dobrovolníků Erika Zetová.

Na dětském oddělení v rámci terapie psy malují a modelují, ale také češou a oblékají. Podle slov Evy Švecové se nedá nic naplánovat dopředu, vždy záleží na aktuální situaci.

Kromě nemocnice dochází také pravidelně canisterapeutka se svým čtyřnohým kamarádem do kladenského GaRcu. „Zde navštěvujeme čtvrté patro, kde jsou umístěna sociální lůžka. Máme tu pacienty přesně rozdělené a víme tak, co bychom u nich chtěli zlepšit. U těchto lidí, kteří jsou zde nastálo, můžeme vypozorovat i zlepšení,“ dodává Eva Ševcová.

V areálu kladenské nemocnice se dnes uskuteční akce Dr. Pes, jež je přímo zaměřená na vyšší povědomí veřejnosti o canisterapii. Návštěvníci si mohou v praxi vyzkoušet práci se psem a v případě zájmu i získat další potřebné informace. Mimo ukázek terapie se psy se mohou hlavně malí návštěvníci těšit na Dr. Klauna s balonky, malováním na obličej a spoustu jiné zábavy. Akce se uskuteční dnes od dvou hodin na travnatém prostoru za závodním klubem.